Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fejszter

Rzeczpospolita Polska i mniejszości.

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   
A czy o prawach mniejszości czeskiej ktoś pomyślał ?

Mniejszośc czeska w Polsce jest zarejestrowana od 2010 roku. Szybciej niż mniejszośc polska w Niemczech jak widzisz. No i odpowiesz na moje pytania?

A i przy okazji czy Niemcy pomyśleli o prawach mniejszości duńskiej? Polskiej? Czeskiej? Holenderskiej?

Pragnę zauważyć, że to Polska przyszła do nas a nie my do Polski.

Co to ma do rzeczy? Polacy którzy mieszkali jeszcze przed wojną w Zagłębiu Ruhry i byli uznawani za mniejszość narodową dziś nie są. Oni są gorsi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Rozsierdzony byłoby właściwszym słowem. twierdzenie, że cokolwiek co zostało zrobione dobrze w Polsce to tylko dlatego, zę chcieliśmy do UE nawet jak UE nie było nie można potraktować inaczej niż jak obelgę. Odpowiesz na pytania?

Czytałem, że lubisz piwo. Ja także. Chemia się zmieni i naprawdę proponuję ale nie zimne. Odpowiem na każde Twoje pytanie o ile będę potrafił ale czasami nie warto zadawać pytań na które by się nie chciało odpowiedzi usłyszeć. Nie posiadam wiedzy kilku pokoleń ale jestem obciążany ich odpowiedzialnością.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Piwo lubię, zwłaszcza czeskie i duńskie ale o dziwo niektóre włoskie mi smakują.

Pytania są proste i dwa:

- jak to się dzieje, że w Polsce różne mniejszości narodowe są zarejestrowane i mają swoje prawa a w Niemczech mniejszość Polska nie istnieje i odmawia się jej rejestracji?

- jakie mniejszości narodowe są zarejestrowane na terenie Niemiec?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Holenderskiej?

To był ślepak bo osobiście pracuję z Holendrami, którzy nie potrzebują rozliczeń bo granicy nie ma od dawna. To jest droga o podobnej nawierzchni gdzie tylko znaki informacyjne się zmieniają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Powtórzę swoje dwa pytania:

- jak to się dzieje, że w Polsce różne mniejszości narodowe są zarejestrowane i mają swoje prawa a w Niemczech mniejszość Polska nie istnieje i odmawia się jej rejestracji?

- jakie mniejszości narodowe są zarejestrowane na terenie Niemiec?

Odpowiesz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Powtórzę swoje dwa pytania:

- jak to się dzieje, że w Polsce różne mniejszości narodowe są zarejestrowane i mają swoje prawa a w Niemczech mniejszość Polska nie istnieje i odmawia się jej rejestracji?

- jakie mniejszości narodowe są zarejestrowane na terenie Niemiec?

odpowiesz?

Tobie zawsze ale po raz n+1 odpowiem, że nie wiem. Może lepiej być tą zupełną mniejszością niż "szlyzlerem, folksdojczem," czy takim podobnym. Skoro mi udowadniasz, że Polska jest taka europejska to wskaż tą europejskość w stosunku do Ślązaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Tobie zawsze ale po raz n+1 odpowiem, że nie wiem. Może lepiej być tą zupełną mniejszością niż "szlyzlerem, folksdojczem," czy takim podobnym. Skoro mi udowadniasz, że Polska jest taka europejska to wskaż tą europejskość w stosunku do Ślązaków.

Z Tobą jak widzę nie da się normalnie rozmawiać. Jak coś Polska zrobi dobrze to tylko dlatego, że chce na Zachód, jak nie potrafisz odpowiedzieć to pojawia się prześladowany obraz Ślązaka. Tomasz N - czujesz się prześladowany? Po co chcesz dyskutować skoro jedyne co potrafisz to obrazić innych?

Ja odpadam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Ja naprawdę proszę skończyć z tym obrażaniem się bo napisałem swego czasu pardon. Zbieżne punkty się skończyły i tyle. Nie jestem w stanie napisać o przyszłej polityce BRD. Przykro mi.

Edit. Poprawiłem składnie.

Edytowane przez fejszter

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Fejszter - Odpuść se.

Z Polską da się żyć i z Niemcami też.

Nie róbmy niepotrzebnej wojenki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Fejszter - Odpuść se.

Z Polską da się żyć i z Niemcami też.

Nie róbmy niepotrzebnej wojenki.

Ok. Mówisz i masz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Tak już kończąc z mojej strony w tym wątku. W Polsce dla mniejszości sytuacja jest bardzo dobra, w zasadzie nie można mieć powodów do narzekań. Zainteresuję się tak bardziej prywatnie, popytam ludzi w Niemczech jak to jest z Polakami, dlaczego tak a nie inaczej.

