Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Egejska archeozoologia - ciekawe przypadki

Recommended Posts

Furiusz   

C. Becker, Kastanas. Ausgrabungen in einem Siedlungshugel der Bronze- und Eisenzeit Makedoniens 1975-1979. Die Tierknochenfunde. Prahistorische Archaologie in Sudosteuropa, t.5, Berlin 1986

Ta potężna praca opisuje niezwykle ciekawy, jak dla mnie człowieka przyzwyczajonego do materiałów z Europy Środkowej ew. północnej, materiał archeozoologiczny składający się z ok 90 000 kości z czego 69 868 to kości ssaków. Jedynie ok. 70% z kości dało się łatwo powiązać z określoną fazą, reszta niestety nie.

Stanowisko to trwa od epoki wczesnego brązu (ok 2400 aC) po mniej więcej 1 poł II wieku aC - kiedy to odnajdywane są tu jedynie monety, zapewne stałe osadnictwo zniknęło wcześniej. Wyróżniono tu ponad 20 warstw i te do warstwy 10 to warstwy odpowiadające epoce brązu.

Oczywiście nie mam tu zamiaru referować wszystkiego co odkryto jedynie wspomnieć o kilku ciekawostkach takich jak np znalezienie kości osłów i (zapewne) mułów - co do których mam pewne wątpliwości. Kolejnym zaskoczeniem jest dama dama czyli daniel. Zaskoczeniem oczywiście nie były jelenie i sarny ale daniel wydawał mi się nieco dziwny, zwłaszcza, że jego kości odkryto w warstwach zarówno z epoki brązu jak i epoki żelaza. Oczywiście istnieje możliwość, że gatunek ten dla południa Europy jest gatunkiem rodzimym - choć wielu sądzi, ze jednak jest to dość wczesna introdukcja przez człowieka.

Kolejna ciekawostka to Perewiaska zwana też tchórzem marmurkowym czyli Vormela peregusna - gatunek ten kojarzył mi się raczej z terenami Azji Środkowej ewentualnie stepami Ukrainy. Kości tego gatunku odnaleziono w warstwie 7 a wiec we wczesnożelaznych warstwach.

Kości żbika i rysia jakoś niespecjalnie mnie zdziwiły ale kości lwie z warstw od 13 do 8 już tak, choć oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, ze wspomina o tych zwierzętach Herodot jeszcze przy okazji wojen perskich to mimo wszystko nieco te znaleziska mnie zaskoczyły. Podobnie jak kości które autorka uznaje za kości walenia.

Do tego trzy gatunki żółwi - żółw grecki, błotny i kaspijski i sporo mięczaków.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Ryś już padł, pojedynczą kość rysia odkryto też na stanowisku w Lerna warstwa V. Jest to uszkodzona kość promieniowa.

za: N.G. Gejvall, Lerna a preclassical site in Argolid, tom 1, Nowy Jork 1969 s.42

Share this post


Link to post
Share on other sites
poldas   

Furiuszu;

Co to takiego jest "aC" ?

Gwoli ścisłości - Douczyć bym się chciał.

Edited by poldas

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Fakt z rzadka stosowany skrót, częściej w formie aCn, czasem badacze z Krakowa go używają w Polsce - znaczy tyle co przed Chrystusem (aCn to przed narodzinami Chrystusa, ante Christum natum) z łaciny ante Christum. Różnie to zapisują ja już jakoś mi się utarło, ze w ten sposób. Da czasów po narodzinach preferuje A - anno Domini, choć mógłbym w sumie PC - post Christum. Ja zwyczajnie nie trawię przed nasza i naszej ery.

Miło wiedzieć, że ktoś to czyta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
poldas   

No bo wiesz;

Jest jeszcze coś takiego jak "PNE" Przed Naszą Erą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
poldas   

No cóż;

Każdy ma swoje nawyki nazewnicze.

Ja zrozumiałem Twoje.

Zajmujesz się ciekawym działem historii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.