Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Alex WS

Mniejszość etniczna - Ślązacy

Rekomendowane odpowiedzi

To ja tak dodam, jakoś rzadko się zgadzam z Bruno, a jakoś podobne mam przypuszczenia, no i ja też się pogubiłem kim formalnie jest konti2. Byłym obywatelem Polski, osobą o podwójnym obywatelstwie, od "zarania dziejów" obywatelem Niemiec, obywatelem Polski??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
konti2   

To ja tak dodam, jakoś rzadko się zgadzam z Bruno, a jakoś podobne mam przypuszczenia, no i ja też się pogubiłem kim formalnie jest konti2. Byłym obywatelem Polski, osobą o podwójnym obywatelstwie, od "zarania dziejów" obywatelem Niemiec, obywatelem Polski??

Informatyk nie sprawdził tych zawiłości adresowania IP czy raczej secesjonista stara się być wbrew regulaminowi złośliwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To może wskazać nam konti2 poczynania władz polskich, które robią z takich jak on Polaków? I co ma się kryć pod tym ostatnim terminem?

"... z uwagi na fakt, że jest nas mniej od Polaków to sprawdzian na demokrację w tym kraju gdzie mniejszości powinno się szanować jeżeli jest lojalna wobec zasad i ustawodawstwa tego państwa".

Jak w świetle podobnego sprawdzianu wychodzą władze Niemiec co do ew. mniejszości polskiej i śląskiej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
konti2   

To może wskazać nam konti2 poczynania władz polskich, które robią z takich jak on Polaków? I co ma się kryć pod tym ostatnim terminem?

"... z uwagi na fakt, że jest nas mniej od Polaków to sprawdzian na demokrację w tym kraju gdzie mniejszości powinno się szanować jeżeli jest lojalna wobec zasad i ustawodawstwa tego państwa".

Jak w świetle podobnego sprawdzianu wychodzą władze Niemiec co do ew. mniejszości polskiej i śląskiej?

No zobacz, myślałem widać na wyrost, że będziecie lepsi od tych władz niemieckich. Mam pisać o ziomkostwach i ruchach nie akceptujących obecnych granic ? Z nimi się nie utożsamiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ziomkostwo - to żaden przykład na poczynania władz niemieckich (my mamy RAŚ) . To jak to tam w bardziej europejskich krajach, jak Niemcy, rozwiązano kwestię mniejszości śląskiej od strony prawnej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
konti2   

Ziomkostwo - to żaden przykład na poczynania władz niemieckich (my mamy RAŚ) . To jak to tam w bardziej europejskich krajach, jak Niemcy, rozwiązano kwestię mniejszości śląskiej od strony prawnej?

Ziomkostwa to poważna siła w Niemczech i SPD czy rządząca koalicja się z nimi liczy.

Przyznam, że RAŚ jest dla mnie sympatyczny ale trochę mnie śmieszy. Skupia się na kawałku wschodniego Górnego Śląska ale założenia przynajmniej dla mnie ma ciekawe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A mnie dziwi brak jasnej odpowiedzi na pytanie jak to w Niemczech:

"rozwiązano kwestię mniejszości śląskiej od strony prawnej?".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
konti2   

A mnie dziwi brak jasnej odpowiedzi na pytanie jak to w Niemczech:

"rozwiązano kwestię mniejszości śląskiej od strony prawnej?".

" to żaden przykład na poczynania władz niemieckich (my mamy RAŚ)"

Możemy się licytować ale nie widzę zbytnio sensu. A w Niemczech jak dzisiaj słyszałem od współpracownika to ładna pogoda w okolicach Monachium. Niebo przejrzyste, zero chmur, do Obersdorf na narty można się jeszcze wybrać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A w Niemczech jak dzisiaj słyszałem od współpracownika to ładna pogoda w okolicach Monachium. Niebo przejrzyste, zero chmur, do Obersdorf na narty można się jeszcze wybrać.

O to, to właśnie. Na narty do Oberstdorf, a potem najlepiej na jakieś forum turystyczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
konti2   

O to, to właśnie. Na narty do Oberstdorf, a potem najlepiej na jakieś forum turystyczne.

Proponuję medal. Oby nie z warczącego kartofla. Zapomniałem literki pisząc na polskiej wersji OS. Proszę o wybaczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tu nie zgadzam się z Secesjonistą, że jedynym językiem urzędowym powinien być polski. Tam, gdzie mniejszość stanowi zwartą grupę, jej język jest rzeczywistym językiem codziennym – np. w Puńsku jest to oczywiste. W innych przypadkach – może być wskazane, aby uświadomić, że Polska nie lekceważy godności tych ludzi.

Akurat zgadzam się z Secesjonistą. Na Śląsku odróżniano język domowy i urzędowy. I nikt na Śląsku nie zgodziłby się na sporządzenie dokumentu urzędowego w języku domowym. Kiedyś to był niemiecki, teraz polski.

Gregu! Ja marudny ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Inna jest kwestia i status gwary śląskiej, kurpiowskiej, czy wielkopolskiej, a nawet kaszubszczyzny (czymkolwiek ona jest - według polemizujących ze sobą językoznawców) - a inna języka litewskiego. Robienie na siłę języka urzędowego z polskich "języków domowych" - gwary śląskiej, wielkopolskiej itp. a nawet - w mojej nieco subiektywnej ocenie - z kaszubskiego, jest oczywiście dyskusyjne.

W przypadku litewskiego sytuacja jest inna. Jest zakątek Polski, gdzie mieszkają Litwini. Są na tym niewielkim obszarze większością (w skali gminy Puńsk ok. 76%). Rzeczywiście posługują się tym językiem w codziennych relacjach. Litewski jest niewątpliwie odrębnym językiem i ma swój standard literacki oraz około stuletnie tradycje używania jako języka urzędowego.

Jedyny problem w tym przypadku, to postępowanie Litwy w stosunku do Polaków na Wileńszczyźnie. To znaczy - bardzo charakterystyczny brak wzajemności.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.