Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Preteksty wojenne - najsłynniejsze, najdziwniejsze itd.

Rekomendowane odpowiedzi

Andrzej   

Witam.

Pretekst do wojny... Kazdy kraj pragnacy zbrojnie odwiedzic niemilego sasiada, bliskiego badz baaardzo dalekiego, zawsze szukal po temu odpowiedniego pretekstu - dla usprawiedliwienia w oczach innych krajow badz ugaszenia wyrzutow sumienia we wlasnym narodzie...

Preteksty te byly rozmaite.

My znamy dobrze "prowokacje gliwicka" czy wojne chocimska sprawiona nam przez Turka za chadzki kozackie i lisowczykow pioracych Siedmiogrodzian pod Wiedniem...

Za pretekst do "ostatniej z wojen" posluzylo zabojstwo pewnego nastepcy tronu, pewnego cesarza obrazila pewna depesza, jeszcze innym do wojaczki wystarczyl mecz pilkarski.

Zapraszam do dyskusji o najslynniejszych, najdziwniejszych, najsmieszniejszych, i wogole, pretekstach wojennych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Prowokacja Gliwicka" była na pewno najbardziej wyrafinowaną przyczyną konfliktu, który okazał się największym w historii świata. Nie dość, że zaatakowali przebrani niemcy za polaków radiostacje to jeszcze po wykonaniu zadnia wszystkich zabito, a później propaganda doniosła, że Polska zaatakowała Niemcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andrzej   

To ja dodam może kilka pretekstów wojennych :):

Pretekstem wypowiedzenia wojny przez Stany Zjednoczone Hiszpanii w 1898 roku też było wylecenie w powietrze wraz z załogą amerykańskiego krążownika "Maine",który przybił do wybrzeży Kuby w celu ochrony znajdujących się tam obywateli amerykańskich.Zdarzenie te po dziś dzień nie jest wyjaśnione,czy był to akt prowokacji ze strony Stanów Zjednoczonych,czy rzeczywiste działanie Hiszpaniów.

Pretekstem do ataku na kraje beneluxu było rzekome zbombardowanie niemieckiego miasta Freiburga przez lotnictwo belgijskie i holenderskie, które w rzeczywistości zbombardowała niemiecka Luftwaffe, żeby dostarczyć Hitlerowi pretekstu do inwazji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Pretekstem do tzw. wojny zimowej 1939 - 1940 było ostrzelanie radzieckich żołnierzy przez Finów. W rzeczywistości to Rosjanie ostrzelali Rosjan (nie wiem jak już to było, ale w każdym razie nie Finowie :razz: )

Bezpośrednim powodem I WŚ było zamordowanie w Sarajewie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Dokonał tego Gawrilo Princip.

Powodem wojny trzynastoletniej był akt inkorporacji Prus wydany przez Kazimierza IV Jagiellończyka na prośbę Związku Pruskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lester   
zbliżyć się może jedynie Wojna Futbolowa.
Do poznania kulis tego konfliktu polecam książkę Ryszarda Kapuścińskiego pt. "Wojna futbolowa."

Z prowokacji wymieniłbym jeszcze incydent mandżurski z 1931 roku.Japończycy wysadzili własną linię kolejową i zrzucili odpowiedzialność za ten czyn na Chińczyków. Wydarzenie to stało się pretekstem do wkroczenia wojsk japońskich do Mandżurii, która wkrótce stała się całkowicie zależnym od Tokio Cesarstwo Mandżukuo .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
handitto   

depesza emska zjada połyka i wydala bez zatwardzenia prowokacje gliwicką swoim wyrafinowaniem

ze swoijej strony przypomne Wojne o ucho Jenkinsa. Przyczyną konflktu stały się ataki Hiszpanów na brytyjskie statki handlowe w rejonie Karaibów. Ostatecznie wojnę wypowiedziano po przemówieniu w parlamencie kapitana Roberta Jenkinsa, któremu Hiszpanie odcięli ucho.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Druga Defenestracja Praska 23 maja 1618 roku. Dwaj cesarscy posłańcy zostali wyrzuceni przez okno z zamku królewskiego w Hradczanach. To pretekst do rozpoczęcia wojny trzydziestoletniej... :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć czy była to wojna, ale siły armii amerykańskiej zajęły na kilka miesięcy meksykańskie miasto Veracruz.

