Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Alex WS

Mniejszość etniczna - Ślązacy

Rekomendowane odpowiedzi

(...)

Kartę kupiłem w market na Bielanach, nie wiem jakie ma ip po włożeniu do iPad i nie chce mi się tego sprawdzać.

Trudno nie zauważyć, że Ślązak czy niemiecki Ślązak to na tym forum persona non grata.

A co to ma do tematu?

Z czego się sumituje autor wpisu, jak nikt mu nic nie zarzucił?

Jeżeli uprzejmie to ja także witam. Może wprowadźcie dodatkową weryfikację dla Niemców bo aby założyć konto musiałem użyć polskich liter.

(...)

Co w tym dziwnego?

Jakież to litery miały by obowiązywać na polskim forum?

Można prosić o objaśnienie?

Jak widzę mamy Niemca co to potrafi pisać w języku polskim , ale domaga się innych znaków?

Jakich?

Co to są konkretnie: "polskie litery"?

Witamy ponownie Alex WS, fejszter, , "AleX - plus kolejne dodatki", mkv itd.

Wstydzimy się poprzednich wpisów czy robimy sztuczny tłok?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polacy autorami niemieckiego przewodnika

To było przed 35 laty. (...) prof Emanuel Guziur (...) przeprowadził (...)rozmowę z (...) d. Janem Kotasem na temat jego długoletniej współpracy z ks. Janem Londzinem. Mimi, że pierwszy był ewangelikiem, a drugi duchownym katolickim, nie przeszkadzało to im we wspólnym opracowaniu "Przewodnika po Ziemi Cieszyńskiej" i to... w języku niemieckim1! A oto jak wspomina to wydarzenie współautor przewodnika dr Jan Kotas

"Gdyśmy stwierdzili, że dotychczasowe niemieckie przewodniki po Śląsku Cieszyńskim opisują nasz kraj jako czysto niemiecki, postanowiliśmy, wspólnie z ks. Londzinem, wydać dla niemieckich wycieczkowiczów, zwiedzających naszą ziemię nowy przewodnik w j. niemieckim, zwracając im uwagę na to, że ludność śląska jest narodowości polskiej. Śląsk posiada dużo pomników z czasów Piastów i z okresów późniejszych, świadczących o jego przynależności do państwa polskiego. Wskazaliśmy na przykład na Zamek Cieszyński.

(...)"

1992

Cytat z książki o tytule Władysława Oszeldy kartki wyrwane z pamiętnika

PS. Duszę Cysaroków, którzy są związani z Beskidami, pięknie pokazuje pan Zegadłowicz. Wczoraj miałem ogromną radość oglądać spektakl "Pwsinogi beskidzkie", który przedstawiał jego zbiór ballad o... powsinogach właśnie. O tej prostej, a jakże pięknej duszy ludzi Beskidów.

Wiem, że mkv już tu raczej nie zagląda, ale... Widać jego rodzina miała superowe wojskow we krwi... wcześniej źle przeczytałem. Myślałem, że jego dziadek, czy ktoś tam był zwykłym schutzem, może frajtrem czy feldfeblem, p oprostu człowiekiem, którego siłą wcielono do armii... ale skoro był oficerem... Heh... Mam nadzieję, że mkv nie roi sobie dalej, że jak Ślązak to od razu musi mieć dziadka zdrajcę, co kilka tysięcy Żydów spalił, ale w gruncie rzeczy, to przecież "bardzo porządny" człowiek był

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

Polacy autorami niemieckiego przewodnika

To było przed 35 laty. (...) prof Emanuel Guziur (...) przeprowadził (...)rozmowę z (...) d. Janem Kotasem na temat jego długoletniej współpracy z ks. Janem Londzinem. Mimi, że pierwszy był ewangelikiem, a drugi duchownym katolickim, nie przeszkadzało to im we wspólnym opracowaniu "Przewodnika po Ziemi Cieszyńskiej" i to... w języku niemieckim1! A oto jak wspomina to wydarzenie współautor przewodnika dr Jan Kotas

"Gdyśmy stwierdzili, że dotychczasowe niemieckie przewodniki po Śląsku Cieszyńskim opisują nasz kraj jako czysto niemiecki, postanowiliśmy, wspólnie z ks. Londzinem, wydać dla niemieckich wycieczkowiczów, zwiedzających naszą ziemię nowy przewodnik w j. niemieckim, zwracając im uwagę na to, że ludność śląska jest narodowości polskiej. Śląsk posiada dużo pomników z czasów Piastów i z okresów późniejszych, świadczących o jego przynależności do państwa polskiego. Wskazaliśmy na przykład na Zamek Cieszyński.

(...)"

1992

Cytat z książki o tytule Władysława Oszeldy kartki wyrwane z pamiętnika

PS. Duszę Cysaroków, którzy są związani z Beskidami, pięknie pokazuje pan Zegadłowicz. Wczoraj miałem ogromną radość oglądać spektakl "Pwsinogi beskidzkie", który przedstawiał jego zbiór ballad o... powsinogach właśnie. O tej prostej, a jakże pięknej duszy ludzi Beskidów.

Wiem, że mkv już tu raczej nie zagląda, ale... Widać jego rodzina miała superowe wojskow we krwi... wcześniej źle przeczytałem. Myślałem, że jego dziadek, czy ktoś tam był zwykłym schutzem, może frajtrem czy feldfeblem, p oprostu człowiekiem, którego siłą wcielono do armii... ale skoro był oficerem... Heh... Mam nadzieję, że mkv nie roi sobie dalej, że jak Ślązak to od razu musi mieć dziadka zdrajcę, co kilka tysięcy Żydów spalił, ale w gruncie rzeczy, to przecież "bardzo porządny" człowiek był

Nic nie wiesz o Śląsku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Trudno nie zauważyć, że Ślązak czy niemiecki Ślązak to na tym forum persona non grata.

