Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

"Noce i dnie" a prawda historyczna

Recommended Posts

Jest prawdą że Maria Dąbrowska opisała w osobie Agnieszki Niechcic dzieje swojej babki lub (ewentualnie) prababki? Czy są na to jakoweś dowody?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kto tak stwierdził?

Ja raczej spotkałem się z opiniami mówiącymi, że Agnieszka to alter ego samej pisarki.

/por. N. Jaroma "Kobiety dwudziestolecia międzywojennego w twórczości Marii Dąbrowskiej, na podstawie 'Nocy i dni'", praca dyplomowa, Uniwersität Wien, 2013/

Czy któraś z babek (prababek) pisarki wyszła za mąż by uciec od rodziny?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To raczej się nieco zapędził, a o której babce jest mowa?

Zakochała.. albo i nie, może w rewolucji a może w Marcinie widziała możliwość ucieczki od rodziny - kwestia interpretacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tego pan Antczak nie wyjawił. W ogóle tak opowiadał szybko i raczej chaotycznie, że połykał końcówki wyrazów. To był jego benefis w Teatrze STU ładnych parę lat temu zarejestrowany przez TVP2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Film miał premierę w 1975 r., zatem pewnie Antczak nie rozmawiał z autorką na temat pierwowzorów, a zważywszy, że "ukradł" Szymszelowi konia i zakończenie - to nie mam doń zaufania.

:lol:

Chyba, że znalazł jakieś tropy w "Dziennikach" autorki.

Co do realnych postaci...

prototypem dla Ludwika Ceglarskiego miał być Leon Niemyski - obaj solidaryzowali się z robotnikami, którzy strajkowali w ich własnych fabrykach; a w osobie Daniela Ostrzeńskiego znajdujemy Bronisława Gałczyńskiego, choć w nader przerysowanej postaci.

/szerzej: E. Polanowski "Kalisz okresu 'Nocy i Dni'"; E. Stempowski "Pamiętniki..."/

Katelba swe nazwisko zawdzięcza kowieńskiej linii Katelbachów.

/szerzej: T. Katelbach "Jedyna rozmowa z Marią Dąbrowską", "Wiadomości", 26 stycznia 1975; notatka z 16 stycznia 1962 r. w: tegoż, "Dziennik"/

I takie dwie ciekawostki...

Kalisz doby obecnej szczyci się związkami z powieścią Dąbrowskiej, atoli wcześniej inaczej bywało. Obraz inteligencji jaki przedstawiła autorka zrodził szereg protestów tamtejszych inteligenckich środowisk, które znalazły swe odzwierciedlenie w broszurze "Kaliniec a rzeczywistość. Kalisz w końcu XIX w. jako tło 'Nocy i dni' M. Dąbrowskiej" z 1935 roku, podpisanej przez A.M., pod tym pseudonimem kryła się Emilia Bohowiczowa - przedstawiona w powieści w osobie rejentki Stefanii Holszańskiej.

Po "Noce i dnie" sięgnął Józef Chałasiński by znaleźć w tej powieści potwierdzenie na swą tezę co do przyczyn powstania inteligencji.

/por., tegoż, "Społeczna genealogia inteligencji polskiej"/

Co do Agnieszki to i inni widzą w niej autorkę powieści:

"Zwłaszcza postać Agnieszki, pozbawiona kontekstu (zagranicznych doświadczeń społecznych i duchowych pisarki), musiała wypaść pretensjonalnie, nawet fałszywie (...)

Niekiedy ów autoportret pisarki z czasów młodości wyglądał na samochwalstwo...".

/T. Drewnowski "Rzecz russowska. O pisarstwie Marii Dąbrowskiej", Kraków 2000, s. 195/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sama autorka wspominała, ze w osobach Bogumiła i Barbary zawarła elementy z życia i charakterów własnych rodziców.

Co do Bogumiła to w jego postaci zawarła też elementy z życia Stanisława Stempowskiego - dość późny romans z młodą kobietą, reakcja po śmierci dziecka itp.

Co do Barbary - to np. nauka krawiectwa.

I takie zapytanie: co "ukradł" i jak niejako zdeprecjonował Antczak - Bogumiła?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem kolegi wypowiedz, ale w filmie nie ma scen pijaństwa Bogumiła. Tuż na początku powieści. To też jakby przesuwa ciężar samej osobowości Bogumiła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.