Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fraszka

Wywiad z Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego biskup Brunonem Platterem, który nie wyklucza powrotu Krzyżaków do Polski.

Rekomendowane odpowiedzi

fraszka   

Przeczytałam dzisiaj wywiad z Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego biskupem Brunonem Platterem, który nie wyklucza powrotu Krzyżaków do Polski.

I mam pytanie, do ludzi ciut innych niż średnia polskiego społeczeństwa. Uważacie za stosowne by gościć na naszych ziemiach Krzyżaków? Nie mam nic przeciwko naszym sąsiadom, naprawdę, udzieliłam kilkumiesięcznej gościny Niemce, na wigilii byli u mnie w domu Ukraińcy. Lubię ludzi. Ale inną sprawą są członkowie organizacji, które mają na sumieniu polska krew. Od Grunwaldu minęło sporo czasu, jak taki sam czas upłynie będziemy przyjmować oficjalnie członków reaktywowanej SA, SS czy UPA?

Proszę powiedzcie, podchodzę zbyt emocjonalnie do tematu? Bo kilka osób z którymi rozmawiałam o tym, nie widzi problemu.

Link do wywiadu

http://fakty.interia.pl/historia/news-zakon-krzyzacki-powroci-do-polski,nId,1580498#commentsZoneList

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

przeczytałam dzisiaj wywiad z Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego biskupem Brunonem Platterem, który nie wyklucza powrotu Krzyżaków do Polski.

I mam pytanie, do ludzi ciut innych niż średnia polskiego społeczeństwa. Uważacie za stosowne by gościć na naszych ziemiach Krzyżaków? Nie mam nic przeciwko naszym sąsiadom, naprawdę, udzieliłam kilkumiesięcznej gościny Niemce, na wigilii byli u mnie w domu Ukraińcy. Lubię ludzi. Ale inną sprawą są członkowie organizacji, które mają na sumieniu polska krew. Od Grunwaldu minęło sporo czasu, jak taki sam czas upłynie będziemy przyjmować oficjalnie członków reaktywowanej SA, SS czy UPA?

Proszę powiedzcie, podchodzę zbyt emocjonalnie do tematu? Bo kilka osób z którymi rozmawiałam o tym, nie widzi problemu.

Link do wywiadu

http://fakty.interia.pl/historia/news-zakon-krzyzacki-powroci-do-polski,nId,1580498#commentsZoneList

A jakie ziemie rozumiesz jako te "nasze ziemie" ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Szpitalników nigdy za mało.

A jak się w Porozumieniu Zielonogórskim zrzeszą?

A przywiozą dwa nagie miecze czy w pochwach?

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

czyli, to ja mam problem:) Dzięki za opinie.

A ziemie polskie, to dla mnie Polska obecna, ja znam tylko taką Polskę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

czyli, to ja mam problem:) Dzięki za opinie.

A ziemie polskie, to dla mnie Polska obecna, ja znam tylko taką Polskę.

Czyli taką po Jałcie. Przegrani głosu nie mają więc chyba zamilknę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fraszko, Zakon Krzyżacki jest dziś zupełnie czym innym niż 600-700 lat temu. "Powrót" tego zakonu nie będzie oznaczał budowy zamków i organizację rejz, ale prawdopodobnie działalność dosyć pożyteczną dla ogółu. ;)

Dodajmy do tego, że obraz konfliktu polsko-krzyżackiego przedstawiony ongiś w dawnej polskiej, ale także (i tym bardziej) niemieckiej literaturze popularnej i naukowej z czasów rozbuchanych sporów narodowych jest dziś często "na spokojnie" weryfikowany.

Oczywiście, zawsze trzeba uwzględniać wrażliwość osób, którzy niekoniecznie znają losy Deutsche Orden po sekularyzacji Prus, a pamiętają - nawet z autopsji - o wykorzystywaniu symboliki zakonu przez Niemców w różnych niegodnych celach. Myślę, że obecne władze zakonu mają świadomość pewnej delikatności sytuacji. Ale, jak można przeczytać w wywiadzie - obserwują zmiany polskiej mentalności, stosunku do Niemców i niemieckiego dziedzictwa kulturowego - i dochodzą, do pewnie słusznego wniosku, że Polacy w swej większości taki "powrót" zaakceptują.

Pro domo sua dodam, że osobiście nie jestem przesadnym zwolennikiem przesadnego respektu dla niemieckiego dziedzictwa zawsze i wszędzie, ale bez przesady. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Zakon ten ma aktualnie siedzibę w Wiedniu. Jako że w Galicji istnieje sentyment do CK, to może w Małopolsce by się bezpiecznie zadomowili?

Szpitalników Ci u Nas dostatek, ale i tych przyjmiemy jako wróżbę naszego zwycięstwa - Nad niemocą polskiej opieki medycznej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja dziwnie bym się czuł w Polsce z Krzyżakami. A jakby znowu zaczęli jak to powiedział Jaśko "Ogniem i mieczem palić"?

Oczywiście żartuję, ale chyba jak na nas tzn. Polaków to trochę za dużo... Gdyby tak się stało to Komorowski musiałby zmienić imię na Konrad... To już wolałbym powrót CK monarchii... Ci przynajmniej upiększyli Cieszyn - "Mały Wiedeń" jak to mówili cysaroki.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.