Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

W temacie pt. "Przedwojenna Warszawa" adamhistoryk napisał:

(...)

Można tutaj jako ciekawostkę podać ( jeżeli to prawda): Plac Unii Lubelskiej między latami 1875 a 1919 ( czyli wątek częsciowo mieści się w temacie "przedwojennej Warszawy") miało nazwę rondo Keksholmskie. Tej wiadomości niestety nie znajdziemy u Drozdowskiego i Zahorskiego w "Historii Warszawy" - to moja jedyna kopalnia wiedzy o Warszawie. lecz tylko w Warszawice, on-line.

(...)

Cytowany wcześniej Lesław Bartelski ( "Mokotów 1944") mówi w pewnym momencie o placu Mokotowskim: "Naprzeciwko na dawnym placuMokotowskim, służącym przez pewien czas jako teren dla „wesołego miasteczka”, odbijały się zgniłą czerwienią od otaczającej je zieleni mury koszar kekgsholmskiego pułku piechoty", lecz kilka zdań dalej opowiada, że "z Ronda Mokotowskiego odchodziła do Wilanowa i Grójca kolejka, zwana „samowarkiem” albo „ciuchcią”". Czyżby funkcjonowały obie nazwy?

A co do samych Keksholmczyków Bartelski daje taki oto sygnał: "Kekgsholmczycy, których nazwa pochodziła od małego miasteczka położonego nad jeziorem Łagoda, nie byli popularni w Warszawie, a najbardziej nie znosili ich robotnicy. Niejedno przekleństwo warszawiaków spadło na głowy tych żołnierzy, którzy tłumili na rozkaz swoich oficerów demonstracje i wystąpienia rewolucyjne w 1905 roku".

Ja bym postawił nieco kontrowersyjną hipotezę, że oficjalnie to nie było ani Ronda Mokotowskiego, ani Ronda Keksholmskiego, tudzież placów o tych określeniach.

Informacje podawane w sieci (których większość wygląda na przepisywanie jeden od drugiego) na ogół podają, że wspomniane rondo powstało po 1770 roku, potem przemianowano je na Keksholmskie (tu np. www.pascal.pl podaje rok 1875), gdzie indziej zmianę nazwy wiąże się z budową koszar dla Pułku Keksholmskiego, czyli ok. 1900-1902 roku.

Uwaga pierwsza: w kilku przejrzanych taryfach i spisach ulic i placów nie spotkałem w ogóle nazwy: "Rondo XXX".

Uwaga druga: dlaczego rok 1875 r.? Gdzie stacjonowali wówczas keksholmczycy, że związano ich z rejonem Pola mMokotowskiego, zanim jeszcze powstały wspomniane koszary?

W pracy Samuela Szymkiewicza "Warszawa na przełomie XVIII i XIX w. W świetle pomiarów i spisów" żadna z tych nazw nie występuje. No ale może on się zajmował głównie ulicami.

W "Spisie ulic Warszawy" z 1890 r. (wydanym w Drukarni S. Orgelbranda Synów) takich nazw nie ma.

Ktoś zatem natknął się w podobnego rodzaju spisach na te nazwy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja bym postawił nieco kontrowersyjną hipotezę, że oficjalnie to nie było ani Ronda Mokotowskiego, ani Ronda Keksholmskiego, tudzież placów o tych określeniach.

U Drozdowskiego i Zahorskiego ("Historia Warszawy") jest li-tylko Plac Unii Lubelskiej. Po raz pierwszy pojawia się w rozdziale "Królestwo Polskie" przy okazji omówienia rogatek mokotowskich. Po raz drugi przy okazji omówienia gęstości zaludnienia w roku 1939( rozdział "Stolica II Rzeczpospolitej"): przy Placu zmniejszyła się liczba mieszkańców ( oczywiście przed 1.września). Czyli według Drozdowskiego między Królestwem Polskim a II Rzeczpospolitą - interesujący nas okres - plac miał imię Unii Lubelskiej. Nawet w skorowidzu nazw nie ma wspomnienia o innej nazwie. A trzeba przyznać że Autorzy "Historii Warszawy" są bardzo skrupulatni co do innych nazw. Ale według vikipedii Jerzy Kasprzycki w "Korzenie miasta" Tom I. Śródmieście Południowe. Warszawa: Wydawnictwo VEDA, 2004, s. 110 podaje iż obecną nazwę nadano oficjalnie w lipcu 1919, w 350. rocznicę podpisania unii lubelskiej. Kasprzyckiego nie znam, może ktoś wie co Kasprzycki mówi o Placu Unii Lubelskiej?

A czy to był plac czy rondo - zdjęcie przed 1939 r. mówi samo za siebie - to było rondo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W Jerzy Kasprzycki "Korzenie warszawskie" spisie ulic i placów jako zamiennik Ronda Mokotowskiego występuje Plac Keksholmski ( strona 109, strona 329 - 330).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.