Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Idea "zadawnionej konstytucji"

Recommended Posts

W toku zmian na scenie politycznej nowożytnej Anglii do tradycji ancient constitution potrafili się odwoływać i reprezentacji wigów (country) i torysów.

Rzecz ściśle powiązana z charakterem prawa powszechnego i zakorzenionym przekonaniem, że w niepamiętnej przeszłości istniało nie tylko prawo, ale i stosowne instytucje i przywileje.

"... common law kształtuje angielski ład konstytucyjny i zakreśla granice działań organów".

/B. Szlachta "Common law", w: "Słownik historii doktryn politycznych" red. M. Jaskólski, t. 1, Warszawa 1997s. 401/

"Angielska tradycja common law miała decydujący wpływ na kształt wigowskiej doktryny 'zadawnionej konstytucji'. Utrzymywanie normatywnego charakteru praw zwyczajowych pozwalało kolejnym pokoleniom angielskich 'konstytucjonalistów' na formułowanie argumentów przeciw próbom wzmocnienia władzy królewskiej wbrew niepisanej oraz niepodlegającej niczyjej woli konstytucji królestwa".

/M. Zakrzewski "W obronie konstytucji. Myśl polityczna Henry'ego Saint Johna...", Kraków 2012, s. 322/

Co ciekawe do teorii ancient constitution odwoływali się i władcy, jak choćby Karol I w swym piśmie "Odpowiedź Jego Królewskiej Mości na Dziewiętnaście Propozycji obu izb Parlamentu".

Kwestią zadawnionego prawa czy immemorial custom - zadawnionego zwyczaju, a stąd i 'starożytnej konstytucji' zajmowało się szereg angielskich prawników i polityków: Edward Coke, Thomas Smith, Matthew Hale, John Fortescue, Nicholas Fuller, Heneage Finch i inni.

Kwestią zasadniczą i nader problematyczną był oczywiście fakt podboju normandzkiego z XI wieku. Jak widzieli tę kwestię poszczególni teoretycy (i praktycy prawa)?

W jak odległej przeszłości umiejscawiali genezę praw i konstytucji?

Czemu Wilhelm Petyt wskazywał na wagę przysięgi koronacyjnej a nie hipotetycznego kontraktu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.