Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
arash69

Wspaniała rewolucja i powstanie monarchii parlamentarnej

Recommended Posts

1688 w Anglii "Sławetna rewolucja" jest związana z obaleniem dynastii Stuartów (ostatni przedstawiciel w Angli Jakub II) i powołaniem na tron Wilhelma Orańskiego, w 1689 uchwalono Deklarację Praw Narodu Angielskiego, w której ostatecznie ukształtował się system monarchii parlamentarnej, z poszanowaniem trójdzielości władzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepszym tłumaczeniem byłoby: "chwalebna rewolucja", co ciekawe przeciwnicy Jakuba II Stuarta wcale nie mieli zamiaru ustanowić jakiejkolwiek formy rządów parlamentarnych, a jednak lawina przemian ruszyła.

Dlaczego: rewolucja?

Zdaniem historyka prawa Frederica Maitlanda, parlament roku 1689 postępował sprzecznie z "konstytucją" z XVII wieku. Ów historyk dokonał porównania parlamentów konwencyjnych z 1660 i 1689 r. stwierdził, że z prawnego punktu widzenia akty z 1689 r. były rewolucyjne. Karol II w chwili zwołania konwencji uznany został za króla (od daty śmierci ojca) i mógł zatwierdzić owe akty. Wilhelm i Maria najpierw zostali uznani suwerenami, a potem zaakceptowali ustawodawstwo konwencji. Zatem parlament de facto i de iure dokonał aktu rewolucyjnego.

szerzej:

F.W. Maitland "The Constitutional History of England. A Course of Lectures Delivered"

F. O'Gorman "The Long Eighteenh Century. British Political & Social History 1688-1832"

J.H. Plumb "The Growth of Political Stability in England 1675-1725"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrząc z innej perspektywy, czyli ekonomicznej - czy w tle tych wielkich wydarzeń politycznych, jako jedną ze sprężyn nie należy czasem widzieć "zadyszki" finansowej Anglii? Czego przejawem były choćby moratorium na Stop of the Exchequer, losy poprzedniczki New Royal African Company?

Innymi słowy: jak City postrzegała kierunek w którym zmierza Anglia?

Czy można poprowadzić linię od Wisselbanku do Banku Anglii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.