Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Alex WS

Mniejszość etniczna - Ślązacy

Rekomendowane odpowiedzi

betania   

Popłakałem się jak bóbr. Mogę mieszkać w Essen ale Ślonsk to najwyższa wartość dla mnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
betania   

A możesz hmmm napisać coś na temat jaki poruszasz? Akurat, że korzystam z komórkowego neta i troche mi megabajtów szkoda np: na Youtube.

pzdr

Może i niepotrzebnie ten wątek założyłem bo może być to trudne do zrozumienia dla Polaka. Nie jestem Niemcem mimo żony Niemki ale także nie jestem Polakiem. Nie jestem antypolski bo jednak w tej kulturze się wychowywałem ale amputowanie mi części mojej tożsamości to nie jest w porządku. Może i dobrze, że mam 2 Ojczyzny i może dobrze, że moje dziecko zna niemiecki, polski i ślonski ale czy koncesjonowanie światopoglądu to najlepszy sposób ? Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Prawdziwemu Ślonzokowi łezka poleci, czy to polskiemu czy niemieckiemu.

A co z czeskim Ślonzokiem?

Może i dobrze, że mam 2 Ojczyzny

A jakie? Skoro betania nie jest ani Niemcem , anie Polakiem?

To zaprzeczanie samemu sobie.

(...)

koncesjonowanie światopoglądu to najlepszy sposób ? Pozdrawiam.

A na czym polega koncesjonowanie światopoglądu?

To betania nie ma własnego światopoglądu czy raczej protestuje przeciw propagowanemu przez obecne władze niemieckie poglądowi na tą sprawę?

W filmiku są przekłamania, wystarczy wskazać na Mikulczyce co to miały być całe niemieckie... ale nie były - wystarczy wspomnieć o procesie z 1782 roku.

A najciekawszy jest początek filmiku, gdzie respondent nie bardzo chyba rozumie rozróżnienie pomiędzy drużyną sportową ze Śląska a samym Śląskiem.

To kolejny temat o skrzywdzonych Ślązakach?

I najciekawsze: czemu wnioski nie są ważne, skoro betania je jednak stawia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi kolega powiedzieć czym jest język ślonski, bo ja nie słyszałem o takowym już nie mówiąc, że nie wiem czym jest Ślonsk ? Urodziłem się i żyję na Śląsku cieszyńskim i czuję się Polakiem. Jesteś kolejnym aktywistą, który chce wmówić wszystkim, że Śląsk powinien być samodzielnym państwem? Jakie dwie Ojczyzny? Skoro nie jesteś ani Niemcem, ani Polakiem - to kim?

Czy betania uważa, ze Polacy są gorsi od... no właśnie za kogo się uważa betania?

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Was? Ja nie mam żadnego problemu z tożsamością. Wszyscy ludzie, którzy się urodzili na Śląsku są Polakami, bo Śląsk to integralna część Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Bogowie miejcie litość. Tożsamość to rzecz ważna, jednak jedność ważniejsza. I Ślązacy i Wielkopolanie zawsze byli czuli na tle swojej odrębności i ważności w kreowaniu naszej historii. Współcześni raczą zapominać, że nasi przodkowie zawsze walczyli o Polskę. Nawet wtedy kiedy ta ich rozczarowała, jak było w okresie międzywojennym, i tak sięgali za broń kiedy okoliczności sprowadziły na Ojczyznę zagrożenie.

Dziś wielu z nas o tym zapomina; ciągnąc wątki quasi niemieckie, czy otwarcie antypolskie. Wasi pradziadowie spaliliby się ze wstydu czytając podobne wypociny.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Was? Ja nie mam żadnego problemu z tożsamością.

Ja też nie, co nie zmienia mego poglądu, iż to, co napisałeś dalej:

Wszyscy ludzie, którzy się urodzili na Śląsku są Polakami, bo Śląsk to integralna część Polski.
to nieprawda.

Wynikałoby z tego, że wszyscy ludzie, którzy urodzili się w Polsce (o ile wiem - integralnej, nie ma nie-integralnych części Polski) są Polakami. To bzdura czysta.

O ile mi wiadomo, wśród ludzi urodzonych w Polsce są także Niemcy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi, Litwini, Karaimi, Tatarzy, Ormianie, Romowie, cyganami zwani, a z nowo przybyłych - Wietnamczycy, Kurdowie, Czeczeni, Kabardyjczycy, Arabowie, Gruzini etc. etc. etc. Nie dostrzegam w tym wielkiego problemy, skoro są lojalni wobec naszej ojczyzny - wspólnej dla nas i tych nacji.

Nie dostrzegam też problemu z wydłużeniem listy nie-polskich narodowości o jakąś inną, np. o śląską. Dla mnie nie ma sprawy - jeśli jakaś część Ślązaków nie uważa się za Polaków, to ja ich do tego nie zmuszę, więc wypada uznać istnienie tej narodowości. Byleby jednak nie wywierali oni nacisku na tych Ślązaków, którzy uważają się zarazem za Polaków.

