Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
TyberiusClaudius

Donosy

Recommended Posts

Albinos   

Wzięte z "sufitu", bo w literaturze funkcjonują bardziej wiarygodne, czy wzięte z sufitu, bo nie ma szans na ich ustalenie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Albinos jej nie zna. Albinos chciał tylko z czystej ciekawości uszczegółowić wypowiedź secesjonisty z nadzieją, że może jednak secesjonista zna jakieś konkretne badania w tym temacie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Albinosie, dla KDS Warszawa mamy zachowane 250 listów, trochę więcej materiału zachowało się po gestapo łódzkim czy radomskim, trochę mamy w aktach kontrwywiadu AK. No to teraz konia z rzędem temu co to mając w ręce te 250 listów określi jaki był procentowy udział mieszkańców warszawskiego dystryktu w procederze donosicielstwa?

I by rozwiać wątpliwości, ja uważam, że był większy niźli te 5%, atoli twardych dowodów na to nie mam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

O donosach do okupacyjnych władz pisano min. w IOH. Szacuje się że do roku 1944 na terenie G.G wpłynęło ok. 5 milionów zgłoszeń na sąsiada Polaka. Czy są to dane przeszacowane ? Trudno orzec. Jednak Niemców zaskoczyła ilość podobnych zgłoszeń już na przełomie 1939/40. Nie byli w stanie sprawdzić nawet części z masowo napływających listów. Coś w tym jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.