Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Alex WS

Mniejszość etniczna - Ślązacy

Rekomendowane odpowiedzi

Domen   
Gdyby nie wujek Stalin to Polacy mieszkaliby w dorzeczu Wisły.

Czyli w Poznaniu nie a w Katowicach tak?:

obszary%20dorzeczy%20w%20Polsce%281%29.png

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

W jakim stopniu Kaczyński stworzył Ślązakowców?:

- Skoro Ślązak to wstrętny Niemiec, który tylko udawał Polaka, to Wielkopolanin musowo musi być wstrętnym Prusakiem - ironizuje Agnieszka Ziółkowska z Poznania, która w internetowym samospisie wpisała jako narodowość "wielkopolska". - I jeżeli to prezes Kaczyński ma decydować o naszej narodowości, to chyba nie załapię się na prawdziwego Polaka. Nie do twarzy mi w moherowym berecie i nie po drodze z krzyżem na Krakowskie Przedmieście.

Za: http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/388439,po-slowach-kaczynskiego-wielkopolanie-zrobia-jak-slazacy,id,t.html?cookie=1

Do tego jeszcze znalazłem taki film (ale przy wyliczaniu tego co Śląsk dał Polsce nie wspomnieli o tym, ilu Polaków i Wielkopolan zamordowali śląscy Volksdeutsche):

Poza tym Małysz i Farna pochodzą ze Śląska Cieszyńskiego (Farna z Zaolzia), a nie ze Śląska Górnego. Reszty nie sprawdzałem bo nie mam czasu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkv88   

W jakim stopniu Kaczyński stworzył Ślązakowców?:

Za: http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/388439,po-slowach-kaczynskiego-wielkopolanie-zrobia-jak-slazacy,id,t.html?cookie=1

Do tego jeszcze znalazłem taki film (ale przy wyliczaniu tego co Śląsk dał Polsce nie wspomnieli o tym, ilu Polaków i Wielkopolan zamordowali śląscy Volksdeutsche):

Poza tym Małysz i Farna pochodzą ze Śląska Cieszyńskiego (Farna z Zaolzia), a nie ze Śląska Górnego. Reszty nie sprawdzałem bo nie mam czasu.

Sam dałeś sobie odpowiedź. Raz to jeszcze powtórzę, nie czuję się Polakiem, nie chcę uprawiać martyrologii, nie jestem antypolski ale pro-Śląski. Co ma Śląsk Cieszyński do tego ? Małysza kojarzę ale Farny nie.

No widzisz, cały czas Volksdeutsche ( miło mi ), zwykle piszą folksdojcze. Skoro sam tak piszesz to jestem Oberschlesier.

Wiedziałem, że taki będzie finał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Po prostu przenieśmy stolicę do Poznania i żadne regiony autonomiczne nie będą potrzebne. Dlaczego - wyjaśniłem tutaj:

https://forum.historia.org.pl/topic/11385-nowa-stolica-polski/page__view__findpost__p__236586

:thumbup:

Poznań jest drugim po Warszawie miastem z najwyższym PKB per capita w Polsce.

Ale Warszawa wiadomo dlaczego ma tak wysokie PKB per capita, tam siedziby ma większość spółek.

Natomiast w Poznaniu przyczyną jest gospodarność. :lol:

Co ma Śląsk Cieszyński do tego ?

Nie rozumiem ??? Pytasz o różnicę między Śląskiem Górnym a Śląskiem Cieszyńskim?

Górny należał do Prus a cieszyński do Austrii.

Dlatego nie wykształciliście jednolitej "Pan-Śląskiej" tożsamości regionalnej czy etnicznej.

No widzisz, cały czas Volksdeutsche ( miło mi ), zwykle piszą folksdojcze.

Sorry drogi Kolego, oskarżacie Polaków (robi to chociażby Alex WS z tego forum na angielskim forum Historum pod nickiem slazak, albo autor tego filmu, który zalinkowałem wyżej) o zsyłki Ślązaków na Syberię i o Obóz Zgoda w Świętochłowicach, to przyjmijcie na siebie winę za Volksdeutschów. Bo tak się składa, że na Syberię Ślązaków zsyłali komuniści - w większości pochodzenia niepolskiego, a nawet ci pochodzenia polskiego za Polaków się nie uważali -, natomiast komendantem obozu Zgoda, gdzie katowano Ślązaków, był Żyd, a nie Polak. Więc albo nie oskarżajcie nas o zbrodnie, których nie popełniliśmy, albo jeśli chcecie to oskarżajcie sobie Polaków dalej - ale w takim wypadku sami na siebie też przyjmijcie odpowiednie zbrodnie popełnione przez III Rzeszę... :o

Stop podwójnym standardom i dwulicowości.

