Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Alex WS

Mniejszość etniczna - Ślązacy

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   
1. Fajnie, dowiedziałem się właśnie, że jestem nieprzeciętnym Polakiem.

Bruno, ja zawsze o tym wiedziałem.

Przecież przeciętny Polak uważa Ślązaka za Niemca.

Cóż ja Ci mogę odpowiedzieć na to zdanie? Chyba tylko to:

Ustalaj sobie cokolwiek odnośnie narodowości na których się znasz.

PS. Disco Polo - REWELACJA

Owszem niezłe jest, ale gdzie mu tam do tego:

Gregski, proponuję pakt o nieagresji.

Ależ drogi interlokutorze! Przecież ja w ogóle agresywny nie jestem. Ot, świetnie się bawię gaworząc o tym i o owym.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

De gustibus non est disputandum. Jak chcesz się dowiedzieć rewelacji historycznych, że chyba każdy używa kremu Nivea, przeciętny Polak uważa Ślązaka za Niemca1., a oficer we Wehrmacht to był człowiek wykształcony, powołany do wojska, który także musiał się pożegnać z rodziną jak każdy żołnierz - jesteś we właściwym miejscu.

Ale za Ślązaka Wszystkich Imion uroczyście oddaję Ci Gregski hołd z przyklękiem i przytupem.

1. Fajnie, dowiedziałem się właśnie, że jestem nieprzeciętnym Polakiem.

Może na rynku we Breslau pod Empik byś się uspokoił. 30 min, muszę taxi zamówić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

Akurat to na Dolnym Śląsku to jest mało Ślązaków, wiem bo mieszkam ;).

A czy kpię, jak najbardziej nie, ale coraz to widzę jakieś wyrzuty czy dziwne inicjatywy jak RAŚ.

A co do tej Niemieckości, w tym temacie były podawane przykłady niesmacznych czy po prostu dziwnych działań różnych grup Ślązaków, do tego próba udowodnienia że istnieje Język Śląski.

Wiem :)

Przymiotniki z małej podobno a dostałem po łapach bo polskiego nie znałem. Studia kończyłem poza tym waszym krajem. Fajnie by było mieć jako natywny język ślonski. Zawsze się czegos boicie Polaki, teraz Ślązaków ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiem :)

Przymiotniki z małej podobno a dostałem po łapach bo polskiego nie znałem. Studia kończyłem poza tym waszym krajem. Fajnie by było mieć jako natywny język ślonski. Zawsze się czegos boicie Polaki, teraz Ślązaków ?

Czego my się niby boimy?:P

Mnie kwestia Śląską ani ziębi ani grzeje, czasami co najwyżej bawi kiedy słyszę jak to państwo polskie uciska. Ale jak?

Usłyszeć nie mogę od pana donnera tez nie usłyszałem, szczerze mówiąc to jest typowe.

Do tego trudno mieć jako język coś co nie jest językiem;).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

Czego my się niby boimy?:P

Mnie kwestia Śląską ani ziębi ani grzeje, czasami co najwyżej bawi kiedy słyszę jak to państwo polskie uciska. Ale jak?

Usłyszeć nie mogę od pana donnera tez nie usłyszałem, szczerze mówiąc to jest typowe.

Do tego trudno mieć jako język coś co nie jest językiem;).

Miło to usłyszeć od "prawdziwego Ślązaka". Historycznie to polski jest gwarą czeskiego. Tak się zapytam. Co mama i ojciec robili w Wroclove we 1944 roku ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Usłyszeć nie mogę od pana donnera tez nie usłyszałem, szczerze mówiąc to jest typowe.

Świetosławie, od naszego Ślązaka Wielu Imion, czyli Pana Donnera, dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, przedstawionych w uroczej, swoiście chaotycznej formie, ale nie oczekuj zbyt wiele w tym sensu:

Może na rynku we Breslau pod Empik byś się uspokoił. 30 min, muszę taxi zamówić.
Historycznie to polski jest gwarą czeskiego. Tak się zapytam. Co mama i ojciec robili w Wroclove we 1944 roku ?
PS. Disco Polo - REWELACJA
Nivea chyba każdy używa.

Może w innym przypadku, administracja forum powinna zareagować, bo w sumie jakiś poziom merytoryczny powinniśmy zachowywać, ale Ślązak Wielu Imion stał się już stałym elementem naszego forum, dającym Użytkownikom naprawdę dużo radości. Zatem można już chyba mówić o wykształceniu się pewnej, forumowej tradycji. Zgodnej z najpiękniejszymi, polskimi tradycjami tolerancji dla odmienności.

Jak każdy Polak, Dużo słów a treści to raczej mało. Dalej uważasz, że obywatel polski to Polak ?

O Ślązaku Wielu Imion, a kiedyż to stwierdziłem? Odnajdź proszę, gdzie napisałem, że obywatel polski to zawsze Polak w rozumieniu etnicznym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

O Ślązaku Wielu Imion[/b

Nie popadajmy aż w taką fascynację, nie musisz się do mnie modlić.

