Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
TyberiusClaudius

Szkolnictwo polskie

Recommended Posts

Lekcje historii zaczynają mnie dołować... Ja wiem, że nie można wszystko omówić ze szczególikami, ale skakanie po łebkach mnie denerwuje.

Prosty przykład - lekcje o Rzymie:

Trochę o urzędach republikańskich>Cezar>August>Bizancjum... Ja się pytam a gdzie wcięło jeśli dobrze liczę 3 wieki?

Wczoraj było o Romanowach... Piotr I Aleksiejewicz i Katarzyna II Aleksiejewna... Ja rozumiem mamy się uczyć o Polsce - ale czy nie trzeba by było powiedzieć też o początkach Romanowów?

Według mnie winne jest temu to, że są tylko 2h historii w tygodniu...

Edited by TyberiusClaudius

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Według mnie winne jest temu to, że są tylko 2h historii w tygodniu...

Ja tam nie wiem, ja też miałem tylko 2h historii w tygodniu, i to chyba tylko w I i II klasie czteroletniego liceum. No ale byłem mat-fiz. Te lekcje były kompletnie zmarnowane, bo nasza nauczycielka, choć niezwykle zacna osoba i zasłużona nawet na polu naukowym w zakresie mediewistyki, była już w wieku grubo ponad emerytalnym i jej kontakt z tym, co się dzieje w klasie, był nikły.

Czy będą to dwie, czy trzy, czy cztery godziny w tygodniu, rewolucji to nie przyniesie. We wtorek przysłuchiwałem się w tramwaju rozmowie trzech nastolatek z klasy maturalnej, które narzekały, że tej historii jest "aż tak dużo", no bo wprawdzie są w klasie o profilu historycznym, ale tylko dlatego, że w niej były wolne miejsca, a z całej klasy tylko dwie osoby chcą zdawać rozszerzoną historię.

Czy to będą dwie, czy trzy, czy cztery godziny w tygodniu, wyniesiona z nich wiedza będzie siłą rzeczy, wyrywkowa bądź wybiórcza. Niech i tak będzie, ale niech nauczyciel, dokonując doboru materiału, wybierze ten, o którym może coś ciekawego uczniom powiedzieć.

No ale jest też podstawa programowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A nie zauważa Tyberiusz, że zbyt mało jest godzin lekcyjnych chemii, czy zbyt mało czasu poświęca się na gramatykę i ortografię naszego języka?

Przeciętnie w roku szkolnym ma Tyberiusz około 3384 minuty na historię, władcy Rosji i cesarze rzymscy to jakieś 160 osób, a co z innymi krajami i ich władcami i dynastiami? Jak to zamierza Tyberiusz upchać by był on zadowolony?

Tyberiusz czyta właśnie książkę o dynastii Romanowów i domaga się więcej o jej początkach, a ja czytam o innej dynastii, i uważam, że w kontekście współczesnego terroryzmu stanowczo więcej należy poświęcać linii Dżafara as-Sadika, a Furiusz zapewne postulowałby zwiększenie czasu na omówienie Seleucydów itd.

A jak odczuwa się niedosyt, to się zapytam: kółko historyczne nie istnieje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma być dopiero po świętach :unsure:... Ja wiem, że fizycznie jest nie możliwe upchnięcie wszystkiego co byśmy sobie życzyli, ale to mimo wszystko jest trochę dziwne... Ostatnia lekcja o ile się nie mylę była o klasycyzmie, a teraz są Romanowowie. Czy to nie jest trochę... wyrwane z kontekstu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noo... jak się nie bardzo pamięta co było przedtem to raczej trzeba być ostrożnym z uwagami krytycznymi.

A co zdaniem Tyberiusza powinno być omawiane po temacie tyczącym się stylu, który dominował w XVIII wieku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.