Skoro komuniści i Żyd Salomon Morel to wg. Was Polacy, to w takim razie naziści i Folksdojcze to Ślązacy.

Na Hitlera w 1933 roku głosowało ponad 40% uprawnionych do głosowania mieszkańców Opolszczyzny.

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkv88   

Ja nikogo nie wyzywam od "goroli, chadziajów" więc podaruj sobie.

Moje prawo to bycie tylko Ślązakiem, nie obrażam Polaków i tego samego oczekiwałbym od Was.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

A ja się nie odnosiłem do Ciebie tylko do autora filmu, który zalinkowałem.

W części "Co Polska dała Śląskowi" wymienił zsyłki na Syberię, a w części "Co Śląsk dał Polsce" o folksdojczach nie wspomniał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkv88   

Sorry drogi Kolego, oskarżacie Polaków (robi to chociażby Alex WS z tego forum na ang. forum Historum pod nickiem slazak, albo autor tego filmu, który zalinkowałem) o zsyłki Ślązaków na Syberię i o Obóz Zgoda w Świętochłowicach, to przyjmijcie na siebie winę za Volksdeutschów. Bo tak się składa, że na Syberię Ślązaków zsyłali komuniści - w większości pochodzenia niepolskiego, a ci pochodzenia polskiego za Polaków się nie uważali -, natomiast komendantem obozu Zgoda, gdzie katowano Ślązaków, był Żyd, a nie Polak. Więc albo nie oskarżajcie nas o zbrodnie, których nie popełniliśmy, albo oskarżajcie dalej - ale w takim wypadku sami na siebie też przyjmijcie odpowiednie zbrodnie.

Stop dwulicowości i podwójnym standardom. Skoro komuniści to Polacy, to niech naziści będą Ślązakami.

Na Hitlera w 1933 roku głosowało 40% uprawnionych do głosowania mieszkańców Górnego Śląska.

Nie tylko Zgoda ale i Lamsdorf. Mamy się licytować w ilości ofiar ? Morel był Polakiem, polskim Żydem i jeżeli uważasz inaczej to zakłamujesz historię. Robił to przecież za zgodą i przyzwoleniem polskich władz.

Bardzo dobrze, że Ślązacy ( zbrodniarze ) z Auschwitz - nawet wcześniej o tym nie wiedziałem - zostali powieszeni ale to zakłamywanie historii odnośnie Morela, który żył tutaj jako Polak jest co najmniej dziwne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   
Mamy się licytować w ilości ofiar ?

Wymień ofiary ze swojej rodziny, wśród przodków.

Nie mówię, że z imienia i nazwiska, ale opisowo.

Morel był Polakiem, polskim Żydem

Język ojczysty Salomona Morela: jidysz.

Jidysz nie jest dialektem języka polskiego:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jidysz

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   
Nie tylko Zgoda ale i Lamsdorf.

Komendant obozu Lamsdorf pochodził z Dąbrowy Górniczej.

Obszar ten od 1795 roku nazywano "Nowy Śląsk" ("Neuschlesien"):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_%C5%9Al%C4%85sk

Tak więc przepraszam bardzo, ale zbrodniarzem był Neu-Schlesier, a nie Polak.

Dobra, akurat to jest naciągana interpratacja. Ale jeden zbrodniarz wiosny nie czyni.

Robił to przecież za zgodą i przyzwoleniem polskich władz.

"Polskich" władz komunistycznych, powołanych przez Sowietów i sterowanych sznurkami z Moskwy !!!

Nie udawaj Greka - Polacy z całej Polski tak samo byli prześladowani przez te władze jak mieszkańcy Śląska.

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkv88   

Wymień ofiary ze swojej rodziny, wśród przodków.

Nie mówię, że z imienia i nazwiska, ale opisowo.

Język ojczysty Salomona Morela: jidysz.

Jidysz nie jest dialektem języka polskiego.

Do swoich przełożonych także rozmawiał w jidysz ??

1. Wujek mojego dziadka rozstrzelany przez Niemców jako powstaniec,

2. Brat mojego dziadka, który jako Waffen SS żołnierz zginął na wschodzie,

W trakcie przeczytałem Twoją wiadomość. Dobrze, mogę być dla Ciebie Volksdeutsch, skoro uważasz, że wszyscy Ślązacy to naziści. Zobacz sobie proporcie głosowania w miastach i poza nimi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkv88   

Nie udawaj Greka - Polacy z całej Polski tak samo byli prześladowani przez te władze jak mieszkańcy Śląska.

Porównujesz prześladowania Ślązaków do "prześladowań" władz komunistycznych Polaków ?

Na czym one polegały ? Spowiedzi przy wydawaniu niebieskiego paszportu ? Notatki z podróży ?

