Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Wielbłądy w europejskiej części Imperium Romanum

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

W innym temacie pojawiła się kwestia wielbłąda i tego czy Goci mogli czy też nie, go znać. Na marginesie wpadł mi taki pomysł do głowy - bowiem znamy kości wielbłądów ze stanowisk rzymskich.

Ze stanowisk warto wymienić Nikopolis ad Istrum - połozone na terenie dzisiejszej Bułgarii, gdzie odkryto łącznie 2 kości wielbłąda, 1 w warstwach datowanych na lata 250-450 AD i jedną w warstwach wczesnobizantyjskich. /M. Beech, The economy and environment of a Roman, late-Roman and early Byzantine town în north-central Bulgaria: the mammalian fauna from Nicopolis-ad-Istrum, "Anthropozoologica" t.25–26(1997) ,s. 619–630/

Kości wielbłądzie odkryto na terenie castellum Intercisa w warstwach późnorzymskich (obecnie na terenie Węgier) /za: S. Bokony, Camel sacrifice in Roman Intercisa, "Acta Archaeologica Aroderniae Scientiaruin Hungaricae" t.61 (1989), s. 399-404 czy L. Bartosiewicz, Camel Remains from Hungary [w:] Archaeozoology of the Near East t.II, pod red. H. Buitenhuis, H.-P. Uerpmann, Leiden 1995, s.119–125/

Odkryto je także na terenie Słowenii /L. Bartosiewicz, J. Dirjec, Camels in antiquity: Roman Period finds from Slovenia, "Antiquity" t.75 (2001), s.279–285/ tu chodzi o stanowiska Ajdovscina-Casta (o charakterze wojskowym), gdzie w warstwach datowanych po przebudowie z ok 270 odkryto trzy zęby wielbłądzie. Do tego stanowisko Hrusica-Ad Pirum gdzie znów chodzi o trzy szczątki wielbłądzie, znów z warstw późnorzymskich i znów jest to strażnica wojskowa.

Do tego całkiem sporo szczątków wielbłąda z Viminiacum (obecnie Serbia) odkrytych w teatrze ale wiemy, że w okolicy stacjonowały oddziały biorące udział w walkach na wschodzie. /S. Vuković, I. Bogdanović, A Camel Skeleton from the Viminiacum amphitheatre, "Starinar" t.63 (2013), s.251-267/

Do tego Novae na terenie Bułgarii - gdzie kopali i badali Polacy /Z. Schramm, Zwierzęce szczątki kostne [w:] Novae – Sektor Zachodni 1972, pod red. S. Parnicki-Pudelko, Poznań 1975, s.216–241/

Oznacza, to tyle, że wielbłąd był obecny na terenie europejskiej części Imperium Romanum, choć zapewne niezbyt licznie. Co ważne (chyba) generalnie stanowiska na których odkrywamy kości wielbłądzie da się powiązać z jakimiś jednostkami walczącymi na wschodzie bo albo w pobliżu (Viminiacum to też obóz wojskowy) albo samo stanowisko było obozem wojskowym czy posterunkiem. Ważne też jest to, że wszystkie są dość późne - w każdym razie późnorzymskie.

To powinno nam się kojarzyć z dromedarii czy, chyba pierwszą, znaną nam jednostką tego typu ala I Ulpia dromedariorum Palmyrenorum. Przypadek? Nie wiem ale chyba nie.

Jeszcze jedno pytanie pozostaje - czy Goci w trakcie swoich dziejów mogli spotkać się z wielbłądem, gdzieś poza Biblią? Mogli bo wszak szlak ich najazdów wiódł znad granicy dunajskiej w kierunku np Grecji, jak najbardziej więc po drodze mieli takie stanowiska jak Novae.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Była taka konferencja międzyuczelniana w kwietniu 2014 r. (V MKN "Roma, Romae, Romae..."), jeden z odczytów zatytułowany był: "Wielbłąd na północno-wschodnich rubieżach Cesarstwa Rzymskiego" autorstwa Weroniki Tomczyk z UW.

Ciekawe czy zostało to opublikowane?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ma być tzn oddano niby do redakcji teksty ale kiedy to wyjdzie to nie wiem. Natomiast autorkę referatu znam i w sumie to co pisałem trochę zaczerpnięte jest z jej referatu tzn. bibliografia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

A. Lasota-Moskalewska, Zwierzęta udomowione w dziejach ludzkości, Warszawa 2005, s.156 - twierdzi, że w villi w Soissons we Francji, datowanej na okres rzymski odkryto kręg szyjny wielbłąda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.