Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

- Już słońce, czas stanąć w polu. Wyprowadzić rycerstwo!

Będę walczył wśród Was, jak prawdziwemu rycerzowi przystało

Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszej pogody na bitwę.

- Ja właśnie w tej sprawie Najjaśniejszy Panie.

- W jakiej sprawie Zawiszo?

- No bo widzisz, Miłościwy Królu: słonko grzeje, za chwilę skwar się zrobi niemiłosierny a u mnie zbroja czarna…

- Jakoś Ci to do tej pory nie przeszkadzało.

- No tak, ale... Może byśmy tak poczekali jeszcze w lesie. Łacniej w cieniu dźwigać na sobie żelazo.

- Kryć się po krzakach? Chcę walczyć otwarcie jako mężowi przystało! Nie powstrzymam rycerstwa.

- Kiedy to właściwie to o rycerstwo chodzi. Bo widzisz Najjaśniejszy Panie myśmy wczoraj wieczorem, za Twoim rozkazaniem, żeśmy się z Panami Litewskimi bratali. A że Czesi niedaleko stali, to piwa przedniego odrobinę przynieśli. No a potem to Pan Krakowski beczułkę okowity no i tak żeśmy się trochę zasiedzieli…

- I przy jednej beczułce którą Wojewoda Krakowski przyniósł żeście całą noc siedzieli?

-E tam od razu przyniósł – cztery woły ledwo przyciągnęły. A mocna ta okowita była piekielne. Niektórych dwa razy przewróciła.

- A gdzie on?

- Śpi jeszcze, dopiero cośmy…

- A ty?

- No ja po prawdzie to w ogóle się nie kładłem. Więc jak by tak można do południa…

- Mamy gnuśnieć w zaroślach, kiedy tam w polu Zakon całą potęgą stoi? Przecież zaraz heroldów mi tu przyślą. Wstyd na całą Europę. Gdzie! Nie no i jeszcze ciżmy mi pobrudził… Niech ksiądz Bartosz szykuje mszę.

- Za pozwoleniem, dwie msze, Miłościwy Panie.

- Południe minęło. Poczynajcie!

- Miłościwy Panie, ciężkie hufce jeszcze nie gotowe.

- Jak to nie gotowe?

- No… dopiero się zbierają.

- No to co ja mam teraz… Przecież heroldowie odpowiedź już zanieśli Wielkiemu Mistrzowi. Przecież u jego boku kwiat rycerstwa z całej Europy, taka hańba…

- Może tatarów puścić, oni wczoraj nie pili.

- Skóry i tarcze drewniane tatarów nie zdzierżą ni pacierza gdy ruszą na nich Krzyżacy w stal zakuci. Witold, bracie ratuj. Wyślij no z tatarami naszych, przecie oni twardsze od Lachów głowy mają. A ja tutaj na wzgórzu zostanę i jak najszybciej tych opilców z lasu […]

- Litwaaa!

- Reszta w ręku Boga, on pomoże swoim wiernym sługom…

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tymi czterema wołami to chyba przesada, nawet jeśli to była beczka gdańska; no i w XV wieku nie posługiwano się słowem: "okowita".

;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
No a potem to Pan Krakowski beczułkę okowity no i tak żeśmy się trochę zasiedzieli…

- I przy jednej beczułce którą Wojewoda Krakowski przyniósł żeście całą noc siedzieli?

No i tak przy okazji Pan Krakowski, to kasztelan, a nie wojewoda.

Ale tekst świetny !!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Wybaczcie błędy - ja z trochę późniejszej epoki ;)

A że cztery woły? Dwa przez las mogły by nie poradzić :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Ja myślałem raczej o klasycznej tonneau, czyli do beczki wykorzystywanej do przewozu "masowego" wina przez statki (na statkach ?). A do przewiezienia takiego "antałka" to dwa konie były potrzebne ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niezłe choć zupełnie nierealistyczne, jak wiadomo siły polskie rano 15 lipca ruszyły spod Dąbrówna i tego jeszcze dnia dotarły na pola Grunwaldu i Stębarku gdzie rozłożyły się na zasłużony (po 2-milowym marszu) odpoczynek, w jego trakcie nadciągnęli Krzyżacy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Tak to jest jak się czerpie wiedzę z filmów - dodakowo nakręconych na podstawie literatury nazwijmy to rozrywkowej - a nie z książek historycznych.

;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.