Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Alex WS

Mniejszość etniczna - Ślązacy

Rekomendowane odpowiedzi

Zamiast Michał będę się posługiwał Michael z niemieckiego paszportu bo wtedy już nie będzie sprawy Ślonska ale tylko i wyłącznie Polska i Niemcy.

Z tej zawikłanej wypowiedzi wnioskuję, że jesteś tym razem osobą narodowości śląskiej, a nie polskiej, czy niemieckiej. Dlaczego zatem uważasz się za obciążonego genetycznie faktem, że Niemcy wywołali wojnę? I imputujesz nam przypisywanie Ci winy za zbrodnie nazistowskie?

Aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży nieruchomości spod Gliwic nie widziałem i śmiem podejrzewać, że takowy nie istnieje.

Jeżeli w tym domu mieszka repatriant, który centa nie zapłacił za tą nieruchomość to znaczy, że wszystko jest ok a ja mam pysk zamknąć bo Niemcy wywołali wojnę i przez kolejny wiek będą ponosili tego konsekwencje.

Bardzo wielu ludzi w naszym regionie świata nie widziało aktów sprzedaży swoich nieruchomości, czy ruchomości. Nie widziało wyroków wydanych zgodnie z cywilizowanym prawem. W tym członkowie mojej rodziny. Gdyby nie Hitler i jego Niemcy, pewnie by takie akty sprzedaży i wyroki widziało. Świat by wyglądał cokolwiek inaczej. A Ty widzisz prostą relację przyczyna-skutek?

Jeżeli Niemcy wymordowali część mojej rodziny, poniosła ona straty materialne w czasie drugiej wojny światowej, po drugiej wojnie światowej - wywołanej przez Niemcy - być może nie osiągnęła takiego poziomu zamożności, jakby to było możliwe w Polsce całkowicie samodzielnej, to rozumiem, że ma to decydować o całokształcie mojej oceny współczesnych relacji polsko-niemieckich i muszę to wywlekać przy każdej okazji?

Polacy jakoś przeboleli ogrom niemieckich zbrodni z okresu II wojny światowej. Minęło 70 lat. Poczytaj sobie wyniki badań statystycznych, chociażby Barometru Polska-Niemcy. Jak rozumiem, Ty działając w imieniu Niemców przeboleć nijak nie możesz?

Dopisek:

Moi dziadkowie czyli Paweł i Henryk to już Paul i Heinrich a mój ojciec to nie Jerzy ale Jorg. Opcja śląska nie istnieje bo tak się wydaje Polakom a ja wyłączam się już rzeczywiście z tej dyskusji.

Wyłączasz się już od dłuższego czasu. I dywagujesz dowolnie - także. Co na potrzeby tej dyskusji wynika z faktu, że Twoi dziadkowie "to już" Paul i Heinrich? Mam się wzruszyć pięknem tych imion?

Opcja śląska istnieje, bo nikt nie zabrania nikomu śląskiej identyfikacji, lokalnego patriotyzmu itp., ale dziś nie ma odrębnego narodu śląskiego, tak, jak nie ma kurpiowskiego, czy wielkopolskiego. Co, jak już udowodniliśmy - jest powszechną opinią, nie tylko w Polsce.

A jedno zainteresowane państwo (Niemcy, w których interesie chętnie występujesz) idzie nawet dalej, nie uznając Ślązaków, ale także Polaków za mniejszość narodową.

Aby Polska była Polską trzeba zniszczyć mniejszość śląską.

Globalną lobotomię, to Ty proponowałeś interlokutorom, zatem to w Twoich wypowiedziach pojawiły się najbardziej radykalne pomysły. Nikt "mniejszości śląskiej" w Polsce nie zamierza niszczyć. To nie te czasy, nie to państwo, nie ten naród i nie ten krąg ideologiczny. Po prostu, na razie "naród śląski" nie otrzyma przewidzianych polskim prawem przywilejów, związanych ze statusem mniejszości narodowej.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
konti2   

Chyba każdy pozostanie przy swoim zdaniu i przekonaniach. Muszę zadbać o 150 osób, którzy są Hanysami i Gorolami ale żołądki mają podobne. Być może moje przekonania będą bardziej radykalne po czytaniu tego forum. Przyczyna i skutek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jeżeli w tym domu mieszka repatriant, który centa nie zapłacił za tą nieruchomość

Zapewniam, że nie zapłacił, takiej waluty wówczas nie mieliśmy, no i nie wiadomo czy akurat nie przejął... jakiś Ślązak.

(...)

... to znaczy, że wszystko jest ok a ja mam pysk zamknąć bo Niemcy wywołali wojnę i przez kolejny wiek będą ponosili tego konsekwencje.

Ktoś zmusza konti2 do zamykania pyska? Niektórzy nie rozumieją, że istnienie innego stanowiska to jeszcze niekoniecznie "zamykanie pyska". Zresztą co tam zamykanie pyska przy proponowaniu lobotomii... nieprawdaż?

Jakoś nie zauważyłem by konti2 krępował się z wypowiadaniem własnego stanowiska. Tak z ciekawości: podobną krucjatę prowadzi konti2 na forach niemieckojęzycznych gdzie uświadamia obywateli niemieckich jakąż to krzywdę czynią nie uznając prawnie narodowości śląskiej? Z chęcią poznałbym te fora.