Co do krzywd, to chyba trudno znaleźć w naszym kraju grupę, która nie miałaby zasadnych powodów, że w ciągu ostatnich 100 lat była skrzywdzona. Po co więc o tym pisać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nie dostrzegam też problemu z wydłużeniem listy nie-polskich narodowości o jakąś inną, np. o śląską. Dla mnie nie ma sprawy - jeśli jakaś część Ślązaków nie uważa się za Polaków, to ja ich do tego nie zmuszę, więc wypada uznać istnienie tej narodowości. Byleby jednak nie wywierali oni nacisku na tych Ślązaków, którzy uważają się zarazem za Polaków.

(...)

Wydłużanie listy narodowości niepolskich zamieszkujących nasze państwo nie jest tym samym co uznawanie za narodowość wszystkich tych co się za nią uważają. Czy wypada - to zdanie janceta, atoli po owym "wypada" idą konsekwencje natury politycznej. Na tym forum mieliśmy już postulowanie względem narodu mazowieckiego, a listę taką pewnie można by wydłużać w nieskończoność. W myśl zapisów prawnych obowiązujących w naszym kraju wypada zapytać, skoro jest mniejszość narodowa śląska to z jakim narodem się utożsamia?

Na ogół w dyskusjach wychodzi, że jednak z niemieckim i tu rację ma amon (a rzadko przyznaję mu rację). Oczywiście zapisy ustawy można zmienić, co nie zmienia faktu, że zaszłoby pytanie jakie to przywileje miała by uzyskać owa narodowość?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
betania   

Nie chciałem politycznej debaty wszczynać czy przekonywać do niemieckości. Mamy inną historię i Niemcy to cześć naszych rodzin czy kultury. Nigdy specjalnie nic paskudnego nam nie uczynili a raczej przygarnęli w czasach PRL ale nie podejrzewajcie mnie o niechęć w stosunku do Polaków. Tak jak wszędzie są skrajne poglądy jednak ja do nich nie należę. Włos na czworo niezbyt mi się rozdzielać. Jancet, uważam, ze dosyć trafnie to ująłeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Niemcy to nam nigdy nic złego nie zrobili... aniołki same.

Ja zawsze byłem, jestem i będę Polakiem mieszkający w woj. Śląskim. Nigdy nie istniało państwo Śląskie, prócz plemienia Ślężan. Śląsk jest polski i koniec. Jancecie, a czy to nie jest tak, że Niemiec urodzony w Polsce jest Polakiem pochodzenia niemieckiego, bo tak mi się wydaje, być może błędnie?

Co do Niemieckości. Co do Niemieckości można mówić tylko w kategorii naleciałości Niemieckojęzycznych (przynajmniej w przypadku Śląska cieszyńskiego), bo do naszej kultury dołożyli się nie Niemcy, a Cysaroki.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Mamy inną historię

"My" - czyli kto?

Od kogo inną historię: od Polaków, Czechów, Niemców, Kaszubów, Mazurów, Walijczyków?

Mnie się zdawało, ze była to jednak przez długi czas - wspólna historia.

Od jakiej daty liczy betania rozdział tej historii?

i Niemcy to cześć naszych rodzin czy kultury. Nigdy specjalnie nic paskudnego nam nie uczynili

a raczej przygarnęli w czasach PRL

Jak rozumiem betania uważa, że większość Ślązaków w Wehrmachcie (czasu II wojny światowej) wcale nie była doń wcielona przymusem czy to bezpośrednim czy pośrednim? Zatem kierowali się w szeregi tej armii ochotniczo i do dziś są dumni z udziału w próbie rozszerzenia wpływów III Rzeszy?

Jak rozumiem Ślązacy czujący się bliżej związani z polskością niźli z niemieckością, którzy trafiali do niemieckich obozów koncentracyjnych i w nich byli mordowani, mogliby powiedzieć, że "Niemcy nigdy nam nic paskudnego nie uczynili"?

A może trzeba przypomnieć jakie to eugeniczne eksperymenty prowadzili Niemcy w "domach dziecka" zlokalizowanych na Śląsku... również na śląskich dzieciach? Zapewne krzywda tam się im nie działa, ot - sortowano lepszy rasowo materiał...

A przygarnęli: kogo? Niemców, Polaków, Ślązaków? To przygarnięcie chyba nie było, aż tak życzliwym skoro w języku niemieckim zaistniało szereg dość zabarwionych pejoratywnie terminów określających tych przygarniętych - nieprawdaż?

ale nie podejrzewajcie mnie o niechęć w stosunku do Polaków.

Gdzieżbyśmy śmieli...

my po prostu nie dorośliśmy do europejskości.

A betania kiedy się urodził obywatelem jakiego państwa był?

I wciąż oczekuję na odpowiedź jak to betania miał amputowany światopogląd i kto to uczynił?

Można prosić o objaśnienia tej kwestii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
betania   

Powtarzam, ze nie chce mi sie rozdzielac wlosa na czworo ale to poprzedni system zmuszal do jedynie wlasciwego okreslenia narodowosciowego. Argumenty sa malo przekonujace aby podejmowac polemike. W materiale wiekszosc spraw jest wytlumaczona. O Czechach chyba nie warto pisac ale czesc Slezska tam sie znajduje. Moze najlepiej zamknac ten temat bo niepotrzebnie go otwieralem nie wiedzac, ze nie bede mial mozliwosci ewetualnej zmiany czy zamkniecia. Ostatecznie pozdrawiam. Przepraszam za brak polskich liter.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.