Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
arash69

Wspaniała rewolucja i powstanie monarchii parlamentarnej

Rekomendowane odpowiedzi

1688 w Anglii "Sławetna rewolucja" jest związana z obaleniem dynastii Stuartów (ostatni przedstawiciel w Angli Jakub II) i powołaniem na tron Wilhelma Orańskiego, w 1689 uchwalono Deklarację Praw Narodu Angielskiego, w której ostatecznie ukształtował się system monarchii parlamentarnej, z poszanowaniem trójdzielości władzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lepszym tłumaczeniem byłoby: "chwalebna rewolucja", co ciekawe przeciwnicy Jakuba II Stuarta wcale nie mieli zamiaru ustanowić jakiejkolwiek formy rządów parlamentarnych, a jednak lawina przemian ruszyła.

Dlaczego: rewolucja?

Zdaniem historyka prawa Frederica Maitlanda, parlament roku 1689 postępował sprzecznie z "konstytucją" z XVII wieku. Ów historyk dokonał porównania parlamentów konwencyjnych z 1660 i 1689 r. stwierdził, że z prawnego punktu widzenia akty z 1689 r. były rewolucyjne. Karol II w chwili zwołania konwencji uznany został za króla (od daty śmierci ojca) i mógł zatwierdzić owe akty. Wilhelm i Maria najpierw zostali uznani suwerenami, a potem zaakceptowali ustawodawstwo konwencji. Zatem parlament de facto i de iure dokonał aktu rewolucyjnego.

szerzej:

F.W. Maitland "The Constitutional History of England. A Course of Lectures Delivered"

F. O'Gorman "The Long Eighteenh Century. British Political & Social History 1688-1832"

J.H. Plumb "The Growth of Political Stability in England 1675-1725"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Patrząc z innej perspektywy, czyli ekonomicznej - czy w tle tych wielkich wydarzeń politycznych, jako jedną ze sprężyn nie należy czasem widzieć "zadyszki" finansowej Anglii? Czego przejawem były choćby moratorium na Stop of the Exchequer, losy poprzedniczki New Royal African Company?

Innymi słowy: jak City postrzegała kierunek w którym zmierza Anglia?

Czy można poprowadzić linię od Wisselbanku do Banku Anglii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.