Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Pamiętniki , wspomnienia, relacje...

Rekomendowane odpowiedzi

fejszter   

co to za bełkot...

Jak to mawiacie ślązactwo się odezwało. Nie przejmuj się. Jeżeli nie rozumiesz to może w innym języku ? Preferuję niemiecki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DWS była straszna chyba we wspomnieniach wszystkich ale przynajmniej ja nie muszę się prosić o wizę do US. Taka ironia losu secesjonisto. USmany sprowadzają swoje auta do Reichu gdzie bez limitu można się ścigać.

Oczywiście w opcji mam towarzystwo zza Buga, jako sąsiadów. Jak sam pisałeś tam musiało być a ja napiszę, że jestem błędem w waszych rachunkach.

Uwaga Covo niewątpliwie kulturalna nie była i zasługuje na upomnienie, ale musisz zrozumieć, że zarówno pod względem językowym, jak i merytorycznym powyższa Twoja wypowiedź nie przedstawia żadnej wartości.

Ponieważ, jak wielokrotnie podkreślałeś - Polakiem nie jesteś, widać, że władze forum biorą to pod uwagę i odnoszą się do poprawności Twoich wypowiedzi z dużą tolerancją, ale nie oznacza to, że możesz pisać cokolwiek, jakkolwiek, gdziekolwiek i psuć różne tematy dowolnymi dywagacjami.

Weź to, proszę pod rozwagę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
covo   

Jak rozumiem chodzi o wspomnienia "szarych" ludzi a nie przywódców politycznych czy wysokiej rangi oficerów?

w sumie - tak; na przykład - listy. Np. z frontu. Albo dzienniki/wspomnienia frontowe kogoś, kto nie był od razu Żukowem,albo Pattonem. Albo wspomnienia tuż po wojnie spisane.

Własnie ta książka o pierwszej światowej, książka Englunda, o której wspomniałem, na takich zapiskach jest budowana: bohaterami są zwykli żołnierze, pielęgniarki frontowe, ale też CYWILE (więc nie tylko walczący) - książka Englunda o I ww właśnie taki wszechstronny obraz wojny daje.

Ewentualne podpowiedzi tutaj oczywiście moga byc tylko subiektywnymi wyborami, bo jakież inne mogą być :)

DODAM: nie tyle "w sumie - tak", jak napisałem, ale przede wszystkim - tak, mam na myśli zwlaszcza tzw "szarych" ludzi.

Edytowane przez covo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Uwaga Covo niewątpliwie kulturalna nie była i zasługuje na upomnienie, ale musisz zrozumieć, że zarówno pod względem językowym, jak i merytorycznym powyższa Twoja wypowiedź nie przedstawia żadnej wartości.

Ponieważ, jak wielokrotnie podkreślałeś - Polakiem nie jesteś, widać, że władze forum biorą to pod uwagę i odnoszą się do poprawności Twoich wypowiedzi z dużą tolerancją, ale nie oznacza to, że możesz pisać cokolwiek, jakkolwiek, gdziekolwiek i psuć różne tematy dowolnymi dywagacjami.

Weź to, proszę pod rozwagę.

Obiecuję poprawę. Tak w sumie to masz rację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak od "Sasa do lasa":

B. Cichecki "Z Kalisza do Krakowa. Wspomnienia z lat 1939-1945"

(wspomnienia młodego chłopaka)

K. Lanckorońska "Wspomnienia wojenne"

M. Walewska "W cieniu ustawy o reformie rolnej. Wspomnienia 1944-1945"

"Wspomnienia farmaceutów z lat 1939-1945" oprac. W.W. Głowacki

Z. Szpil "Dobra pamięć"

S. Gombiński "Wspomnienia policjanta z warszawskiego getta"

F. Banaś "Moje wspomnienia"

(wspomnienia szeregowego policjanta)

A. Majewski "Wojna, ludzie i medycyna"

(wspomnienia chirurga)

A. Ronikier "Pamiętniki 1939-1945"

(pamiętnik prezesa RGO)

J.M. Kirchmayer "Pamiętniki"

No i tu:

forum.historia.org.pl - " Wspomnienia żołnierzy i partyzantów"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
covo   

Uwaga Covo niewątpliwie kulturalna nie była

i z tym jest najmniejszy problem :) problem w tym, że nic z tego nie da się zrozumieć. A gwarantuje: z jęz. polskim problemu nie mam. Co najwyżej z diakrytykami.

ale musisz zrozumieć, że zarówno pod względem językowym, jak i merytorycznym powyższa Twoja wypowiedź nie przedstawia żadnej wartości.

masz racje. Lepsza będzie dysputa odpowiadająca na moje pytanie.

władze forum biorą to pod uwagę i odnoszą się do poprawności Twoich wypowiedzi z dużą tolerancją, ale nie oznacza to, że możesz pisać cokolwiek, jakkolwiek, gdziekolwiek i psuć różne tematy dowolnymi dywagacjami.

widzę, że Cygan rąbnął, kowala wieszają :)

ok.

