Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
adamhistoryk

Numeracja ulic w Warszawie

Recommended Posts

W 1784 r. dla ułatwienia poboru podatku (na budowę koszar) ponumerowano posesje, w 1856 r. Magistrat wnioskował o wprowadzenie numeracji każdego domu w odróżnieniu od wcześniejszej numeracji "hipotecznej" i w ciągu dekady poczęto taką numerację wprowadzać.

"Numeracja na ulicach równoleżnikowych zaczynała się od Wisły, a na pozostałych ulicach zaczynała się od południa ku północy, z numerami parzystymi po prawej, zaś nieparzystymi po lewej stronie jezdni. Stare numery hipoteczne pozostały w użyciu tylko w zapisie notarialnym. Jedną z nielicznych ulic Warszawy, w której numeracja odbiega od reguły (biegnie z północy na południe), jest Puławska".

/A. Gawryszewski "Ludność Warszawy w XX wieku", Warszawa 2009, s. 24/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.