Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 24.04.2015 o 10:03 AM, Furiusz napisał:

W ręce, najpierw policji potem badaczy, wpadł w 1999 roku.

 

Chronologia była inna, w 1999 r. wpadł w ręce szabrujących dawne cmentarzysko a w ręce policji w 2002 roku.

 

W dniu 24.04.2015 o 10:03 AM, Furiusz napisał:

Obecnie jest datowany na ok 1600 aC

 

Z tym, że datacja ta jest bardzo szacunkowa (i przez różnych badaczy przesuwana w jedną i drugą stronę), jej podstawą było porównanie towarzyszących sztyletów i porównanie ich ze znaną bronią z Węgier. A szczegóły badania Ernsta Pernicka (analiza składu) przynajmniej do 2016 r. nie zostały w pełni udostępnione.

 

15 godzin temu, Coobeck napisał:

Tylko pytanie, czy jest to mapa, czy tylko artystyczne (religijne?) wyobrażenie nieba? Określenie "mapa" sugeruje, ze da się tam wskazać konkretne gwiazdozbiory...

 

Interpretacji jest wiele, włącznie z takimi które nie wiążą tego artefaktu z astronomią, co ma pewien sens, zważywszy iż na trzydzieści dwie "gwiazdy" aż dwadzieścia siedem miało mieć charakter artystycznego ornamentu.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Coobeck   

Pytanie czy ówcześni ludzie podzielili niebo na takie same gwiazdozbiory jak my to dzisiaj czynimy. (Gregski)

 

Byłby to problem, gdyby na dysku przedstawiono granice między gwiazdozbiorami czy jakieś linie łączące najważniejsze ich zdaniem gwiazdy. Tutaj mamy same gwiazdy. Czy ich położenie wzajemne jest takie, jakie faktycznie było na niebie? Bo położenie było przecież takie samo jak to co widzieli w tym samym czasie ludzie np. na Krecie. No chyba że nad Europą Północną otwarł się akurat tunel czasoprzestrzenny i ówcześni ludzie obserwowali bezpośrednio jakieś gwiazdozbiory z Małego Obłoku Magellana...

Tu jedyne co można powiedzieć, to to że jest tu Księżyc, chyba jest Słońce i - być może - Plejady (te 7 gwiazd między Słońcem a Księżycem). Już sam fakt że jednocześnie widać Słońce i gwiazdy stawia pod znakiem zapytania utożsamienie tego z mapą. Do tego dochodzą te dwa łuki. Być może to uproszczone przedstawienie Drogi Mlecznej - ale jeśli to jakaś Łódź Słoneczna, to żegnamy się z koncepcją mapy jako takiej. To raczej jakaś idealizacja czy wyobrażenie religijne.

Oczywiście, ówcześni ludzie mogli rozumieć mapę zupełnie inaczej niż my dzisiaj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Coobeck napisał:

ale jeśli to jakaś Łódź Słoneczna, to żegnamy się z koncepcją mapy jako takiej.

 

Czemu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Coś mi się kołacze, że dawno temu oglądałem jakiś film dokumentalny mówiący o dokonaniach tak zwanych "barbarzyńców". Był tam epizod właśnie z tą płytką. Jakiś naukowiec twierdził, że są na niej zaznaczone wschody i zachody gwiazd w określonych dniach roku.

Przyznam jednak, że niewiele pamiętam. Nawet tytuł mi umknął.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.04.2015 o 10:03 AM, Furiusz napisał:

: Dysk z Nebry.

Znalezisko tak niezwykłe, że początkowo poddawano w wątpliwośc jego autentyczność - odkryty bowiem został przez współczesnych poszukiwaczy skarbów. W ręce, najpierw policji potem badaczy, wpadł w 1999 roku. Obecnie jest datowany na ok 1600 aC i jest to pierwsza znana mapa nocnego nieba.

 

Czekałem na głos gregskiego (co to lubi stopniować napięcie), a tu nic.

A co ze znaleziskiem z maltańskiej Tal-Quadi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Coobeck   

Czemu? (Secesjonista)

 

Zgodnie z tytułem wątku - spekulacja. Zakładam, że "mapa" to graficzne odwzorowanie (mniej lub bardziej dokładne) czegoś realnego (w tym przypadku nieba), które to odwzorowanie ma służyć jakimś celom, nazwijmy to, świeckim (by odróżnić to od obrazowań o podłożu religijnym). Realnie na niebie nie ma żadnych łodzi, słonecznych czy nie. Realnie na niebie, gdy jest słońce, to nie widać gwiazd. Oczywiście, jest to trochę spór o słowa, można wszak użyć określenia "mapa zaświatów" - w tym przypadku jedynym ograniczeniem jest postawione przeze mnie zastrzeżenie że mapa to odwzorowanie czegoś realnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.