Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Alex WS

Mniejszość etniczna - Ślązacy

Rekomendowane odpowiedzi

Alex WS   

Ktoś kto pisze, że jego dziadek w Narwiku brał jeńców, po czym się okazuje, że to niemożliwe, to Narwik stał się całą Skandynawią (włącznie z pomyleniem Finlandii z Finnmarkiem), to mam prawo zapytać: jakiż to powód jest skrywania owego numeru statku szpitalnego?

Nie wiem co to: cementary SM, ale ciekaw jestem efektów:

"Za 2 tygodnie wylot do Jerozolimy. Nie, nie będę robił cyrków, uświadomię Żydom, że nie każdy był fair. Tak doświadczony naród to zrozumie, taki Morel bohaterem nie będzie".

Może w stosownym temacie o Morelu forumowicz Alex WS opowie nam jak to uświadamiał Izraelitów co do roli Morela.

A tak, wróciłem z Izraela. Chyba nawet pokazałem, że jestem człowiekiem z krwi i kości umieszczając pewne tematy w Hyde Park.

Tak przy okazji, to Hilton w W-wie by nie powstał gdyby nie jw.

Ponawiam propozycję o przyjazd na Śląsk, poznanie ludzi, miejsc. Nie chodzi o to aby go kochać tak jak ja ale przynajmniej aby go zrozumieć. Nicht wahr ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Nic pan nie pokazał - poza konfabulowaniem.

Panowie byli za sanacji.

Szanuję przemyślenia secesjonisty, jednak się z nimi nie zgadzam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Z wyliczeń (strona 12 posty od 111 do 114 tematu w linku, który wklejam niżej - po angielsku) mi wyszło, że zdecydowana większość obecnej ludności Górnego Śląska (w tym Śląska Opolskiego) to potomkowie autochtonów przedwojennych (i jak widać większość z nich podaje w spisach narodowość polską, skoro narodowości śląska i niemiecka stanowią zdecydowaną mniejszość w obu województwach):

http://historum.com/european-history/71804...century-12.html

Emigracja była spora, ale tylko w opolskim dała się we znaki, w woj. śląskim / katowickim praktycznie była nieodczuwalna.

Dodajmy, że emigracja z katowickiego / śląskiego w ciągu 60 lat (1950 - 2007) wyniosła tylko 120% do 140% emigracji z opolskiego.

Tymczasem woj. katowickie / śląskie miało cały czas o wiele więcej ludności niż opolskie (w 1950 ok. 334%, obecnie ok. 456%).

Na obszarze przedwojennego woj. śląskiego II RP autochtoni stanowili w 1950 roku co najmniej ok. 92%.

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z wyliczeń (strona 12 posty od 111 do 114 tematu w linku, który wklejam niżej - po angielsku) mi wyszło, że zdecydowana większość obecnej ludności Górnego Śląska (w tym Śląska Opolskiego) to potomkowie autochtonów przedwojennych (i jak widać większość z nich podaje w spisach narodowość polską, skoro narodowości śląska i niemiecka stanowią zdecydowaną mniejszość w obu województwach):

http://historum.com/european-history/71804...century-12.html

Emigracja była spora, ale tylko w opolskim dała się we znaki, w woj. śląskim / katowickim praktycznie była nieodczuwalna.

Dodajmy, że emigracja z katowickiego / śląskiego w ciągu 60 lat (1950 - 2007) wyniosła tylko 120% do 140% emigracji z opolskiego.

Tymczasem woj. katowickie / śląskie miało cały czas o wiele więcej ludności niż opolskie (w 1950 ok. 334%, obecnie ok. 456%).

Na obszarze przedwojennego woj. śląskiego II RP autochtoni stanowili w 1950 roku co najmniej ok. 92%.

A emigracja "za Gierka " obliczana na niemal 1 000 000 Polaków ?

Za kredyty płacono nie tylko , w postaci monetarnej . ( słynne łączenie rodzin )

A emigracja po stanie wojennym ( Dzień Dobry ) ilu objęła Ślązaków ?

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   
A emigracja "za Gierka " obliczana na niemal 1 000 000 Polaków ?
A emigracja po stanie wojennym ( Dzień Dobry ) ilu objęła Ślązaków ?

Z Opolszczyzny wyemigrowało w sumie 238,215 osób w latach 1950 - 2010:

Z tej liczby 174,208 do roku 1990 (166,708 w latach 1956 - 1990) a 231,191 do roku 2007:

Permanent_emigration.png

W sumie z całego Górnego Śląska wyemigrowało od 550 do 556 tysięcy ludzi w okresie PRL-u:

To z artykułu (z 2007 roku) Dariusza Jerczyńskiego:

Później przez cały okres trwania PRL-u trwał permanentny proces migracji. Z jednej strony Górnoślązacy, powołujący się na niemieckie pochodzenie (556 000 osób) emigrowali do Republiki Federalnej Niemiec (np. aktualny członek piłkarskiej reprezentacji Niemiec - Mirosław Klose z Opola).

To z postu Wojciecha Kempy na forum historycy:

Według szacunków stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w latach 1956 - 1990 z Górnego Śląska (łącznie z Opolszczyzną) wyjechało do RFN ok. pół. miliona osób (większość z nich w latach osiemdziesiątych).

Czyli z całego Śląska Górnego łącznie z Opolszczyzną wyemigrowało w okresie PRL-u maksymalnie 560 tys. osób.

