Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Łucznik u Słowian

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to było z łucznikami wśród Słowian? Jak ich traktowano, jak wykorzystywano w boju, z jakiej grupy ich werbowano? Naturalnie chodzi mi o IX X XI wiek :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Jak to było z łucznikami wśród Słowian? Jak ich traktowano, jak wykorzystywano w boju, z jakiej grupy ich werbowano? Naturalnie chodzi mi o IX X XI wiek :).

Jeśli chodzi o uzbrojenie i taktykę wojsk słowiańskich w IX wieku, czyli faktycznie wojsk wielkomorawskich, to mamy dwie grupy źródeł:

1) nieliczne, ale jednak realnie występujące, opisy zachodnich kronikarzy,

2) źródła archeologiczne.

Z pierwszą grupą jest taki problem, że kronikarze dość obszernie opisują zjawiska niezwykłe, zaś tym zwykłym, choćby i nader powszechnym, ani słowa nie poświęcają.

Otóż uzbrojeni i taktyce wojsk wielkomorawskich zachodni kronikarze nie mówią nic, choć dość dużo miejsca poświęcają samym wojnom, w których wielkomorawskie wojska uczestniczyły. Wkrótce później zachodnioeuropejskie źródła dość dokładnie opiszą specyfikę broni i taktyki Madziarów. Ergo - uzbrojenie i taktyka Wielkomorawian nie różniła się zasadniczo od broni i taktyki Franków.

Znajduje to swoje odbicie w znaleziskach archeologicznych. W tych materiałach występuje dużo grotów strzał, ale brak jest świadectw używania łuku refleksyjego(Klein, Ruttkay, Marsina, "Vojenské dejiny Slovenska, Bratislava - Harmanec 1994).

Na tej podstawie można ukształtować sobie pewien obraz słowiańskiego uzbrojenia i taktyki w IX wieku. Mimo iż w poprzednim stuleciu Słowianie z Awarami walczyli ramię w ramię, jednak po upadku Awarów nie przejęli od nich ani łuku refleksyjnego, ani taktyki walki łukiem z konia. Zarzucili także - z pewnością im znaną - szablę.

Słowiańska jazda z IX wieku walczy przede wszystkim włócznią i dwusiecznym mieczem, często też toporem "bradaticą" lub inną bronią obuchową. Wprawdzie posługują się też łukiem, ale nie refleksyjnym, lecz zwykłym - trudno go użyć "z konia", więc pozostaje raczej bronią piechura.

Starcia zdaje się rozstrzygać jazda ze swymi włóczniami i mieczami, jednak w walce uczestniczyła także piechota. Wśród piechoty najbardziej popularną bronią były łuki, włócznie i topory.

W X i XI wieku zapewne było podobnie, raczej żadnej rewolucji w zakresie uzbrojenia spodziewać się nie należy.

Można zatem zasadnie twierdzić, że o ile w jeździe słowiańskiej łuk był słabo obecny, czy wręcz nie używano go wcale, o tyle w piechocie był ważną bronią. Bitwy w otwartym polu rozstrzygała jazda, natomiast w obronie umocnionych pozycji łuk mógł decydować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Wokół"??

Chodzi o tych co stali obok?

A bibliografia została podana. Proponuję przejrzeć tematy jakie samemu się rozsiało po forum i inne o łucznictwie.

Mam takie jakieś dziwne przekonanie, że żadnej z podawanych w tematach łuczniczych pozycji Tyberiusz nie przeczytał.

Mylę się?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Mogę prosić o jakąś bibliografię dotyczącą wszystkiego wokół łuczników w podanym wyżej okresie?

Prosić można, ale raczej bezskutecznie. I bynajmniej nie z powodu złej woli interlokutorów, ale takie są realia po prostu.

Podejrzewam, że gdyby zebrać razem wszystkie zapiski o sztuce wojennej Słowian w IX-XI wieku, to zmieściłoby się to na jednej kartce papieru czcionką "12". O łucznikach pewnie jest tam tyle, że byli.

Dochodzą źródła archeologiczne, ale one dotyczą raczej grobów, niż pól bitewnych. Niewiele z nich wynika, poza faktem, że łuki stosowano - no i że Awarowie mieli bardziej zaawansowane technologicznie łuki, niż późniejsi Słowianie, o czym już pisałem.

Jeśli ktoś - czego nie wykluczam - napisał monografię o taktyce i organizacji łuczników u Słowian w tym okresie, to raczej na zasadzie: nic nie wskazuje, aby u Słowian było inaczej, niż u Franków. A u Franków było ... .

Lepiej więc poszukać literatury o łucznikach u Franków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej niźli jedna kartka. Choć większość to przypuszczenia, a artykuł o jadach bojowych Słowian liczy znacząco więcej stron - czytał go jancet?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Nie. A powinienem, skoro

większość to przypuszczenia

Oczywiście - zapomniałem uściślić, że pisząc "zapiski" mam na myśli rzeczy napisane o owej epoce.

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Trochę nie ta epoka ale może zaciekawi autora - M. Głosek, L. Kajzer, Łuk średniowieczny znaleziony w Brzegu, "Silesia Antiqua" t.19 (1977), s.241-249 - odkryto tu w trakcie badań, datowany na XIV wiek łuk prosty z drewna cisowego, zachowany w całości. Zdaje sobie sprawę, że to nie ten czas, ale obszar podobny a i rarytas to niemały taki cały łuk. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.