Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
BlaBlip

Zapobieganie ciąży przez prostytutki

Rekomendowane odpowiedzi

BlaBlip   

Cześć, zarejestrowałem się na forum, ponieważ chciałbym poznać odpowiedź na pytanie z tematu. Interesuje mnie w jaki sposób prostytutki unikały zachodzeniu w ciążę nim na dobre pojawiła się profilaktyka antykoncepcyjna. Czytałem kiedyś, że stosowano irygacje z wywaru z cytryny, uprawiano seks oralny i analny oraz preparowaną mieszankę ziołową do picia, bodajże z pokrzywką, jako środek wczesnoporonny.

Będę zobowiązany za przybliżenie powyższej kwestii. Dzięki z góry.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   
uprawiano seks oralny i analny
To najlepsza metoda.

Wszystkie inne dawały element ryzyka.

I nie tylko prostytutki miały z tym problem.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ad. Secesjonista;

A jakich wieków ma się to tyczyć?
Od piątego do piętnastego.

Podejrzewam że wcześniej i później był ten sam problem.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To może przykłady z dawnych czasów, choć nie wiem czy można to odnosić jedynie do grupy prostytutek...

- papirus Ebersa z 1550 r. p.n.e.

- porady legendarnego cesarza Chin Szennoga co do użycia rtęci

- porady Hipokratesa dla prostytutek by zażywały podskoków

- "podskok lacedemoński" Soranusa i jego jajko z koprem

- "wino aborcyjne" Dioscoridesa

- Pliniusz Starszy i olej z rutą

- środki zaproponowane w "De viribus herbarium”"

- masaż brzucha w Azji

- co uzewnętrzniał Dżizo w Japonii?

- wykorzystanie rośliny silphium (okolice Cyreny) jako środka antykoncepcyjnego i wczesnoporonnego

... ...

Z literatury:

K. Stebnicka "Antykoncepcja w starożytności", "Mówią wieki", 37, 1994

M. Starowieyski "Aborcja w opinii pierwszych chrześcijan", "Studia Paradyskie". 3, 1993

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Dobra usunąłem zbędne posty, nie będące na temat. Przypominam - jesteśmy w dziale średniowiecze a temat tyczy się metod zapobiegania ciąży jakie były stosowane przez ówczesne prostytutki. Wszelkie nieuzasadnione wycieczki poza tak wyznaczony temat będą usuwane a usilna recydywa karana ostrzeżeniem - Furiusz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli fejszter ma coś do powiedzenia względem stosowanych na przestrzeni dziejów: środków antykoncepcyjnych czy wczesnoporonnych - to zapraszamy.

A ma coś w tym zakresie do powiedzenia fejszter prócz konstatacji, że wrzuci to na niemieckie forum:

Przetłumaczę to na niemiecki i puszczę kolegom. Genialny tekst obrazujący polskość w Europie?".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kilka przykładów (włącznie z tą wspomnianą cytryną) zaprezentowano na łamach "Pulsu Uczelni" (R. III, nr 3 (7), 2009; dostępny w sieci) Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, w artykule "Antykoncepcja w starożytności i średniowieczu" dr. Janusza Kubickiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To średniowiecze, ale czytając jakąś książkę o starożytnym Rzymie było coś takiego jak "giętki wierzbowy patyczek"... Znaczy to była powieść więc nie jestem tego pewien.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto zajrzeć do:

R. Mazo Karras "Common Women: Prostitution and Sexuality in Medieval England"

"Handbook of Medieval Sexuality" ed. Vern L. Bullough, James Brundage

(do przejrzenia na googlebooks).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
BlaBlip   

Panowie, serdecznie dziękuję za wpisy! Znalazłem wiele przydatnych informacji sycących moją ciekawość. Również chciałem przekazać osobne podziękowania Użytkownikowi "secesjonista". Dzięki, zwłaszcza za dwa ostatnie Twoje wpisy!

Wszystkiego dobrego, jeszcze raz dzięki!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.