Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Królestwo Kuszanów

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Chciałbym zacząć tu temat na temat tego dość tajemniczego dla polskiego czytelnika ludu i jego państwowości z Azji Centralnej. Uzasadnieniem umieszczenia tutaj tego tematu jest dość ścisła nieraz zależność między Kuszanami a państwami powstałymi na gruzach imperium perskiego.

By nie było, że tylko zaczynam bez podania jakichś informacji J.C. Shaffer, Kinship and Burial among Kushano-Sasanians: a Preliminary Assessment, "East and West" t.26, z.1-2 (1976).

Cmentarzysko położone jest 20 km od Kandaharu na terenie Afganistanu a zwie się konkretnie Said Qala Tepe i jak sama nazwa wskazuje położone jest na terenie antropogenicznego pagórka (tepe/tell) będącego kiedyś osadą ludzi. Pochówki szkieletowe są więc porozrzucane między jamami gospodarczymi i obiektami mieszkalnymi z epoki brązu.

Groby w większości przypadków są orientowane w kierunku północnym (90% przypadków), pozycja wyprostowana lub nieco zgięta), są słabo wyposażone - jedynie cztery zawierały jakieś, nieliczne, dary grobowe. Generalne datowanie to okres sasanidzko-kuszański (300-700 AD).

Są trzy typu jam grobowych - prosta zwykła jama, prosta jama ale nico podkopana wzdłuż jednego z boków - moim zdaniem wariacja wersji pierwszej (ot tak wyszło) niż właściwy, inny rodzaj jamy grobowej i forma z czymś co można by nazwać katakumbą - prosta jama ale zaczynając od jej dna w jednym z boków wykopano kolejną jamę tworząc w przekroju takie pseudo schodki, przy czym druga jama ta głębsza była przykryta płytami z cegły mułowej albo kamienia.

Co ciekawe dorosłe kobiety chowano jedynie w grobach będących prostą jamą.

Ciekawostki co do wzrostu, gdyż są to pochówki szkieletowe

wzrost kobiet - 140, 143, 146, 142, 159, 153, 144, 149 cm

wzrost mężczyzn - 155, 155, 161 i 171 cm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

S. Yatsenko, Yuezhi on Bactrian Embroidery from Textiles Found at Noyon uul, Mongolia, "The Silk Road" t.10 (2012), s.39-48. O kuszańskich produktach tekstylnych odkrytych w północnej Mongolii na których ukazano kilka interesujących scen figuralnych. Tekst dostępny w internecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

K. Abdullajew, Ask iz Paenkurgana, "Istorija materialnoj Kultury Uzbekistana" (IMUK) t.32 (2001), s.78-80 Podczas badania osady w Paenkurgan w warstwach z czasów wczesnokuszańskich odkryto ask/askos - formę typowo grecką naczynia ale wykonana tehnika zblizona już do ceramiki czasów kuszańskich (chodzi między innymi o domieszkę). Dla autora jest to przykład penetracji pozostałości kultury Greków baktryjskich w świat nowych władców regionu Kuszan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.