Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Alex WS

Mniejszość etniczna - Ślązacy

Rekomendowane odpowiedzi

Istniała jakaś akcja państwowa polegająca na zmianach nazwisk, tak by trzeba mówić: "... w sprawie formalnego uznania mniejszości niemieckiej, powrotu do imion i nazwisk".

Formalnie to my uznaliśmy, europejscy Niemcy już nie.

Formalnie to mamy w Polsce prywatną telewizję TV Silesia.

Mamy dwa programy regionalne (państwowe) prowadzące program mniejszości niemieckiej.

Mamy mniejszość niemiecką mającą audycję radiową.

Mamy (zagwarantowaną) reprezentację mniejszości niemieckiej w Sejmie.

To może konsultacje międzynarodowe winien przeprowadzić rząd niemiecki co to tak daleko w tyle pozostaje ze swą europejską postawą względem niektórych mniejszości?

Ślązak z Czech, w Polsce ma być traktowany jako obywatel Czech, a nie jako "członek grupy etnicznej", podobnie jak Flamand czy mieszkaniec Quebecu. Istnieją jakieś europejskie wytyczne względem innego traktowania obywateli innych państw z racji przynależności do grupy etnicznej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Czy zmiany imion, nazwisk w czasach powojennych miały jakieś podwaliny formalne czy nie to tego nie wiem ale faktem jest, że miały miejsce.

Secesjonista pisze o sympatycznych sprawach, które jednak nie wszystkim się podobają i jak najbardziej pragną doprowadzić do symetrii chyba trochę zapominając o trudnych do porównania miliardowych inwestycjach dających miejsca pracy, bilansie handlowym czy o głosie w sprawie przynależności do UE czy NATO a trudno jest pogodzić się z utratą sporego kawałka terytorium więc proszę nie pisz mi o prywatnej telewizji a spójrz na to oczami tej mniejszości bo jako ludność cywilna swoje przeżyła po zmianie granic.

Jeżeli śląskich spraw secesjonista jak czytam zupełnie nie rozumie, miesza do tego cały czas mniejszości narodowe i mimo dosyć jasnych odpowiedzi przedstawiających mój punkt widzenia dalej pyta się praktycznie o to samo to ja odpuszczam i poczekam na przemyślenie moich odpowiedzi jako zwartej całości przez secesjonistę. Naprawdę szkoda naszego czasu na porównywanie spraw trudnych do porównania gdzie zawsze ostatecznie można napisać kto wywołał wojnę i wszelkie późniejsze sprawy rozgrzeszać tym sposobem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ja informuję fejszter, że: nie miała "podwalin prawnych", proponuję lepiej poznać historię swego Heimatu, o którym tak często wspomina fejszter, a którego historii jak widać zupełnie nie zna.

Jeśli Niemiec ma nas pouczać co to państwo polskie powinno zrobić w kwestii śląskiej, to ja mam prawo dodać przypisek: co państwo niemieckie zrobiło względem polskiej mniejszości. A nie zrobiło nic.

Nie wiem o czym pisze fejszter:

"a trudno jest pogodzić się z utratą sporego kawałka terytorium".

Czyżbyśmy mieli utracić Śląsk? A na rzecz kogo?

"jeżeli śląskich spraw secesjonista jak czytam zupełnie nie rozumie, miesza do tego cały czas mniejszości narodowe".--

Jak najbardziej staram się rozumieć, jednym z postulatów niektórych środowisk jest uznanie prawne mniejszości narodowej śląskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

A po co te przytyki gdzie secesjonista zadaje pytanie o powojenne sprawy polonizacyjne szukając uwarunkowań prawnych gdzie do końca chyba nikt nie wie na jakiej podstawie PRL działał a potem insynuuje mi brak znajomości historii Heimatu.

Do tych złych i niedobrych Niemiec w 2013 roku wyemigrowało 575 tys. obywateli polskich, jakoś sami wyjechali więc niech secesjonista trochę przystopuje w swoich osądach. Mają tworzyć także mniejszość polską ?

Jeżeli w Polsce jest tak świetnie jak to iluzorycznie przedstawia secesjonista to dlaczego miliony na emigracji. No przecież prawo idealne, rządy pro obywatelskie, żyć nie umierać. Mniejszość niemiecka w 1992 roku powstała w zupełnie innych uwarunkowaniach gdzie nie było Schengen a uznanie rzeczywiste granic było bardzo świeże po zjednoczeniu. Polacy do dzisiaj nie płaczą za Kresami ? Mamy chyba trochę inną sytuację obecnie biorąc pod uwagę wolny przepływ osób, możliwość zatrudnienia a sami ludzie chcą po prostu dobrze i godnie żyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
wyemigrowało 575 tys. obywateli polskich, jakoś sami wyjechali więc niech secesjonista trochę przystopuje w swoich osądach.

Swoją drogą głupie pytanie ale ilu z nich to Ślązacy? Albo Ty jak się wliczasz w niemieckie statystyki, wszak jesteś z Polski a wyjechałeś do Niemiec.

przedstawia secesjonista to dlaczego miliony na emigracji. No przecież prawo idealne, rządy pro obywatelskie, żyć nie umierać

Pomieszanie z poplątaniem Fejszterze - sytuacja gospodarcza a prawa mniejszości to chyba nie to samo? Czy jednak to samo?