Trochę sorry Furiusz bo chory i zmęczony byłem wczoraj więc błyskotliwością nie grzeszyłem no a wiadomo powszechnie, że mężczyzna nie choruje tylko walczy o życie więc sprawa była poważna :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Nie musiałem wyjechać do Niemiec aby zebrać garść informacji a także w polskiej prasie przeczytać o symetrii zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego i tłumaczącego go dalej Joachima Brudzińskiego. Zaznajomiłem się także z jego poglądami co do przywilejów wyborczych i co do zniesienia asymetrii. Taki ma punkt widzenia, każdy ma jakiś punkt widzenia.

Stara Polonia w Niemczech trafiła na wzrost nazizmu do ostatecznie nie skończyło się dla nich dobrze także w rejencji opolskiej do 1945 roku. Nie wiem ile osób zostało z Polonii z tamtych czasów ale Związek Polaków w Niemczech istnieje i próbuje walczyć o prawa dla siebie co jest całkiem świeżą sprawą. Jaki będzie ostateczny efekt, trudno powiedzieć. Zwracam tutaj uwagę na sporą ilość emigracji zarobkowej z lat 80-tych, która wyjechała określając się jako Niemcy.

Jako mniejszość obecnie występują w BRD duńska, serbołużycka, fryzyjska oraz niemieccy Romowie i Sinti.

Jeżeli PiS spełni swoje zapewnienia to jakoś będziemy z tym żyli. O śląski elektorat różnych opcji raczej nie musi specjalnie dbać bo nigdy tutaj nie wygrywał i sądzę, że tak już pozostanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Taka inna refleksja, choć jak najbardziej na temat.

Nic nowatorskiego, ale może warto porozmawiać – co to właściwie jest „mniejszość narodowa” czy „etniczna”. I kryterium posiada (choćby kiedyś) czy nieposiadania własnego państwa wydaje mi się sztuczne.

W różnych krajach mieszkają i są ich obywatelami ludzie innych narodowości. Każda taka narodowość ma pewne prawa - prawo do mówienia między sobą w swoim języku, kultywowania swoich obyczajów (o ile nie są w danym państwie przestępstwem), ochrony przed atakami, spowodowanymi nienawiścią rasową czy etniczną itd. Prawa te mają także osoby innych narodowości, które nie są obywatelami państwa, w którym mieszkają. W sumie wynikają one z samych podstaw liberalnej demokracji.

No ale istnieje też katalog praw szczególnych. Np. dwujęzyczne nazwy, możliwość stosowania oryginalnej pisowni nazwisk i imion, możliwość posługiwania się językiem ojczystym w urzędach i sądach, możliwość nauki języka ojczystego w ramach systemu oświaty, pewne przywileje polityczne, jak brak progu wyborczego czy zastrzeżenie pewnej części miejsc w organach kolegialnych samorządu.

Czy te wszystkie prawa mają przysługiwać każdej mniejszości?

Niewykonalne. Nawet przy zastrzeżeniu pewnej minimalnej liczebności. Zgodnie z przytoczoną zasadą określania mniejszości narodowych te prawa powinny w Polsce przysługiwać np. Wietnamczykom i Syryjczykom. Jednych i drugich jest u nas sporo. To co, w każdym urzędzie i sądzie powiatu piaseczyńskiego powinien być urzędnik (sędzia, protokólant, adwokat) mówiący po wietnamsku? A Syryjczyk ma mieć w naszym dowodzie nazwisko zapisane robaczkami, które nikt nie wie, jak się czyta?

Myślę, że wprowadzenie warunków minimalnej liczebności oraz zamieszkiwania określonego terytorium (np. określony % danej mniejszości w gminie, którą powyższe zasady miałyby objąć) to tylko protezy, bo tak naprawdę to ważny jest sposób, w jaki stali się oni ową mniejszością.

Jeśli stało się to w wyniku niezależnych procesów dziejowych, jak zmiany granic państw (np. Szeklerzy i Madziarzy w Rumunii) czy masowych historycznych ruchów przesiedleńczych z w miarę bliskich terytoriów (słowaccy Sasi) to i owszem. Przez stulecia na tych ziemiach byli „u siebie” i ich święte prawo nadal czuć się tam „u siebie”.

Jednak jeśli przybyli do tego państwa stosunkowo niedawno za chlebem czy za wolnością, to nawet jeśli jest ich dużo i w niektórych gminach stanowią znaczącą część ludności, to jednak dość ostrożnie nadawałbym im przywileje z zakresu praw szczególnych. Przybyli jako goście, serdecznie witamy, ale powinni się czuć jak goście. Albo się zasymilować.

Choć UG Lesznowola powinien zatrudnić tłumacza polsko-wietnamskiego. Ze względu na zdrowy rozsądek przede wszystkim, a niekoniecznie ze względu na wietnamskie prawa jako mniejszości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.