Ależ jak najbardziej grata! Próbujemy tylko ustalić z Tomaszem czy Ślązacy są "dupowaci" czy też "marudni".

I tyle

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

Ależ jak najbardziej grata! Próbujemy tylko ustalić z Tomaszem czy Ślązacy są "dupowaci" czy też "marudni".

I tyle

A jeżeli i dupowaci i marudni to mieszanka wybuchowa? Straszne. Nadwyżka CH4.

Ustalaj sobie cokolwiek odnośnie narodowości na których się znasz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

... Mam nadzieję, że mkv nie roi sobie dalej, że jak Ślązak to od razu musi mieć dziadka zdrajcę, co kilka tysięcy Żydów spalił, ale w gruncie rzeczy, to przecież "bardzo porządny" człowiek był

Bycie Ślązakiem i oficerem w Wehrmachcie nie czyni nikogo zdrajcą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Ustalaj sobie cokolwiek odnośnie narodowości na których się znasz.

No własnie na Ślązakach znam się średnio. Dlatego mam do Ciebie Ślązaku Wszystkich Imion prośbę:

Pisz jak najwięcej!

Dostarczasz mi materiału do przemyśleń nad charakterem Ślązaków.

PS.

Tomaszu, widzisz jak chłop bryluje? Wcale nie jest dupowaty. Za to marudny i owszem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

Bycie Ślązakiem i oficerem w Wehrmachcie nie czyni nikogo zdrajcą.

No właśnie. Nikt tu nikogo nie zdradzał, proszę na to spojrzeć z naszego punktu widzenia.

Śląsk, przynajmniej ten zupełnie wschodni i uprzemysłowiony to był kocioł narodowości, wyznań i gorszych czy lepszych pomysłów. Nivea chyba każdy używa.

Oficer we Wehrmacht to był człowiek wykształcony, powołany do wojska, który także musiał się pożegnać z rodziną jak każdy żołnierz. Przecież większość Śląska była w Rzeszy do końca II Wojny Światowej !

Proponuję nie oceniać za szybko bo to strasznie krzywdzące a nie każdy Ślązak był hieną żądną krwi niewinnych owieczek. Przepraszam, nie każdy Niemiec.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

No własnie na Ślązakach znam się średnio. Dlatego mam do Ciebie Ślązaku Wszystkich Imion prośbę:

Pisz jak najwięcej!

Dostarczasz mi materiału do przemyśleń nad charakterem Ślązaków.

PS.

Tomaszu, widzisz jak chłop bryluje? Wcale nie jest dupowaty. Za to marudny i owszem.

Po tym ci piszesz to nie chcesz poznać śląskiego charakteru. Długo cierpliwi ludzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

Mnie zawsze zastanawia, o co Ślązakom chodzi, tzn jakie mają pretensje, żądania do Polski i Polaków.

Przecież przeciętny Polak uważa Ślązaka za Niemca. Na prawie całym Dolnym Śląsku nastąpiła wymiana ludności. Niestety część została, niestety dla Polaków.

Pretensje i żądania ?! Kpisz sobie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No własnie na Ślązakach znam się średnio. Dlatego mam do Ciebie Ślązaku Wszystkich Imion prośbę:

Pisz jak najwięcej!

De gustibus non est disputandum. Jak chcesz się dowiedzieć rewelacji historycznych, że chyba każdy używa kremu Nivea, przeciętny Polak uważa Ślązaka za Niemca1., a oficer we Wehrmacht to był człowiek wykształcony, powołany do wojska, który także musiał się pożegnać z rodziną jak każdy żołnierz - jesteś we właściwym miejscu.

Ale za Ślązaka Wszystkich Imion uroczyście oddaję Ci Gregski hołd z przyklękiem i przytupem.

1. Fajnie, dowiedziałem się właśnie, że jestem nieprzeciętnym Polakiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

De gustibus non est disputandum. Jak chcesz się dowiedzieć rewelacji historycznych, że chyba każdy używa kremu Nivea, przeciętny Polak uważa Ślązaka za Niemca1., a oficer we Wehrmacht to był człowiek wykształcony, powołany do wojska, który także musiał się pożegnać z rodziną jak każdy żołnierz - jesteś we właściwym miejscu.

Ale za Ślązaka Wszystkich Imion uroczyście oddaję Ci Gregski hołd z przyklękiem i przytupem.

1. Fajnie, dowiedziałem się właśnie, że jestem nieprzeciętnym Polakiem.

Jak każdy Polak, Dużo słów a treści to raczej mało. Dalej uważasz, że obywatel polski to Polak ?

PS. Disco Polo - REWELACJA

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

Gregski, proponuję pakt o nieagresji. Ty nie napiszesz nic złego o Ślonzokach czy Niemcach a we zamian masz obecnie poprawę cokolwiek to znaczy. Ryzykujesz ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przecież przeciętny Polak uważa Ślązaka za Niemca. Na prawie całym Dolnym Śląsku nastąpiła wymiana ludności. Niestety część została, niestety dla Polaków.

Pretensje i żądania ?! Kpisz sobie.

Akurat to na Dolnym Śląsku to jest mało Ślązaków, wiem bo mieszkam ;).

A czy kpię, jak najbardziej nie, ale coraz to widzę jakieś wyrzuty czy dziwne inicjatywy jak RAŚ.

A co do tej Niemieckości, w tym temacie były podawane przykłady niesmacznych czy po prostu dziwnych działań różnych grup Ślązaków, do tego próba udowodnienia że istnieje Język Śląski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.