Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Kult władców po ich śmierci

Recommended Posts

Furiusz   

Zastanawiało was kiedyś jak traktowano kult władcy rzymskiego? To znaczy, czy naprawdę wierzono w ich boskość czy tylko czczono o tyle o ile było to konieczne?

Dla czasów hellenistycznych sprawą zajął się A.S. Chankowski, Kult władców hellenistycznych w miastach greckich po wygaśnięciu dynastii [w:] TIMAI. Studia poświęcone profesorowi Włodzimierzowi Lengauerowi przez uczniów i młodszych kolegów, pod red A.Wolicki, Warszawa 2009 - dochodząc do wniosku, że kult ten był wcale żywotny, zwłaszcza w przypadku Aleksandra Wielkiego którego kult wygasł dopiero w czasach chrześcijańskich.

jak to wyglądało w przypadku cesarzy rzymskich - ja spotkałem się do tej pory z jedną wzmianką na ten temat - H. Geremek, Panegyreis - uroczystości publiczne w miastach egipskich III - IV w. [w:] Świat antyczny - stosunki społeczne - ideologia i polityka - religia. Studia ofiarowane Izie Bieżuńskiej_Małowist w pięćdziesięciolecie pracy naukowej przez Jej uczniów, pod red. B. Bravo, J. Kolendo, W. Lengauer, Warszawa 1983, s.76 - Czy świątynie poszczególnych władców były reprezentowane również powszechnie - trudno ustalić. Było tak zapewne w wypadku szczególnie popularnego Hadriana, którego świątynie poświadczone są bezpośrednio dla Memfis, Arsinoe, Oksyrynchos, Hermopolis, a pośrednio przez uroczystości na jego cześć również w Antinoe. Przy tym wzmianki o Hadrianeiach występują nawet w IV w. (np. w P.Oxy.2154).

Ciekaw jestem co sądzicie? Słyszeliście/czytaliście coś ciekawego na ten temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.