Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

blaur   

Witam. Mam do zrobienia pracę o całej dynastii piastów. Mam na wykonanie tego tydzień. Praca jest w dowolnej formie (jednak nie prezentacje czy inne multimedialne rzeczy) i jak to profesor powiedział: praca powinna być kreatywna, ma obejmować wszystko to co chcemy, a jednocześnie to co najważniejsze. Rodzi się tu właśnie pytanie w jakiej formie najlepiej to przygotować i czego unikać przy robieniu takiego zadania. Nie oszukujmy się pracy jest dużo, a czasu tylko tydzień, lecz moja głowa nie potrafi znaleźć pomysłu jak się za to zabrać i w jakieś formie powinno to być. Czy ktoś miałby pomysł i mógłby go mi "podrzucić" by mnie zainspirować? To bardzo by mi pomogło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Dobry wieczór. Nie rozumiem, co to znaczy "praca o całej dynastii Piastów". O głównej linii? Czy o pobocznych liniach też? Czy ta praca to mają być notki biograficzne poszczególnych członków dynastii np. śląskiej? Czy należy skupić się na jakimś problemie, np. dążenie do centralizacji władzy, albo stosunek do chrześcijaństwa lub polityka zagraniczna Piastów. Może też być Piastowie jako prawodawcy? Jakiego okresu praca ma dotyczyć?

Praca może być w formie drzewa genealogicznego tekstowego czy np.: plastyczna? A może krótki artykuł naukowy?

Nie wiem, o jaki kierunek studiów i o jaki przedmiot chodzi. Nie wiem czego ma praca dotyczyć. Więc jak mam pomóc? Przykro mi.

[... ciach]

Uwagi co do poprawności formy wpisów proszę pozostawić Moderatorom bądź komunikować się poprzez P.W.

secesjonista

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
blaur   

Dobry wieczór. Nie rozumiem, co to znaczy "praca o całej dynastii Piastów". O głównej linii? Czy o pobocznych liniach też? Czy ta praca to mają być notki biograficzne poszczególnych członków dynastii np. śląskiej? Czy należy skupić się na jakimś problemie, np. dążenie do centralizacji władzy, albo stosunek do chrześcijaństwa lub polityka zagraniczna Piastów. Może też być Piastowie jako prawodawcy? Jakiego okresu praca ma dotyczyć?

Praca może być w formie drzewa genealogicznego tekstowego czy np.: plastyczna? A może krótki artykuł naukowy?

Nie wiem, o jaki kierunek studiów i o jaki przedmiot chodzi. Nie wiem czego ma praca dotyczyć. Więc jak mam pomóc? Przykro mi.

I ja chciałabym mocno wiedzieć cóż znaczy praca o całej dynastii Piastów, proszę uwierzyć : ) Profesor nie podał żadnych informacji oprócz tematu i terminu oraz tego, że istnieje dowolność formy i treści, byleby dotyczyło to wciąż Piastów. Domyślam się, że poboczne linie można pominąć i skupić się na głównej. Obstawiam też, że może to wszystko być w formie zarówno plastycznej jak i w formie tekstu ciągłego pisanego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

No, a jaki to kierunek studiów? I jaki przedmiot? To pozwoli zawęzić ciut temat.

Przepraszam, że zwróciłam uwagę co do niepoprawnej formy wpisu, nie było to złośliwe

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
blaur   

Nie są to studia, lecz szkoła średnia. Z poziomem kształcenia historii rozszerzonej. Więc w zasadzie to wciąż szeroki szeroki zakres.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Dzień dobry.

Nie jestem nauczycielem, mam w zakresie szkoły średniej wyłącznie własne doświadczenia. Nie znam Twojego nauczyciela historii. Dlatego postaram się Ci doradzić, jak własnemu dziecku:)

Jeżeli jest szansa żebyś poprosił/a Nauczyciela o zawężenie tematu, to poproś. Jeżeli nie, no to sam/a zdecyduj.

Nie wyobrażam sobie pracy, mającej powstać w tydzień o całej dynastii. Chyba, że weźmiesz bristol formatu A0 i zrobisz drzewo genealogiczne. Uprzedzam, że łatwe to nie jest, bo drzewo się intensywnie rozrasta wszerz i trzeba dobrze zaplanować położenie poszczególnych osób.