Opcja śląska nie istnieje bo tak się wydaje Polakom

(...)

A jak się wydaje władzom: czeskim i niemieckim?

a ja wyłączam się już rzeczywiście z tej dyskusji.

Trzymamy za słowo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Kolega od tych marudnych Hanysów, którzy mają się życia uczyć od Kaszubów. Wybacz ale nie skorzystam z Twoich porad.

A szkoda, bo to oznacza, ze będziesz mędził jeszcze przynajmniej przez 10 stron.

Chociaż z drugiej strony to może i dobrze. Dowartościuję się przy tym trochę.

A możesz się tak w kilku punktach, krótko i jasno wyszczególnić jakie masz pretensje i do kogo? Ale tak konkretnie, bo z Twojej dotychczasowej pisaniny to ja się za bardzo zorientować nie mogę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Może coś o wysiedleniach z pierwszej ręki z najnowszego numeru kwartalnika "Fabryka Silesia":

wysiedlenia-1.jpg

wysiedlenia-2.jpg]

wysiedlenia-3.jpg

wysiedlenia-4.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

ciąg dalszy:

wysiedlenia-5.jpg

wysiedlenia-6.jpg

wysiedlenia-7.jpg

Mnie najbardziej urzeka to wyrzucanie książek i to:

Ale widziałem ich nienawiść, bo orientowali się, że nie wyrzucam tego Eichendorffa, o którym wspominał panu Bienek

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ano nawiązanie do tego:

Konti napisał:

Dziadek ze strony ojca, który nie był członkiem NSDAP, Hitlerjugend a jako obywatel Rzeszy był żołnierzem Wehrmacht, mający duży i ładny dom pod Gliwicami dostał bilet w jedną stronę w '46 roku. Czemu i dlaczego to nie pytanie do mnie ale do ubeków, którzy tak go potraktowali. Na wojnie z rodziny zginął tylko jeden, po wojnie zginęło dwóch. Nie będę tego wątku rozwijał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sil   

Dla Tomasz N to może żart ale nie dla osób, którym udało się to przeżyć. Wcale niedawno bo chyba wczoraj była w polskim Sejmie konferencja na ten temat. No właśnie jak to nazwać. Czystka etniczna ? Może dobrze nazwać sprawy po imieniu.

Niemcy dokonały zbrodni i płacili czy dalej płacą za to ale to nie jest tak, że i na nich nie dokonywano tych zbrodni. A co się odbywało w Prusach Wschodnich ? Najgłośniejszy Nemmersdorf ale czy nie było innych.

Ja się przyznaję, że jestem Niemcem. Obecnie pracuję, że w Breslau.

"Ziemie odzyskane" gdzie długo można sobie udowadniać w którą stronę poszli ci Piastowie. Chyba raczej ziemie przekalkulowane.

Kartę kupiłem w market na Bielanach, nie wiem jakie ma ip po włożeniu do iPad i nie chce mi się tego sprawdzać.

Trudno nie zauważyć, że Ślązak czy niemiecki Ślązak to na tym forum persona non grata.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sil   

Ależ witamy ponownie. Tym razem jesteśmy Niemcem i pracujemy w Breslau?

Jeżeli uprzejmie to ja także witam. Może wprowadźcie dodatkową weryfikację dla Niemców bo aby założyć konto musiałem użyć polskich liter.

Temat możesz sobie spłycać i nazywać mnie jak chcesz ale tutaj chodzi o ten artykuł i nazywanie spraw po imieniu. Pewnie jesteś gdzieś tam ze wschodu osiedlony poprzez rodziców na ziemiach, które należały do moich rodziców. Dobrze się z tym czujesz robiąc sobie z e mnie żarty ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aby założyć konto musiałem użyć polskich liter.

Upokarzające.

Pewnie jesteś gdzieś tam ze wschodu osiedlony poprzez rodziców na ziemiach, które należały do moich rodziców.

Chyba nie. Ale lepiej napisz - jakie ziemie należały do Twoich Rodziców?

Dobrze się z tym czujesz robiąc sobie z e mnie żarty ?

Czuję się dobrze, najlepsze żarty robisz konsekwentnie od dłuższego czasu sam z siebie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sil   

Kwestia innej klawiatury. Qwertz a nie qwerty.

Skoro na tym polega odpowiedź na zasadnicze pytanie, że ja jestem kontynuacją innych komentatorów gdzie link do tego artykułu poszedł dalej to tak sobie myśl. Przeczytałem i chciałem uprzedzić głupoty, które czytam.

Jakie ziemie należały do moich rodziców czyli Niemców ? Kpij sobie dalej ale odnieś się do tego artykułu najpierw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przeczytałem i chciałem uprzedzić głupoty, które czytam.

A to powodzenia w tym zbożnym dziele. Przyjmij tylko do serca małą sugestię - głupoty najlepiej uprzedzać postami, które mają jakikolwiek sens.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sil   

A to powodzenia w tym zbożnym dziele. Przyjmij tylko do serca małą sugestię - głupoty najlepiej uprzedzać postami, które mają jakikolwiek sens.

I to mi wystarcza. Jeder weiss am besten, wo ihn Schuh drückt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.