Kiedyś Wrocław był czeski, potem niemiecki, teraz polski. Niezbadane są wyroki boskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kiedyś Wrocław był czeski, potem niemiecki, teraz polski. Niezbadane są wyroki boskie.

Ślązaku Wielu Imion, a oświeć nas dokładnie, kiedy był czeski, niemiecki i polski? Może być na podstawie R. Moorhouse.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nawet ta biedna wikipedia podaje podstawowe daty.

Ale mnie nie interesuje ta banalna Wikipedia, ale Twoje nietuzinkowe poglądy i oryginalna wiedza.

A tak poza tym, Ślązaku Wielu Imion nadal proszę o łaskawą odpowiedź (na pytanie na końcu postu):

Jak każdy Polak, Dużo słów a treści to raczej mało. Dalej uważasz, że obywatel polski to Polak ?

O Ślązaku Wielu Imion, a kiedyż to stwierdziłem? Odnajdź proszę, gdzie napisałem, że obywatel polski to zawsze Polak w rozumieniu etnicznym?

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

Jeżeli tak nie napisałeś to bardzo miło. Zgodnie z takimi kategoriami to przecież ja także jestem Polakiem :) No dobra, koniec żartów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie jednak ta sprawa grzeje, a wręcz rozpala do czerwoności ze względu na takich "Ślązaków" jak niejaki Donner. Jak tak dalej pójdzie to zamiast zwykłego "cholera", będę używał donnerwetter. Ja się pytam - jaką narodowość ma poznać Gregski? Czy Wy, autonomiacy powariowaliście do reszty!? Może za chwilę podobnych do Tomasza, czy do mnie też nazwiecie jakimiś przeklętymi Niemcami?

Sprawa jest prosta: Ten, kto się urodził w Polsce, jest Polakiem, a Śląsk jest w Polsce i był. Świadczy o tym choćby Wzgórze zamkowe, czy Powstania śląskie. Nie po to przodkowie walczyli w powstaniach śląskich, żeby z ich potomków teraz Niemców robić. . Nie po to odtwarzam moich przodków, żeby teraz ktoś mi takie androny wmawiał!

PS. My się niczego nie boimy, a na pewno nie takich verdammt wywrotowców.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Dalej uważasz, że obywatel polski to Polak ?

PS. Disco Polo - REWELACJA

W sumie to gdyby nawet Bruno tak uważał, to nie popełniłby błędu, zgodnie z internetowym słownikiem PWN:

"Polak (obywatel Polski) -aka, -akiem; -acy, -aków".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
donner   

Ten, kto się urodził w Polsce, jest Polakiem,

Może Bruno Wątpliwy na ten temat się wypowie <_<

Nie jestem żadnym autonomistą, nie interesuje mnie to. A tym bardziej do spraw zarządzania pieniędzmi w Polsce się nie mieszam.

Mój land jest mocno autonomiczny i chyba takie rozwiązanie jest nie najgorsze. Tak tylko dodam.

Edytowane przez donner

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kto się urodził w Polsce, po prostu urodził się w Polsce. Ma takie miejsce urodzenia. Mógł się urodzić, jako syn obywateli Urugwaju, którzy nie mają polskiego obywatelstwa. Jeżeli jest natomiast dzieckiem obywateli polskich, ma prawo do polskiego obywatelstwa (nie wnikam w szczegóły regulacji w ustawie o obywatelstwie). Na podstawie ius sanguinis.

Natomiast, jeżeli ktoś ma już polskie obywatelstwo, niezależnie jak je uzyskał, jest Polakiem w rozumieniu członka zbiorowego podmiotu suwerenności. Zgodnie ze wstępem do Konstytucji. Natomiast nie ma to nic wspólnego z narodowością w rozumieniu etnicznym. Państwo polskie jak najbardziej respektuje fakt istnienia mniejszości narodowych na swoim terytorium i daje im rozliczne prawa. Etniczni Polacy też z tym faktem nie mają większego problemu.

Nawet w Niemczech, które prowadzą niezwykle restrykcyjną i bardzo mało europejską politykę odnośnie do mniejszości narodowych (uznając istnienie tylko czterech), chyba nie uważa się, że każdy obywatel jest Niemcem w rozumieniu etnicznym.

Nawet jeżeli mają art. 116 swojej konstytucji: "Niemcem w rozumieniu niniejszej Ustawy Zasadniczej z zastrzeżeniem odmiennej regulacji ustawowej jest każdy, kto posiada niemiecką przynależność państwową lub kto jako uchodźca lub wypędzony narodowości niemieckiej, jego małżonek lub potomek znalazł przyjęcie na obszarze Rzeszy Niemieckiej według stanu z dnia 31 grudnia 1937 roku". Żródło: niemiecka ustawa zasadnicza, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2011.

Mój land jest mocno autonomiczny i chyba takie rozwiązanie jest nie najgorsze. Tak tylko dodam.

Land Twojego aktualnego wcielenia nie jest autonomiczny, tylko jest państwem - częścią składową federacji.

Ale - Ślązaku Wielu Imion, nadal czekam na Twoją wersję historii Wrocławia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.