Do tego trzeba doliczyć emigrację po 1989 / 1990 roku, ale bez Opolszczyzny - bo liczbę dla Opolszczyzny już podałem wyżej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Do miliona tutaj bardzo dużo brakuje, więc ta pozostała część to nie była emigracja ze Śląska, tylko z innych regionów.

===================================================

Tutaj liczba urodzeń na Opolszczyźnie (sporo ponad czterokrotnie większa niż liczba emigrantów):

Opole_Children.png

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Do miliona tutaj bardzo dużo brakuje, więc ta pozostała część to nie była emigracja ze Śląska, tylko z innych regionów.

:B): Tak sobie pomyślałem jak bardzo dużo brakuje w statystyce ..... , bo w praktyce ilu mieszkancow Śląska ma dwa paszporty w szufladzie ( oficjalnie nigdy nie wyemigrowali :rolleyes: ), i mala ciekawostka o "germańskiej perfidii " by Turek co się w Reichu urodził dostał obywatelstwo musi się zrzec tureckiego , czystego "Niemca " z Polski czy Kazachstanu to nie dotyczyło ( jak jest terazki nie wiem )

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Tutaj (strony 26 - 27 tematu) zamieściłem informacje (głównie filmy) na temat tzw. "Ślązaków" (jak niektórzy chcą) z Panny Marii w Teksasie:

http://historum.com/european-history/71804-silesia-polish-german-culture-20th-century-26.html#post1822738?postcount=257

http://historum.com/european-history/71804-silesia-polish-german-culture-20th-century-27.html

Jest też m.in. film ze spotkania rodziny Moczygembów z Teksasu z rodziną Moczygembów z Płużnicy Wielkiej, powiat Strzelce Opolskie.

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   
na temat tzw. "Ślązaków" (jak niektórzy chcą) z Panny Marii w Teksasie:

Co to znaczy tzw. "Ślązak" ? Myślałem, że już pożegnałem się z tym forum ale coś takiego to jak uderzenie w twarz.

No tak, moja wina. Tego mogłeś nie zrozumieć. Nie ma ą czy ę w ślonskim. Teraz rozumiem tą pomyłkę. Chodziło o Ślonsk.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   
Co to znaczy tzw. "Ślązak" ? Myślałem, że już pożegnałem się z tym forum ale coś takie to jak uderzenie w twarz.

Tutaj ksiądz doktor Franciszek Kurzaj wyjaśnia, co to znaczy:

Film:

Załączyłem też ten film w wiadomym temacie na Historum:

http://historum.com/european-history/71804-silesia-polish-german-culture-20th-century-27.html#post1822808?postcount=266

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Tutaj ksiądz doktor Franciszek Kurzaj wyjaśnia, co to znaczy:

Film:

Załączyłem też ten film w wiadomym temacie na Historum:

http://historum.com/european-history/71804-silesia-polish-german-culture-20th-century-27.html#post1822808?postcount=266

Zawsze myślałem, że Kościół powinien być dla wszystkich. Widocznie się pomyliłem. Co do forum nowego jak najbardziej, tam są Ślązacy. Sorry, Ślonzoki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Mapa ze strony Śląsk-Teksas - tytuł mapy "polska (Polish) imigracja do Teksasu 1850s - 1870s":

http://www.slask-texas.org/en/materialy/materialy-mapy

Silesian_Polish_emigration_Texas.png

A skąd tam Polacy ??? :) No według Ciebie to tam powinni być sami Ślązacy i Niemcy.

W każdej opcji, czy się zgadzamy czy nie tylko na hxxxxx.com

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Zaczynam lubić tych Ślązaków z Teksasu:

"Hi everyone. Joł jest Dorka, joł jest Dorota. I am Dorothy Pawelek. Jo się urodziła w Teksasie, moi ojcowie byli Aleksander Pollock and Anna Moczygemba-Pollock. Oni mieli siedem dzieci a jo była ta najmodszo. Jok jo było 23 lot staro, joł się wydała do Alojza Pawelka. I my mieli jedna dziołcha, się nazywał Susan a ona ma dziołszka się nazywa Eden. Jok jo była piećdziesiot dziewieć lot staro, jo owdowiała i tera mieszkom sama. Jok ja była mała dziołszka w doma, to my ino rzędziły po polsku. Ale to nie było za tyla do mojej mamy, oni chcieli co by jo się nauczyła czytać i pisać po polsku. I my mieli siostry Felicjanki, ale one nos ino uczyły po angielsku, ale ci co chcieli się nauczyć po polsku czytać i pisać, łone nos uczyły przed szkołą abo po szkole. W roku osiemdziesiąt dziewięć jo pojechoła pierszy roz do tej kochanej Polski. Bardzo mi się tam podobało. I tera wiem skąd moi starzyki przyszli. Od ojca strony przyszli z Grodziska a od mamy strony przyszli z Płużnica. Tera jak jadę do Polski to się czuja że jadę do dom. Ja jest bardzo rada iż wy mocie ta wystawa z Teksasu. Tera wiecie co mie tu robiemy i wy robiemy w Teksasie. Serdecznie pozdrawiam Was wszystkich, musicie wiedzieć iże tako Dorka w Teksasie bardzo psza jest. Do zobaczenio w Teksasie albo w Polsce. Do widzienia."

I tera wiem skąd moi starzyki przyszli. Od ojca strony przyszli z Grodziska a od mamy strony przyszli z Płużnica.

Czyli stąd:

Dorothy_Pawelek.png

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.