Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Puszkin

Recommended Posts

Furiusz   

Głupie pytanie - koleżanka twierdzi, że był murzynem, ja kojarzę, że jego pradziadek był abisyńczykiem i sam Puszkin domieszkę negoridalną pewnie miał. Pytanie jak dużą? To znaczy ludzie z epoki rozpoznawali to w nim czy niespecjalnie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
poldas   

Tyle od siebie mogę dodać, że Adam Mickiewicz nie był rasistą, bo się z nim przyjaźnił.

Do tego stopnia, że;

"Ach Puszkinie, cud natury - Łódka płynie, choć dwie dziury.

Nic Adamie do gadania - Są dwie dziury do zatkania".

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jego pradziadek Абрам (Ибрагим) Петро́вич Ганниба́л był... No właśnie, do końca nie wiadomo. Popularna wersja głosi, że Etiopczykiem. Muzułmańskie imię Ибрагим raczej wskazuje, że jeżeli już z tych okolic, to pochodził raczej z obszarów dzisiejszej Erytrei lub z Somalii. Ponadto z tego co wiem - przyjmował prawosławie, czyli raczej chrześcijaninem obrządku koptyjskiego nie był.

Ale to wszystko nie jest to pewne, spotkałem się z teorią wywodzącą jego pochodzenie z terenów dzisiejszego Czadu lub Północnego Kamerunu.

Określano go zarówno mianem "Негер", ale i "Арап". To pierwsze sugeruje raczej Murzyna, drugie określenie - można dyskutować jego dokładne znaczenie - było używane także w stosunku do Murzynów.

Czyli - pradziadek Puszkina był niewątpliwie czarnoskóry. Jak bardzo? Raczej umiarkowanie, biorąc pod uwagę, że (w swej większości) mieszkańcy dzisiejszej Etiopii i Somalii, a nawet często Czadu są uznawani za reprezentantów rasy przejściowej między białą i czarną. Zakładając zatem, że dosyć odległy przodek Puszkina reprezentował przedstawiciela "rasy przejściowej", to trudno poetę uznać za Murzyna.

Oczywiście powyższy "wywód rasowy" ma charakter wyłącznie ciekawostkowo-historyczny, dla mnie osobiście rasowe pochodzenie Puszkina nie ma żadnego znaczenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Dla mnie też ale przyznam, ze to niezwykle interesujące - ot choćby skąd się tam wziął, jak wpłynęło to na samego Puszkina etc.

Dziekuję oczywiście za wszystkie komentarze i uwagi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pradziad Puszkina nazywał się Abram Hannibal. Trafił do Rosji jako niewolnik, ale dzięki mądrości i odwadze stał się ulubieńcem cara Piotra I i otrzymał szlachectwo. Pamiętam to z biografii Puszkina ( jak zwykle nie pomnę Autora - może ktoś pamięta, tytuł "Puszkin"). Co ciekawsze Puszkin zaczął pisać powieść "Murzyn Piotra Wielkiego" (ros. Арап Петра Великого).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Całkiem odwrotnie...

:lol:

urodził się jako Ibrahim, Abram - to imię przyjęte później na chrzcie.

Co do tego czy podówczas zauważano to dziedzictwo, trudno powiedzieć, pamiętam, że w "Guziku Puszkina" Sereny Vitale wspominała autorka, że na salonach mówiono o "murzyńskich wargach". Na ile jednak była to obserwacja jakiejś cechy anatomicznej a na ile złośliwość?

Trudno ocenić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

Czyli - pradziadek Puszkina był niewątpliwie czarnoskóry. Jak bardzo?

(...)

Akurat podobizny pradziadka się zachowały, zatem można samemu ocenić: "jak bardzo".

Tak sobie przejrzałem trochę stron rosyjskojęzycznych i temat ów wywołuje u naszego wschodniego sąsiada niezwykłe emocje. Nie wiem czemu, jako przykład afrykańskiego dziedzictwa podaje się np. kolor oczów. Nie wiedzieć czemu, czy opisuje się je jako szare, czy jako brązowe, miały by być dowodem na takie dziedzictwo.

Oczywiście w trakcie tego przeglądania człowiek musiał dojść do innej informacji: Puszkin był Żydem.

Poza dowodami związanymi z wyglądem miejsca jego pochówku, tropów genealogicznych, posiłkowano się i bardziej oryginalnymi "dowodami":

"Но негры и арапы не обладают интеллектом, чтобы писать стихи (...)

Во всём мире я знаю только одного значительного поэта гоя - Есенина...".

/za: www.uznai-pravdu.ru "Пушкин - Великий РУССКИЙ (а может еврейский?) поэт ... кстати не индексируется!"/

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

Co ciekawsze Puszkin zaczął pisać powieść "Murzyn Piotra Wielkiego" (ros. Арап Петра Великого).

By uściślić, taki tytuł nadali wydawcy "Современника" (T. VI, nr 2), gdzie w 1937 r. opublikowano to niedokończone dzieło, a było to już po śmierci poety. Wcześniej fragmenty pojawiły się w: "Северные цветы" (zbiór utworów z 1829 r.) i "Litieraturnaja Gazieta" (marzec 1830 r.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.