Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Archeobotanika świata greckiego

Recommended Posts

Furiusz   

Kilka wybranych ciekawych danych archeobotnicznych dotyczących stanowiska w Kastanas. Otóż mieszkańcy poza licznymi roślinami takimi jak różnego typu zboża, bób, soczewica czy len, znali i wykorzystywali - rubus fruticosus czyli maline po naszemu, poziomkę pospolitą, lnicznik siewny (współcześnie chyba się tego już nie robi ale niegdyś produkowano z niego olej), mak lekarski, grusze (co w sumie nie jest dziwne), dereń jadalny (co też nie jest aż takie dziwne na tych terenach pewnie). Bez hebd jest o tyle ciekawy, ze to roślina o właściwościach trujących. Mało u nas popularny rodzaj ogórka czyli melon. Śliwa tarnina jakoś niespecjalnie dziwi, miechunka rozdęta tez nie - to rodzime miejsce występowania ale ciekawe jest to, że to generalnie przyprawa, ślaz z kolei (malva) to roślina ozdobna, lucerna - wykorzystywana zapewne jako pasza (choć nie mam pewności) może świadczyć o pewnym rozwiniętym poziomie hodowli. Nie dziwi życica roczna - chwast upraw zbożowych obecnie w Polsce na liście gatunków zagrożonych. Natomiast bardzo ciekawa jest włośnica ber czyli setaria italica. Wystąpiła ona w warstwach 12 i 13. Są to więc warstwy odpowiadające okresowy Późno Helladzkiemu IIIC i nieco później - mniej więcej ok 1200-1100 aC. Jest to roślina pochodząca z Azji Wschodniej, w Europie pojawia się mniej więcej wtedy, na bliskim wschodzie zaś wedle D. Zohary, M. Kopf, Domestication of plants in the Old World, Oksford 2000, s.82-90 (nieprecyzyjnie bo ze starych notatek) w Tille Hoyuk w Turcji ok 600 aC. Obecnie w Europie to roślina pastewna, wykorzystywana jako pasza dla ptaków ale na wschodzie, zwłaszcza w biedniejszych rejonach dalej jest jedzona.

H.J. Kroll, Kastanas. Ausgrabungen in einem siedlungshugel der bronze- und eisenzeit Makedoniens 1975-79. Die Pflanzenfunde. Prachistorische Archaologie in Sudosteuropa, t.2, Berlin 1983

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja podam ciekawostkę, jak wiadomo Penelopa by zwieść zalotników oświadczyła, że nie prędzej odda któremuś rękę niźli nie skończy szaty (całunu) dla Laerta. Po czym:

"... w dzień przy krosienkach tkała tam po trosze,

Lecz w noc przy żagwiach[99] pruła, co we dnie utkała,

I tak nas przez trzy lata wciąż oszukiwała".

/Homer "Odyseja", Pieśń Druga, tłum. L. Siemieński/

Otóż Penelopa wcale nie musiała tej tkaniny pruć. Wedle badaczy wykonania tego typu tkaniny, z dobrej wełny (a taką z racji pozycji zapewne dysponowała żona Odysa), zdobnej np. w ornament czy technikę podwójnego wątku, mógł się zamknąć w okresie trzech lat.

W Atenach przygotowanie prostego peplosu o wymiarach ok. 1,20-1,50 m szerokości na 1,50-3,50 m długości zajmować miał dwóm arreforom i kilku ergastinai przynajmniej około dziewięciu miesięcy!

/szerzej: E.J.W. Barber "Prehistoric Textiles. The Development of Cloth in the Neolithic and Bronze Ages with Special Reference to Aegean"/

Z materiałów na przędzę (informacje tyczą się głównie kręgu kultury egejskiej) prócz oczywistego lnu (Linum usitatissimum; w dwóch morfotypach), bawełny (Gossypium) czy łodygi konopi ((Cannabis sativa), wymienia się: pokrzywę (Urtica dioica), a np. Egipcjanie mieli stosować inną pokrzywowatą - szczmiel biały zwany ramią ((Boehmeria nivea).

/za: A. Ulanowska "Egejskie techniki tkackie w epoce brązu. Zastosowanie archeologii eksperymentalnej w badaniach nad włókiennictwem egejskim", Rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem, Prof. dr hab. Kazimierza Lewartowskiego, Wydział Historyczny UW, Warszawa 2013/

I taka ciekawostka z zakresu wydajności, otóż wedle szacunków jednej z badaczek:

"... z pola o powierzchni 100 m2 można uzyskać 25 kg przędzy i 14 kg włókna na sznury i liny. Ta ilość przędzy przeliczona jest na 287 500 m nici, z których z kolei utkać można 130 m2 tkaniny o gęstości 11 nici na cm2".

/tamże, s. 43; za: E.B. Andersson Strand "The basics of textile tools and textile technology: From fibre to fabric"/

Co jak zauważa autorka daje nam tkaninę większą niż pole uprawne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

E. Margaritis, K. Demakopoulou, A.-C. Schallin, The archaeobotanical samples from Midea: Agricultural choices in the Mycenaean Argolid, "Aegeum" t.37 (2014), s.271-278 - większość miast i twierdz mykeńskich w swoich magazynach przechowywała przede wszystkim zboża stanowiące podstawę diety ówczesnej populacji greckiej. W tytułowej Midei jest jednak inaczej - około 300 próbek pobranych na stanowisku wykazało, że zawierały one jęczmień łuszczony, pszenicę (ale już przerobiona na chlebki), pszenicę samopszę, oliwki, daktyle, winogrona i w dużych ilościach soczewicę, bób, groszek siewny, wykę soczewicowatą, ciecierzycę pospolita i groch zwyczajny. Dominowały w próbkach zwłaszcza ciecierzyca, groch zwyczajny i bób.

Co ciekawe groszek siewny i bób odkryto w Kirrha w grobach z okresu ŚH.

Czyżby Mykeńczycy spożywali znacznie więcej białka roślinnego niż nam się to wydawało?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.