Wyjściem jest zrobienie drzewa, w którym skupisz się na liniach np. Piastów Ślaskich, z której wyrosły linie świdnicka, legnicka itd, z Linii Raciborskiej linia opolska, bytomska, itd. Przy każdej linii imię Piasta od którego linia się wywodzi. Do tego oprawa plastyczna drzewa, o ile umiesz rysować (mnie ta umiejętność nie została dana :( ).

Dodatkowo, jeżeli będziesz mieć jeszcze miejsce, albo na innym arkuszu opisz szczegółowiej linię obejmującą Twoje miejsce zamieszkania, np. Piastowie Małopolscy.

Innym rozwiązaniem jest skupienie się na jakimś jednym, dość wąskim temacie, np. opisz koronacje królewskie, było ich w zależności od źródeł 6 lub 7. Możesz skupić się na kobietach królowych, tych było 14. Przy każdym nazwisku możesz oprócz krótkiej notki narysować portret(jeśli umiesz) lub wkleić rycinę.

Jak jesteś żądny/a dreszczyku wybierz może temat nienaturalne zgony Piastów (morderstwa, wypadki etc). Opisz poszczególne przypadki. Albo opisz wojny jakie Piastowie toczyli, z wyjaśnieniem co dzięki temu uzyskali lub utracili.

Możesz również opisać znaczenie dynastii dla Naszego kraju, o tym co osiągnięto dzięki małżeństwom Piastów z członkami innych dynastii. W jaki sposób dynastia Piastów się zaczęła, a w jaki skończyła.

Nie wiem jaka objętość pracy powinna być, ale przypuszczam, że 4-5 kartek A4 będzie wystarczające.

Z mojej strony to tyle. Może ktoś inny ma inne pomysły.

Udanej niedzieli

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Widać profesor dał Ci pole do popisu, a Ty wykorzystać tego nie umiesz... Ja bym napisał o wszystkich Władcach z Tej dynastii - jakąś krótką i treściwą notkę biograficzną i może o tych, którzy mieli jakiś wpływ na historię. Zrobiłbym to na osi czasu.

[... ciach]

Uwagi ad personam proszę sobie darować.

secesjonista

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Możesz również opisać znaczenie dynastii dla Naszego kraju, o tym co osiągnięto dzięki małżeństwom Piastów z członkami innych dynastii.

(...)

Drzewo genealogiczne to dobry pomysł i można go logicznie powiązać ze wspomnianymi małżeństwami.

Za oś tematu uznać polityczne dzieje i zamiary Piastów przedstawione przez pryzmat strategii małżeńskich, o tyle to "łatwe" zadanie, że

szereg materiałów w tym zakresie jest dostępnych w postaci zdigitalizowanej, chodzi np. o prace Tomasza Jasińskiego (dostępne na

wbc.poznan.pl).

A jako aneks można wskazać z jakimi to znaczącymi dynastiami europejskimi powiązani są nasi Piastowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Możesz skupić się na kobietach królowych, tych było 14.

Zaciekawił mnie ten wątek kobieco-królewski.

Ile Piastówień (edytor mi podkreśla czerwonym zygzakiem, ale to chyba jednak właściwa forma, chodzi mi o córki zrodzone w dynastii Piastów) wyszło za władców innych państw? I jakie to były państwa?

To mnie bardzo zaciekawiło. Nie wiem, Fraszko, czy liczba "14" tego dotyczy, czy akurat odwrotnie - liczby panien obcych rodów, które wyszły z piastowskich królów, ale siak czy owak - chapeau bas, i pył sprzed Twych stóp zamiatam.

Blaur, pamiętaj, że takie prace pisze się "pod nauczyciela". Pod jego poglądy i - niestety - także pod jego poziom. Ja nie znam tej osoby, więc tak naprawdę nic doradzić nie mogę. Jeśli jest to taki sobie nauczyciel historii, typu "nauczcie się odtąd - dotąd", to zapewne mówiąc "dynastia Piastów" miał na myśli ciąg władców Polski o Mieszka po Kazimierza Wielkiego i tyle.

Palce mi drętwieją, gdy to piszę, ale uczciwość mi każe sformułować myśl, że czasem nader wnikliwy i mądry uczeń czy student może swemu nauczycielowi podpaść tym, że wie za wiele.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.