Polacy do dzisiaj nie płaczą za Kresami ?

Nie przypominam sobie by istniało w Polsce coś na kształt ziomkostwa i ludzi z nim związanych i by było tak silne jak owa organizacja w Niemczech.

Mamy chyba trochę inną sytuację obecnie biorąc pod uwagę wolny przepływ osób, możliwość zatrudnienia a sami ludzie chcą po prostu dobrze i godnie żyć.

To prawda tylko co z prawem do kultywowania własnych tradycji i nauki własnego języka - w jedną stronę to działa - Niemcy w Polsce takie prawa mają. Swoją drogą ja znam Niemca który sprowadził się w pobliże mojej zapadłej dziury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A po co te przytyki gdzie secesjonista zadaje pytanie o powojenne sprawy polonizacyjne szukając uwarunkowań prawnych gdzie do końca chyba nikt nie wie na jakiej podstawie PRL działał a potem insynuuje mi brak znajomości historii Heimatu.

Do tych złych i niedobrych Niemiec w 2013 roku wyemigrowało 575 tys. obywateli polskich, jakoś sami wyjechali więc niech secesjonista trochę przystopuje w swoich osądach. Mają tworzyć także mniejszość polską ?

Jeżeli w Polsce jest tak świetnie jak to iluzorycznie przedstawia secesjonista to dlaczego miliony na emigracji. No przecież prawo idealne, rządy pro obywatelskie, żyć nie umierać. Mniejszość niemiecka w 1992 roku powstała w zupełnie innych uwarunkowaniach gdzie nie było Schengen a uznanie rzeczywiste granic było bardzo świeże po zjednoczeniu. Polacy do dzisiaj nie płaczą za Kresami ? Mamy chyba trochę inną sytuację obecnie biorąc pod uwagę wolny przepływ osób, możliwość zatrudnienia a sami ludzie chcą po prostu dobrze i godnie żyć.

Nie wypowiadałbym się na temat kraju, który samemu się porzuciło... A, że jest do pupy jeśli chodzi o władzę to: czego się spodziewać po liberałach, którzy uważają, że ludzie biedni są po prostu nie poradni życiowo, a liczy się tylko wąska grupa bogaczy w oceanie biedy... Janko może być bardzo inteligentny, ale nie ma szans w staraniu o dobrą szkołę z przygłupim synem bogacza...

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie szukam uwarunkowań prawnych, to fejszter je sugerował wykazując się całkowitą ignorancją względem tego zagadnienia.

Jakikolwiek rok by nie podać to Polska zanim przystępowała do UE załatwiła sprawę mniejszości niemieckiej w swym kraju. Europejscy Niemcy nie potrafili tego zrobić u siebie.

Emigracja zarobkowa nic nie ma do kwestii tożsamości śląskiej, a ja nigdzie nie pisałem, że nasz kraj jest idealnym. Natomiast nasz kraj może być wzorem dla władz niemieckich, co to mają wielki problem z mniejszością polską.

Tak z ciekawości: fejszter rozróżnia (jak?) Ślązaczki na: polskie, niemieckie i rodzime? Bo jak wiemy

Polki go nie interesują, a Ślązaczki i owszem. Możemy poznać rasowe kryteria tegoż rozróżnienia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Janko może być bardzo inteligentny, ale nie ma szans w staraniu o dobrą szkołę z przygłupim synem bogacza...

Tak tylko na marginesie, wszystkie najlepsze szkoły w Polsce są publiczne. Dotyczy to tych na poziomie licealnym jak i zwłaszcza szkół wyższych - to UW, czy UJ uznawane są za najlepsze w kraju. O dostaniu się zaś na obie uczelnie nie decyduje bogactwo rodziców a poziom zgłaszających się i ich chęć. Także znów dyrdymały jak z podręcznika młodego bolszewika niepoparte choćby minimalnym stopniem kontaktu z rzeczywistością.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Tyle, że ten przykład którego użyłeś to nie przykład a zwyczajny popis braku kontaktu z rzeczywistością i czerpania wiedzy o otaczającej rzeczywistości wyłącznie z podręcznika młodego bolszewika.

W dodatku nie na temat

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
betania   

Ten materiał mówi wszystko. Bardzo uczciwie i bardzo prawdziwie. Prawdziwemu Ślonzokowi łezka poleci, czy to polskiemu czy niemieckiemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
betania   

Co ciekawe ci nowi Ślązacy przyjmują sposób myślenia autochtonów. Oczywiście propolscy ale jednak śląscy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A możesz hmmm napisać coś na temat jaki poruszasz? Akurat, że korzystam z komórkowego neta i troche mi megabajtów szkoda np: na Youtube.

pzdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
betania   

A możesz hmmm napisać coś na temat jaki poruszasz? Akurat, że korzystam z komórkowego neta i troche mi megabajtów szkoda np: na Youtube.

pzdr

Chyba to potwierdzi administrator bo z sieci mobilnej korzystam. A chodzi o wzajemne relacje i może warto na spokojnie poświęcić 1h na wysłuchanie. Czytałem Twoje posty i jak nie Ty to kto ? Jak nie teraz to kiedy ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.