Mowmy o tych literaturach, o które pytałem, może być ciekawie(j).

PS.

do licha, zrozumiałem, że to do mnie uwagi były... i się "poodnosiłem" :)

Edytowane przez covo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do Ciebie była jedna uwaga - na początku mojej wypowiedzi. A teraz może już ten wątek zakończmy. :)

S. Gombiński "Wspomnienia policjanta z warszawskiego getta"

Jeżeli chodzi o tematykę gettową to dodatkowo - moim zdaniem - absolutnie konieczna lektura to:

C. Perechodnik, "Spowiedź",

H. Makower, "Wspomnienia z getta warszawskiego",

N. Makower, "Miłość w cieniu śmierci - wspomnienia z getta warszawskiego",

E. Ringelblum, "Kronika getta warszawskiego",

A. Czerniaków (oprac. M. Fuks), "Adama Czerniakowa dziennik getta warszawskiego".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Połączyłem temat stworzony przez covo z już istniejącym, starszym tematem.

secesjonista

Dwie strony medalu:

A. Drabkin "Przeciw Panterom i Tygrysom. Wspomnienia czołgistów walczących na T-34"

O. Carius "Tygrysy w błocie. Wspomnienia niemieckiego czołgisty z frontu wschodniego".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
covo   

Jeżeli chodzi o tematykę gettową to dodatkowo - moim zdaniem - absolutnie konieczna lektura to:

C. Perechodnik, "Spowiedź",

H. Makower, "Wspomnienia z getta warszawskiego",

N. Makower, "Miłość w cieniu śmierci - wspomnienia z getta warszawskiego",

E. Ringelblum, "Kronika getta warszawskiego",

A. Czerniaków (oprac. M. Fuks), "Adama Czerniakowa dziennik getta warszawskiego".

1,4 i 5-ą pozycję znam. I chyba dlatego o to nie pytam, temat gettowy w pytaniu w zasadzie pomijam.

Losy na froncie, przeżycia z walk, pójście do bitwy, strach, śmierć wokół, osobiste, bardzo osobiste refleksje, życie na froncie - to tak najogólniej, tego szukam. Wszystkie narodowości, na nic szczegolnie nie namierzam się, ale polskie pisanie bardzo mile widziane. Czyje pisanie? No wiadomo: żołnierze. Ale tam przecież był także cały legion pielegniarski, lekarski... Widzieli wszystko (np. w ksiażce Englunda o I ww jest masa cytatów ze wspomnień pielegniarki Florence Farmborough, albo Zofii Boczarskiej...).

I cywile: życie pod okupacją, przechodzące fronty, niekiedy wielkie dramaty, to przeciez oczywiste.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ch. de la Maziere "Marzyciel w hełmie - Francuz w Waffen SS"

G. Sajer "Zapomniany Żołnierz"

T. Erenberger "Wspomnienia Niemieckiego Snajpera"

Ch. Alexander, M. Kunze "Piekło na froncie wschodnim. Dzienniki niemieckiego żołnierza 1941-1943"

B. Dobrski "Byłem żołnierzem Wehrmachtu"

A. Wacker "Snajper na froncie wschodnim"

W. Grossman "Na szlaku bojowym Armii Czerwonej 1941 - 1945" oprac. A. Beevor i L. Winogradowa

H. Brunnegger "Kto sieje wiatr... Opowieść żołnierza Dywizji SS 'Totenkopf'"

H. Metelmann "Przez piekło dla Hitlera'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dorzucę, najciekawszy moim zdaniem zbiór wspomnień żołnierzy z Armii Polskiej w ZSRR. B. Dańko, Nie zdążyli do Andersa (Berlingowcy), Londyn-Warszawa 1992.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam że w mazowieckich czasopismach ( mazowsze.hist.pl) warto wpisać wspomnienia lub pamiętniki. Dość ciekawe relacje "prostych" ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pamiętnik dziewczynki - Wandy Przybylskiej, która zginęła w 1944 r.:

"Cząstka mego serca. Pamiętnik z lat wojny" oprac. L.M. Bartelski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.