Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Egejska archeozoologia - ciekawe przypadki

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

C. Becker, Kastanas. Ausgrabungen in einem Siedlungshugel der Bronze- und Eisenzeit Makedoniens 1975-1979. Die Tierknochenfunde. Prahistorische Archaologie in Sudosteuropa, t.5, Berlin 1986

Ta potężna praca opisuje niezwykle ciekawy, jak dla mnie człowieka przyzwyczajonego do materiałów z Europy Środkowej ew. północnej, materiał archeozoologiczny składający się z ok 90 000 kości z czego 69 868 to kości ssaków. Jedynie ok. 70% z kości dało się łatwo powiązać z określoną fazą, reszta niestety nie.

Stanowisko to trwa od epoki wczesnego brązu (ok 2400 aC) po mniej więcej 1 poł II wieku aC - kiedy to odnajdywane są tu jedynie monety, zapewne stałe osadnictwo zniknęło wcześniej. Wyróżniono tu ponad 20 warstw i te do warstwy 10 to warstwy odpowiadające epoce brązu.

Oczywiście nie mam tu zamiaru referować wszystkiego co odkryto jedynie wspomnieć o kilku ciekawostkach takich jak np znalezienie kości osłów i (zapewne) mułów - co do których mam pewne wątpliwości. Kolejnym zaskoczeniem jest dama dama czyli daniel. Zaskoczeniem oczywiście nie były jelenie i sarny ale daniel wydawał mi się nieco dziwny, zwłaszcza, że jego kości odkryto w warstwach zarówno z epoki brązu jak i epoki żelaza. Oczywiście istnieje możliwość, że gatunek ten dla południa Europy jest gatunkiem rodzimym - choć wielu sądzi, ze jednak jest to dość wczesna introdukcja przez człowieka.

Kolejna ciekawostka to Perewiaska zwana też tchórzem marmurkowym czyli Vormela peregusna - gatunek ten kojarzył mi się raczej z terenami Azji Środkowej ewentualnie stepami Ukrainy. Kości tego gatunku odnaleziono w warstwie 7 a wiec we wczesnożelaznych warstwach.

Kości żbika i rysia jakoś niespecjalnie mnie zdziwiły ale kości lwie z warstw od 13 do 8 już tak, choć oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, ze wspomina o tych zwierzętach Herodot jeszcze przy okazji wojen perskich to mimo wszystko nieco te znaleziska mnie zaskoczyły. Podobnie jak kości które autorka uznaje za kości walenia.

Do tego trzy gatunki żółwi - żółw grecki, błotny i kaspijski i sporo mięczaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ryś już padł, pojedynczą kość rysia odkryto też na stanowisku w Lerna warstwa V. Jest to uszkodzona kość promieniowa.

za: N.G. Gejvall, Lerna a preclassical site in Argolid, tom 1, Nowy Jork 1969 s.42

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Furiuszu;

Co to takiego jest "aC" ?

Gwoli ścisłości - Douczyć bym się chciał.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Fakt z rzadka stosowany skrót, częściej w formie aCn, czasem badacze z Krakowa go używają w Polsce - znaczy tyle co przed Chrystusem (aCn to przed narodzinami Chrystusa, ante Christum natum) z łaciny ante Christum. Różnie to zapisują ja już jakoś mi się utarło, ze w ten sposób. Da czasów po narodzinach preferuje A - anno Domini, choć mógłbym w sumie PC - post Christum. Ja zwyczajnie nie trawię przed nasza i naszej ery.

Miło wiedzieć, że ktoś to czyta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

No bo wiesz;

Jest jeszcze coś takiego jak "PNE" Przed Naszą Erą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

No cóż;

Każdy ma swoje nawyki nazewnicze.

Ja zrozumiałem Twoje.

Zajmujesz się ciekawym działem historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.