Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Steampunk w literaturze i sztuce

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Zabrakło mi odpowiedniego działu ale, że głównie chodzić będzie chyba o literaturę to umieszczam tutaj.

Każdy chyba mniej więcej kojarzy czym jest tytułowy steampunk, świat stylizowany na epokę wiktoriańską z niezwykłymi wynalazkami ale opartymi bardziej o mechanikę, parę etc - tak by zgadzało się to z epoką. Za prekursora w sumie można uznać takie osoby jak H.G. Wells, J. Verne etc. Mimo osadzenia w świecie, zdawałoby się nieco przeszłym steampunk to w sumie odłam nurtu SF, zbliżony czasem do cyberpunku (ale w sumie wiele zależy tu od konwencji konkretnego autora). Czasem można spotkać się też z tzw dieselpunk, w którym realia są nieco zmienione na lata 20-30te XX wieku.

Najbardziej znane twory z tego nurtu to Maszyna różnicowa B. Sterlinga i W. Gibsona czy Maszyna Lorda Kevina, spośród innych mediów warto wymienić film - Bardzo dziki zachód, Liga niezwykłych dżentelmenów ale i filmy oparte o prozę Wellsa czy Verne. Wśród gier komputerowych warto wymienić Arcanum (jedna z moich ulubionych) jak i Syberia czy Thief: The Dark Project (długo się w nią zagrywałem jak już dorwałem).

W Polsce temat chyba mało poruszany, ktoś coś na ten temat kojarzy? Jakieś prace?

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jako wstęp do dyskusji można potraktować tekst Rebecci Onion "Reclaiming the Machine: An Introductory Look at Steampunk in Everyday Practice"

(dostępny na: www.duluth.umn.edu).

Zabrakło przykładów z Polski, to może warto wspomnieć np. Andrzeja Sawickiego "Aposiopesis", czy tekst Miłosza Gerlicha pt. "Steampunkowy Śląsk" ("Hilda", nr 4, 2014) o ew. wykorzystaniu potencjału Śląska w promocji i rozwoju turystyki poprzez właśnie nawiązywanie do tego nurtu. No i mamy stronę www.steampunk.republika.pl z przeglądem literatury i nieocenioną darmową wersją "Steampunkopedii".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Tak się zastanawiam z czego wynika mała popularnośc tego gatunku w Polsce. Chyba wynika to z otoczki w jaką jest ubrana - nie każdy lubi maszyny parowe, XIX wiecznych dżentelmenów i klimat epoki wiktoriańskiej. Nie każdy też chyba umie stworzyć przekonujący świat w tych realiach ot choćby kwestia powszechnego dostępu do opium. No i chyba dla Polski jest tym ważniejsze, że w naszym przypadku to nieco "martwy" okres historii. Nieco większy sukces odniósł chyba tylko J. Dukaj ze swoim Lodem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Martha Wells i jej proza, mimo, że typowe czytadła czuję się urzeczony, zwłaszcza cyklem Upadek Il-rien niby wszystkie elementy dość zgrane ale strasznie podoba mi się przedstawienie zderzenia dwóch odmiennych kultur opisywane z dwóch perspektyw, generalnie opisy obcych społeczności czy kultur w tego typu prozie są mocno uproszczone a tu autorka wysiliła się i chyba nawet poszukała jak takie spotkanie mogło wyglądać z perspektywy antropologicznej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro Furiusz utyskiwał na polski rynek, to warto przypomnieć "Pierwszą Brygadę", steampunkową serię komiksową. Takie komiksowe vademecum lektur szkolnych, pośród postaci występujących (bądź przewidzianych w kolejnych numerach) mamy: Piłsudskiego, Stasia i Nel, jest i wierny Kali, Borowieckiego, doktora Judyma, Skłodowską, Dzierżyńskiego, Antka...

A choć rzecz powstała na długo przed rokiem 2016, to mamy i "współczesne" smaczki, czyli tajemnicze akta w szafie Wokulskiego. :B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Utyskiwałem trochę niesłusznie - Zadra, Za króla, Ojczyznę i garść złota (choć to bardziej dieselpunk, wszak realia I WŚ), może po prostu kwestia, że bardziej zacząłem szukać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja ze steampunk'owych powieści pamiętam tylko "W dziwnej sprawie skaczącego Jacka", "Maszynę różnicową" i "Bliznę". Z tego co wiem, to jest mnóstwo komiksów o tematyce wiktoriańskiej, znalazłem również portal, Retrostacja bodajże. W większości steampunk pojawia się w krótkich opowiadaniach bądź zbiorach opowiadań - w książkach raczej znajdziemy dieselpunk i cyberpunk. No i nie wiem, czy kreskówki to sztuka, ale "Avatara: Legendę Aanga" i "Legendę Korry" chyba każdy kojarzy. Tam również znajdują się elementy dieselpunku i steampunku. Z filmów to chyba tylko i wyłącznie kojarzę "Hugo i jego wynalazek" oraz "Ligę niezwykłych dżentelmenów", choć tam mało przewija się alternatywnej epoki wiktoriańskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.