Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Mokate

Rola Syrii, Palestyny i Fenicji w polityce zagranicznej Egiptu...

Rekomendowane odpowiedzi

Mokate   

Witam :)

Pisze do was zdesperowana studentka historii.

Otóż ponad tydzień temu otrzymałam temat pracy "Rola Syrii, Palestyny i Fenicji w polityce zagranicznej Egiptu oraz p. Hetytów"

Referat już wstępnie napisałam, ale czy znajdzie się jakaś dobra dusza, która byłaby w stanie coś o tym powiedzieć?

Praca jest zwyczajnie "niedopieszczona" :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Tak na wstępie to bym proponował wziąć pod uwagę iż Syria, oraz Palestyna aktualnie funkcjonują jako podmioty prawa międzynarodowego.

Natomiast o co tu chodzi z Fenicją, która od dawna nie istnieje?

To circa obecny Liban.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mokate   

Tak na wstępie to bym proponował wziąć pod uwagę iż Syria, oraz Palestyna aktualnie funkcjonują jako podmioty prawa międzynarodowego.

Natomiast o co tu chodzi z Fenicją, która od dawna nie istnieje?

To circa obecny Liban.

Chodzi tutaj o starożytność. Jak pisałam interesuje mnie również państwo hetyckie, które w sumie wcale nie tak długo od bitwy pod kadesz upadło. Konkretnie "Rola Syrii, Palestyny i Fenicji w polityce zagranicznej Egiptu i p. Hetytów"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Specjalistą nie jestem, ale mogę się postarać pomóc, choć bardziej po weekendzie. Tyle, że żeby cokolwiek pomóc musisz napisać precyzyjniej czego oczekujesz. Jaki jest zakres chronologiczny pracy, na czym się skupiłaś, z czego korzystałaś etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mokate   

Specjalistą nie jestem, ale mogę się postarać pomóc, choć bardziej po weekendzie. Tyle, że żeby cokolwiek pomóc musisz napisać precyzyjniej czego oczekujesz. Jaki jest zakres chronologiczny pracy, na czym się skupiłaś, z czego korzystałaś etc.

Byłabym bardzo, bardzo wdzięczna :)

Zakres będzie obejmował same początki prób ekspansji tych terenów zarówno przez Egipt jak i Hetytów, aż po bitwę pod Kadesz. Dlaczego? Po co?

Korzystałam, naprawdę z przeróżnych źródeł, od "Hetyci i ich sąsiedzi" "Hetyci" po wszelkie artykuły. Skusiłam się nawet na "Schyłek starożytnego Egiptu" od National Geographic w nadziei, że znajdą się tam jakiekolwiek wzmianki ;)

Skupiłam się głównie na surowcach, które mogły skusić zarówno Egipcjan jak i Hetytów, oraz położeniu geograficznym.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Skupiłam się głównie na surowcach, które mogły skusić zarówno Egipcjan jak i Hetytów, oraz położeniu geograficznym.

To dość ciekawe, nie sądzisz? jakie zatem surowce naturalne mogły skusić Hetytów których państwo rozciągało się na terenie bogatym w surowce naturalne? Przecież Azja Mniejsza to w dużym uproszczeniu jedna wielka kopalnia. W rejonie o którym piszesz poza żelazem (o które nie mogło chodzić) jest trochę miedzi w rejonie Abu Matar i Sziqmim. Mogło by chodzić, ale znów Egipcjanom, ewentualnie o drewno. Już prędzej chodziło o rolę tych terenów w handlu.

Zwróciłbym uwagę też na kwestię kontaktu między Egiptem a tymi terenami - Egipt narzucił tam swoją kontrolę poprzez własnych urzędników ale droga lądowa prowadziła przez rejony pustynne - Synaj i Negev, zamieszkałe przez koczowników, co utrudniało kontakt tych terenów i jej administracji z centralą nad Nilem. Musiało zatem chodzić o coś innego niż trochę miedzi i nieco więcej drewna, zwłaszcza, zę kontrola egipska nad tymi terenami nie rozciągała się za bardzo wgłąb lądu a koncentrowała się głownie na pasie nadmorskim, z tego co kojarzę.

G. Becmkan, Hittite diplomatic texts, Atlanta 1996

A. Altman, The historical prologue of the Hittite vassal treaties : an inquiry into the concepts of Hittite interstate law, 2004

T. Bryce, Life and society in the Hittite world, Nowy Jork 2004

K. Nosov, Hittite fortifications c. 1650-700 BC, Oksford 2008

A. Hoffner red., Recent developments in Hittite archaeology and history : papers in memory of Hans G. Güterbock, Eisenbrauns 2002

G. Beckman red., Hittite studies in honor of Harry A. Hoffner jr. on the occasion of his 65th birthday, Eisenbrauns 2003

R. Beal, The organisation of the Hittite military, Heidelberg 1992

H. Genz, Insight into Hittite history and archaeology, Leuven 2003

H. Hoffner, Letters from the Hittite kingdom, Atlanta 2009

J. Miller, Royal Hittite insctructions and related administrative texts, Atlanta 2013

Prace dostępne na pewno na UW - na wydziale orientalistyki najpewniej, część chyba nawet przeglądałem. Czasem też coś na ten temat publikuje pan Taracha, choć on się skupia na aspektach religijnych i kontaktach z Grecją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dodać można:

M. Gamrat "Listy z Amarny jako obraz stosunków Egiptu z państwami Mezopotamii i Syro-Palestyny w okresie Nowego Państwa", "Medżat - Studia Egiptologiczne", T. II, 2014.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.