Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Czcibor

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Jeden z braci Mieszka I, nieznana jest data jego narodzin. Uczestniczył w bitwie pod Cedynią, jako ten, który dowodził zasadzką. Nieznana jest też jego data śmierci, choć pewne jest, że umarł między 24 czerwca 972 r. (bitwa pod Cedynią) a 23 marca 973 r. (zjazd w Kwedlinburgu; nie uczestniczył w tym zjeździe). Ciekawe są okoliczności jego śmierci - a właściwie brak informacji na ich temat. Padł na skutek działań Niemców (zemsta? :roll: ), śmierć naturalna, a może z polecenia samego brata, który zaniepokojony by był sławą Czcibora (o ile taka by była i w takim stopniu, by być zaniepokojonym)? A może coś innego? Zapraszam do dyskusji na temat Czcibora, nie tylko jego śmierci (umiejętności wojskowe etc.).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

O Czciborze wiem tyle ,że wpierał brata w rządzeniu krajem.Za zasługi został zarządcą prawdopodobnie Wolina.Niepodważalne zasługi w bitwie pod Cedynią.Myślę ,że nie był gorszy od Mieszka.Tylko nigdzie nie spotkałem się by Czcibor używał tytułu księcia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Tylko nigdzie nie spotkałem się by Czcibor używał tytułu księcia.

Oj ten tytuł wówczas chyba nie istniał :wink: Ja go po prostu nazywam księciem, bo był bratem księcia :wink:

Istotnie, zgadzam się z Tobą co do Cedyni, to on miał głównie zasługi w wykonywaniu planu bitwy (niestety nie wiemy kto był autorem planu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Skoro obaj byli synami Siemomysła to tytuł powinni obaj otrzymac po ojcu.

--------------------------

A Macie może informacje w jaki sposób i kto niszczył świątynie pogańskie.Według moich poszukiwań zadanie to realizował Czcibor brat Mieszkowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

A skąd takie dane, że Czcibor?

Jak dla mnie to tradycyjnie prym wiodło tutaj duchowieństwo (zapewne z przydzieloną eskortą zbrojną).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
duchowieństwo (zapewne z przydzieloną eskortą zbrojną).

A tą eskortą dowodził Czcibor.Już nie pamiętam czy w "Mówią wieki'' czy w "Gazecie rycerskiej"(znajdę zacytuję) czytałem ,że to Czcibor niszczył świątynie pogańskie ,by zagarnąć wartościowe rzeczy które były gromadzone w świątyniach jako dary ofiarne.Może to "wariacja na temat"-ale każdy ślad warto zbadać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jak znajdziesz to obowiązkowo zamelduj :mrgreen:

Przede wszystkim - kiedy Czcibor miał to robić? Zaraz po chrzcie czy już po bitwie cedyńskiej? Jeśli to drugie to miał trochę mało czasu na zbieranie tych łupów, bo wiadomo, że już po 6 miesiącach (lub wcześniej) po bitwie nie żył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Zaraz po chrzcie czy już po bitwie cedyńskiej?

Nie wiem kiedy,ale myślę,że po chrzcie skoro w zamyśle było zbieranie funduszy na wojnę.

bo wiadomo, że już po 6 miesiącach (lub wcześniej) po bitwie nie żył.

Nie znam dokładnej daty śmierci Czcibora.

Jak znajdziesz to obowiązkowo zamelduj :mrgreen:

Na pewno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nie wiem kiedy,ale myślę,że po chrzcie skoro w zamyśle było zbieranie funduszy na wojnę.

Na wojnę o Pomorze czy jakąś inną?

Nie znam dokładnej daty śmierci Czcibora.

Właściwie to nie 6, a 9 miesięcy po bitwie pod Cedynią. W marcu 973 r. już nie żył, gdyż nie uczestniczył w zjeździe w Kwedlinburgu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
gdyż nie uczestniczył w zjeździe w Kwedlinburgu.

Ale to nie znaczy że nie żył.Mógł pełnić inne funkcje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Na mój rozum jako "współwinny" Cedyni chyba by tam był. Zresztą, to chyba tylko jedyna teoria jak dotąd, o tym, do których lat Czcibor żył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Miał zostać zarządcą Wolina,może został na Pomorzu i dlatego słuch po nim zaginął.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

A kiedy został zarządcą Wolina? Czy już nie przed 967 r.?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś dowody na to, że Czcibor przeżył bitwę pod Cedynią? Mógł też polec w trakcie pościgu za Niemcami bezpośrednio po bitwie. W tezę, jakoby miał zostać zamordowany na rozkaz Mieszka I raczej nie wierzę. Skoro nie władał państwem razem z bratem, to pewnie szukał rozrywki w wojnie. No i któraś z licznych potyczek musiała być ostatnią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Czy są jakieś dowody na to, że Czcibor przeżył bitwę pod Cedynią?

Nie ma żadnych. Podobnie jak nie ma na to, że nie przeżył. Pewne jest tylko to, iż walczył w bitwie pod Cedynią (i w mniemaniu Thietmara - wygrał). Dla mnie bardziej prawdopodobne jest, że jednak przeżył. Przede wszystkim, gdyby nie przeżył to Thietmar by zapewne coś o tym napisał - Hodon przegrał, ale zabił wrogiego wodza, więc jakieś powodzenie jest.

Mógł też polec w trakcie pościgu za Niemcami bezpośrednio po bitwie

Rzadko się zdarza, by strona ścigająca ponosiła jakieś straty w pościgu, tym bardziej niemożliwe jest, by zginął jeden z dowódców armii pościgowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.