Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Noże z uchwytami ornitomorficznymi

Recommended Posts

Furiusz   

W Perati na cmentarzysku mykeńskim we wschodniej Attyce odkryto nóż brązowy z uchwytem ornitomorficznym (jak dla mnie to łeb kaczki) a także kilkanaście pochówków ciałopalnych (co uznano za element anatolijski lub z kultury pól popielnicowych się wywodzący) i elementy typowe dla świata centralnoeuropejskiego w tym miecze i zapinki.

Sam nóż ma w 2/3 długości prostej klingi ostre załamanie do wewnątrz, uchwyt zaś na samym końcu jest odgięty też do węwnatrz i ukształtowany w ptasi łeb. Podobno ma analogie w świecie pól popielnicowych (do której zalicza się też kultura łużycka) i tu moja ciekawośc - znamy jakieś dobre analogie? Do czego mógł służyć (zważywszy na wysoką rolę ptaków w wierzeniach strefy pól popielnicowych)?

Niestety cięzko o dobre fotografie czy rysunki tego zabytku. Jedyne co znalazłem to to tu (pierwszy po lewej, strona 49, fig.26 - tutaj).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.