Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
regiss204

Państwa powstałe w 1918 roku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jest mi potrzebna pomoc odnośnie powstałych państw po I wojnie światowej. Otóż chodzi mi dokladnie o Austrię, Estonię, Finlandię, Jugoslawię, Litwę, Lotwę, Polskę i Węgry. Czy mógłby ktoś podać mi ich cechy (czy są nowopowstałe, wielonarodowe itp.) oraz jak doszło do tego że one powstały? Z góry dziękuję za pomoc !

Edytowane przez regiss204

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenie czy były wielonarodowe nie nastręcza większych trudności, tyn bardziej co do tych nowo-powstałych.

Taka Polska nie była na nowo powstającym państwem.

Litwa już - tak, i itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ad Secesjonista;

Taka Polska nie była na nowo powstającym państwem.

Litwa już - tak, i itd.

Tu Ciebie przypilnuję, bo na razie [... ciach] głupoty.

Tamto zostawię;

Secesjonista pierdzieli głupoty o Litwie, której niby nigdy wcześniej nie było.

Jest to bzdurą.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

No i wiadomo teraz o co chodziło?

Wstydź się swego postępowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

To Wielkie Księstwo Litewskie było według Ciebie niby czym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do Finlandii - "Historia Finlandii" Tadeusza Cieślaka seria Historie Krajów i Narodów"

I wydaje mi się że w tej samej serii powinny być historie pozostałych krajów. W tych publikacjach z pewnością coś znajdziesz na interesujący temat. Powodzenia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Węgry nie powstały, ani się nie odrodziły po Wojnie Światowej.

One w XX wieku cały czas istniały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Regiss204 z zasady nie rozwiązujemy tu prac domowych za innych.

Zadanie nie jest szczególnie trudne (choć na niektóre pytania prosta, jednoznaczna odpowiedź, szczególnie osobie znającej jakoś zagadnienie może przysporzyć trudności). Vide Węgry, które rzeczywiście trudno do końca uznać za "nowopowstałe", choć oczywiście najprawdopodobniej nauczyciel oczekuje takiej właśnie odpowiedzi. Podobnie z "wielonarodowością". Jugosławia na pewno, ale czy Polska była wielonarodowa w rozumieniu tego pytania? Prawdopodobnie tak, ale tylko prawdopodobnie. A Litwa, czy Łotwa - tam też mniejszości było całkiem sporo? Na Łotwie niewiele mniej niż w Polsce. Prawdopodobnie, zdaniem pytającego - nie. Jak traktować odrodzenie Polski? Ja bym napisał, że to raczej państwo "nowopowstałe", bo przecież nie prawna kontynuacja I RP. Ale prawdopodobnie nauczyciel myśli inaczej. I być może to on ma rację, bo np. między Polską a Łotwą była jednak zasadnicza różnica, jeżeli chodzi o istnienie wcześniejszej państwowość. Podobnie trudno doszukiwać się tożsamości między Litwą ("Kowieńską") a Wielkim Księstwem Litewskim. Ale to kwestia dyskusji i przyjętych reguł terminologicznych.

Najlepiej napisz coś od siebie, chętnie sprawdzimy i pomożemy.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   
Otóż chodzi mi dokładnie o Austrię, Estonię, Finlandię, Jugoslawię, Litwę, Lotwę, Polskę i Węgry.

Austria - Była i nie powstała na nowo.

Estonia - To nowe państwo.

Jugosławia - Też nowe.

Litwa - Reaktywowana.

Łotwa - To faktycznie nowy twór.

Polska - Ona częściowo istniała biorąc pod uwagę walutę i oświatę.

Węgry - Tak jak wcześniej napisałem.

Finlandia? - Nie wiem jak ją sklasyfikować.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.