Edytowane przez mkv88

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   
1. Wujek mojego dziadka rozstrzelany przez Niemców jako powstaniec,

2. Brat mojego dziadka, który jako Waffen SS żołnierz zginął na wschodzie,

Dwójka się nie liczy bo to strata bojowa, w pełni zgodna z prawem wojennym, a nie ofiara zbrodni.

No to mnie nie przelicytujesz, "wygrywam" 4 do 1:

1. Pierwsza żona dziadka uwięziona i zamordowana w Auschwitz.

2. Brat dziadka (kupiec z Gdyni) zamordowany w Piaśnicy Wielkiej.

3. oraz 4. Dwóch krewnych w obozach i zmarli z wycieńczenia tuż po wyjściu.

Tyle z pamięci, a jakbym pogrzebał to jeszcze więcej się na pewno znajdzie.

W powyższym wykazie nie uwzględniłem krewnego, który zginął w walce (tak jak Twoja 2.).

Porównujesz prześladowania Ślązaków do "prześladowań" władz komunistycznych Polaków ?

Oczywiście. Różnica była tylko taka, że Ślązaków prześladowano za służbę III Rzeszy a Polaków za służbę Wolnej Polsce.

skoro uważasz, że wszyscy Ślązacy to naziści.

Nic takiego nie pisałem. To Ślązacy robią z siebie niewiniątka a o wszystko co złe i wszystko co nie wyszło oskarżają "goroli".

Wszystkich "goroli". "Gorole Raus", w końcu tak skandujecie (tzn. niektórzy Ślązacy tak skandują - nie wszyscy).

Na czym one polegały ? Spowiedzi przy wydawaniu niebieskiego paszportu ? Notatki z podróży ?

Naprawdę nic nie wiesz? Warszawiacy byli tak samo prześladowaną grupą jak Ślązacy.

Przyznanie się do bycia warszawiakiem było tak samo postrzegane jak przyznanie się do bycia Ślązakiem. Jedni i drudzi uważani byli za ludzi antykomunistycznych, elementy potencjalnie reakcyjne, itp. Zresztą nie tylko oni. Poczytaj może coś o żołnierzach wyklętych, podziemiu niepodległościowym, itp.

Może zacznij od podstawowych spraw - rząd londyński kontra rząd lubelski, armia na zachodzie i na wschodzie, itd.

W polskich wojskach na frontach zachodnim i włoskim walczyło zresztą bardzo wielu polskich Ślązaków.

Ślązacy - dezerterzy i jeńcy z Wehrmachtu - byli głównym źródłem uzupełnień dla tych wojsk.

Ale nie tylko Ślązacy, bo także wcieleni do wojska Polacy z innych obszarów włączonych do Rzeszy.

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkv88   

Grimald dobrze napisał, taka jest prawda.

"I have the impression that the genetic origin anyway has never been of particular importance in Silesia; it is rather language and identity that counts."

Nie ukrywam, że nie czuję się Polakiem ale to nie znaczy, że jestem nazistą itd. Mam także znajomych z Polski, nigdy nie ukrywałem moich poglądów i oni to zrozumieli.

To co "mówi ulica" to sprawa ulicy. Co mam więcej dodać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Czytaj ze zrozumieniem. Nie pisałem, że jesteś nazistą.

Mam także znajomych z Polski

Gdybyś nie miał znajomych z Polski to byłoby dziwne, bo mieszkasz w Polsce.

Grimald dobrze napisał, taka jest prawda.

To co napisał odnosi do wszystkich krajów i regionów Europy, a nie tylko do Śląska.

Ja mam np. wśród swoich przodków - oprócz Wielkopolan - Olędrów z Europy Zachodniej, Kaszubów, ludzi z Chełmszczyzny, itd.

Mam znajomego, którego "klan" ma rozpracowane drzewo genealogiczne aż do średniowiecza i znajdziesz tam ludzi z różnych zakątków Europy.

To jest ich strona internetowa:

http://paruszewscy.w.interia.pl/

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkv88   

Może zacznij od podstawowych spraw - rząd londyński kontra rząd lubelski, armia na zachodzie i na wschodzie, itd.

W polskich wojskach na frontach zachodnim i włoskim walczyło zresztą bardzo wielu polskich Ślązaków.

Ślązacy - dezerterzy i jeńcy z Wehrmachtu - byli głównym źródłem uzupełnień dla tych wojsk.

Ale nie tylko Ślązacy, bo także wcieleni do wojska Polacy z innych obszarów włączonych do Rzeszy.

No tak, Polacy to ofiary i tylko Sowieci uskuteczniali zbrodnie ? Prześladowania Ślązaków to występki polskie czy sowieckie ??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.