Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Bałtowie w starożytności - historia, archeologia, językoznawstwo

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Odpowiadając na zapotrzebowanie, powstaje taki oto, mocno przekrojowy temat chronologicznie od antyku przez czas wielkiej wędrówki ludów aż po wczesne średniowiecze. Chwilowo nic konkretnego tu nie wrzucę, może w odpowiedzi na jakieś pytania. Temat jest jednak bardzo ciekawy choćby ze względu na to, ze kwestia wędrówek ludów w praktyce nie dotknęła tego rejonu i tych ludów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Z cyklu ci dziwni Bałtowie i ich wynalazki :P

A. Gręzak, J. Piàtkowska-Małecka, A. Lasota-Moskalewska, Zwierzęce szczątki kostne ze stanowiska 41 w

Paprotkach Kolonii, Gm. Miłki, pow. Giżycko [w:] Osada z okresu wpływów rzymskich i okresu i wędrówek ludów Paprotkach Kolonii stanowisko 41 w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. T. II. Analizy paleoekologiczne, pod red. M. Karczewski, M. Karczewska, Pirożnikow, Białystok 2002 - autorki dochodzą do wniosku, że oto zwierzęciem wykorzystywanym jako siła pociągowa były ... barany. Wskazują na to specyficzne przewężenia u podstaw możdżeni. odpowiadają one takowym przewężeniom na możdżeniach bydlęcych, które powstawały w wyniku zaprzęgania wołów właśnie za rogi, co jest potwierdzone etnograficznie i ikonograficznie. Trzeba przyznać, że mieli fantazję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ze starszej literatury:

T. Sulimirski "Ancient Southern Neighbours of the Baltic Tribes", "Acta Baltico-Slavica", V. Białystok, 1967

J. Antoniewicz "Problem stref pogranicznych Bałtów ze Słowianami i Finami w starożytności (V w. przed n.e.-V w. n.e.)", "Komunikaty Mazursko-Warmińskie", nr 4, 1966.

/ten drugi tekst dostępny w sieci/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.