Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
poldas

Frank szwajcarski

Rekomendowane odpowiedzi

poldas   

Dziwne założenie.

Ja mam aktualnie 43 lata, a za Komuny już pracowałem.

Mam wyższe wykształcenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czy są jakieś badania frankowiczów pod względem (dotychczasowych) opcji wyborczych ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Istnieje prosta i bezpieczna zasada;

Bierzesz kredyt w walucie, jaką zarabiasz.

Część zarabiających w złotówkach zaryzykowała kredyty we frankach.

Teraz labidzą, co by im władza ulżyła w niedoli.

To jest hazard.

Gdy niskie raty kredytu spłacali, to nie narzekali.

A teraz się obudzili że krzywdę mają.

Równie dobrze to by władza musiała rekompensować straty poniesione na ruletce, albo grze w pokera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Chyba że grasz z szulerem (i nie mam tu na myśli Szwajcarów).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Czyli w domyśle - Polskie banki.

Tu akurat przesadziłem, bo sam nie mam pewności który z tych niby polskich banków jest faktycznie polski.

Ale to odrębna sprawa.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ten który drukuje pln jak najbardziej. Gdyby dbano o jego emisję, złoty powinien się umacniać.

Po rozmowach przy ośmiorniczkach Twój wpis

Równie dobrze to by władza musiała rekompensować straty poniesione na ruletce, albo grze w pokera.

jest cokolwiek wieloznaczny.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Gdzie masz te "ośmiorniczki"?

Dla mnie sprawa jest prosta.

Jeżeli ktoś ryzykuje, to nie winien winić za swą porażkę własnego rządu.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jeżeli ktoś ryzykuje, to nie winien winić za swą porażkę własnego rządu.

Dlaczego nie. W złotych też ryzykujesz. Hiperinflację. Dla mnie cała ta akcja - Modzelewski et consortes - ma na celu wyprowadzenie frankowiczów w pole, odwraca uwagę od istoty, czyli odpowiedzialności władz Polski za nadmierną kreację pieniądza, skutkującą takim to a nie innym realnym kursem franka wobec złotego. I tu nie można mówić o jakimś dokładaniu do interesu przez Polskę. Zyski z tytułu tej kreacji są wielokrotnie większe od strat frankowiczów, więc rząd nie zrobi specjalnej łaski dzieląc się nimi z nimi.

Wobec ostatniego orzecznictwa na niekorzyść frankowiczów ja bym wystartował z pozwem zbiorowym wobec NBP i RPP za nadmierną kreację złotego. W świetle rozmowy Belki u Sowy (wspomniane ośmiorniczki) pozew ma całkiem, całkiem spore szanse.

Wcześniej oczywiście jak najszybciej przewalutowałbym kredyt na złocisze, a o stratę z tym związaną złożyłbym powyższy pozew, bo na zmniejszenie kreacji pln w przewidywalnej przyszłości nie ma co liczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Załóżmy hipotetycznie że w Polsce nie ma tej kreacji PLN, bo NBP taką filozofię przyjmuje.

Mimo wzrostu gospodarczego, złotówek nie przybywa.

Czy dzięki temu kurs Franka Szwajcarskiego nie wzrośnie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nie chodzi o tak radykalne działanie. Wystarczy deklaracja, że kreacja pln będzie powiązana z rozwojem gospodarczym Polski, a nie automatycznie indeksowana pod euro.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie się nie mogę zgodzić z twymi konstatacjami Tomaszu N, uwaga poldasa, że nie mogą winić jest też wadliwa - winić mogą, ale nie mogą się niczego domagać. Jakichkolwiek by działań nie podjęto przy kursie złotego, czy zrobiono dobrze czy źle "frankowiczom", zasada jest prosta - byli świadomi ryzyka związanego z kursami walutowymi. Zaryzykowali, przez długi czas byli zadowoleni, a obecnie są niezadowoleni. W umowach nie było zapisane, że w przypadku działań polskich instytucji finansowych i polskiego rządu, które mogą pogorszyć warunki spłaty beneficjent ma prawo do rekompensaty z budżetu państwa. Równie dobrze gracz na giełdzie, posiadacz akcji firmy nastawionej na eksport, której akcje spadły o kilka punktów w związku ze wzmocnieniem złotówki, zacznie się domagać rekompensaty swych strat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ad. Secesjonista;

że nie mogą winić jest też wadliwa - winić mogą, ale nie mogą się niczego domagać.
To mi pachnie absurdem logicznym.

Skoro ktoś jest winien, to można się od niego domagać rekompensaty.

Jednak w tym przypadku widzę winnych w samych poszkodowanych.

Edit;

Tomasz - Ty mi nie odpowiedziałeś na pytanie.

Przypomnę;

Gdyby w Polsce była rygorystyczna polityka monetarna, to Frank szwajcarski by względem PLN nie poszybował do góry?

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Akurat rozwinąłem to:

Chyba że grasz z szulerem (i nie mam tu na myśli Szwajcarów).

Świadomość ryzyka kursowego ? Szacując je masz prawo przyjąć iż działania instytucji będą zgodne z prawem. Jak to wygląda w świetle ośmiorniczek ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Wiesz co?

Zapodaj swą definicję ośmiornicy/ośmiorniczek.

Podejrzewam iż nie masz na myśli włoskich powiązań mafii z władzą.

Masz na myśli coś ciut innego. Ale ja tego nie pojmuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.