Powodem miała być odmowa oddania: "a twenty-one gun salute in penance", której to salwy domagał się admirał Frank Friday Fletcher. Oczywiście to tylko pretekst...

/por. J.I. Prieto "The Mexican Expedition 1916-1917", Washington 2016/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Le coup d'éventail, czyli pacnięcie w 1827 roku packą na muchy (w wersji eleganckiej - wachlarzem) francuskiego  konsula (Pierre Deval) przez deja Husseina. Pretekst do zerwania stosunków dyplomatycznych, potem francuskiej blokady wybrzeży algierskich i - wreszcie - wojny Francji z Regencją algierską.

Zob. A. Kasznik-Christian, Algieria, Warszawa 2006, s. 21-22.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wojna pomiędzy cesarstwem Japonii a USA w 1932 roku...

do tego konfliktu oczywiście nie doszło acz gdyby doszło mielibyśmy do czynienia z nieco tragikomiczną powtórką wydarzeń z Sarajewa. Oto grupa spiskowców z kręgów wojskowych postanowiła dokonać przewrotu w kraju zabijając kilku prominentnych polityków, pośród których był premier Inukai Tsuyoshi. Początkowo spiskowcy rozważali wtargnięcie na przyjęcie zorganizowane przez premiera, którego głównym gościem miał być Charlie Chaplin. Zabójstwo komika miało spowodować przystąpienie USA do wojny. Z tego pomysłu ostatecznie zrezygnowali, jako że nie mieli pewności czy przyjęcie dojdzie do skutku jak i mieli wątpliwości, czy śmierć Chaplina rzeczywiście doprowadzi do takiej reakcji rządu amerykańskiego. Dla Chaplina, który o tych zamysłach dowiedział się dopiero z książki Hugha Byasa  "Government by assassination" wydanej po raz pierwszy w 1942 r., paradoksalną była myśl, co uczyniliby spiskowcy gdyby odkryli,  iż nie jest on obywatelem USA.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W potocznym mniemaniu, przyczyną wojny włosko-etiopskiej (1894-1896, zakończonej spektakularną porażką Włoch) miała być rozbieżność tekstów traktatu z  Uyczalie (Ucciali).

 

W wersji amharskiej art. 17 tego traktatu widniało (wytłuszczenia Bruno W.):

"Jego Wysokość Cesarz Etiopii może uciekać się do usług rządu Jego Wysokości Króla Włoch w zakresie wszystkich spraw, które posiada z innymi państwami i rządami".

W tekście włoskim: 

"Jego Wysokość Cesarz Etiopii zgadza się uciekać się do usług rządu Jego Wysokości Króla Włoch w zakresie wszystkich spraw, które posiada z innymi państwami i rządami".

 

Wersja włoska dosyć jednoznacznie sugerowała objęcie Etiopii włoskim protektoratem i wkrótce Włosi pospieszyli obwieścić światu, że przejmują prowadzenie polityki zagranicznej Etiopii. Co się oczywiście Etiopczykom nie spodobało i strony zaczęły sobie wzajemnie zarzucać fałszerstwo. Wkrótce doszło też między nimi do wojny.

 

Wypada się jednak przychylić do opinii autorów "Historii Etiopii" (zob. niżej), że do wojny pewnie i tak by doszło, niezależnie od brzmienia wersji traktatu, gdyż wpisywała się ona w logikę włoskiej ekspansji w Afryce z jednej strony i w wolę utrzymania niepodległości przez Etiopię Menelika II - z drugiej.

 

Na podstawie (w tym cytowany tekst amharskiej wersji traktatu): A. Bartnicki, J. Mantel-Niećko, Historia Etiopii, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1987, s. 262-265.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To był krótkotrwały konflikt, który rozpoczął się w zasadzie od drobnostki.

Było zwyczajem, że w pobliżu pewnego miasta dwie społeczności wystawiały swe placówki "kontrolne", będące manifestacją strefy wpływów czy kontroli. Po jednej stronie konstruowano rodzaj baraków z drewna a po drugiej chaty kryte na ogół trzciną. A pewnego razu zamiast takiego baraku powstała konstrukcja bardziej trwała, jako że zamiast drewnianego baraku wyrósł budynek z kamienia i gliny. Co więcej zawieszono na nim znaczące weksylium.

Potem wypadki potoczyły się szybko i miały bardziej gwałtowny i  "bezpośredni" przebieg. O jaki to konflikt chodzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.