Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Jest wiele spekulacji czym były piramidy, oprócz grobowcem... czy były plantarium, spichlerzem, jakimś kalkulatorem, czasomierzem, kalendarzem ect.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Emjotka   

Ze względu na miejsce tego tematu rozmawiamy tylko o piramidach egipskich , psze admina? :lol: (jak tak, to szkoda ...)

Piramidy... piramidy były i są na pewno bardzo ciekawym rozwiązaniem architektonicznym... :wink: orginalnie wyglądające, trwałe, ogólnie ciekawe... powstawały w wielu miejscach globu niezależnie... więc coś w nich musi być... co do piramid w Egipcie poza grobowcami były na pewno czymś na kształt kalendarza, były niejako odbiciem mapy nieba... budowano je w ściśle wyznaczonych miejscach, miały chyba charakter stricto mistyczny... dla Egipcjan były pewnie jakimś miejsce kultu, łączenia świata żywych z zaświatami... poza tym są genialnym źródłem wiedzy o kulturze ze względu na znajdujace się tam zabytki starożytnej sztuki ( o ile jeszcze nie zostały okradzione ;-) ) ... a tak nawiasem mówiąc to dla mnie osobiście bardziej interesujące są piramidy Majów :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites
mer   
a tak nawiasem mówiąc to dla mnie osobiście bardziej interesujące są piramidy Majów :roll:

Dokładnie :mrgreen: gdzie składali setki ofiar dziennie, a krew spływała po dziesiątkach schodków...wow 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piramida może być:

Wielka Piramida jest kamiennym komputerem. Znając długośc jej boków i kątów możmy obliczyć wiele różnych rzeczy. Na przykład obwód okręgu jeśli znamy jego średnice.

Można jej używać do obliczania obiegu Ziemi wokół Słońca.

Piramida jest rodzajem matematycznego horoskopu.

Piramida była symbolem mądrości.

Wielka Piramida jest obserwatorium astronomicznym do badania ruchu gwiazd.

Wielka Piramida jest ogromnym kalednarzem. Egicpajnie używali jej do określania długości roku, z dokładnością do trzech miejsc po przecinku.

Wielka Piramida jest zegarem słonecznym.

Wielka Piramida była znakiem topograficznym jak dzis południk Greenwich.

Wielka Piramida była idealnym miejscem przechowywania wzorców miar i wag starożytnego świata.

Środek piramidy jest polem działania potężnych sił natury. Przykład tajemnicze przeżycia Napoleona...

Oczywiście ponad wszystko była grobowcem faraonów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież jest oczywiste, że piramidy były grobowcami, to jest pewne. Spekulacje rodzą się przy sposobie ich budowy. Przy okazji polecam film "Piramida"- ciekawie opisujący etapy powstawania tych niezwykłych budowlii

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przecież jest oczywiste, że piramidy były grobowcami, to jest pewne. Spekulacje rodzą się przy sposobie ich budowy. Przy okazji polecam film "Piramida"- ciekawie opisujący etapy powstawania tych niezwykłych budowlii

To że były grobowcami to oczywiste, ale do czego innego mogły służyć i dlaczego akurat jego ściana to trójkąt a nie kwadrat prostokąt lub coś innego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlaczego ściana boczna była trójkątem? Odpowiedz jest prosta. Symbolizowała drogę ku wieczności, w świecie duat, rządzonym przez Ozyrysa. Faraon miał iść po ścianie, zmierzając do góry dostać się do Królestwa bogów. Im bardziej się tam zblirzał, ściana coraz bardziej się zwężała. Wierzchołek był krańcem tej drogi.

We wnętrzu piramidy od komoru grobowej Chufu do ściany bocznej budowli prowadził kanał wentylacyjny. Jeśli byśmy przedłużyli ten bardzo wąski kanał doszedłby on do pewnej gwiazdy, uważanej za siedzibę wiecznego życia. Jest o tym mowa w filmie "Piramida" nakręconym przez BBC.[/b]

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

Skoro wiadomo, że piramidy egipskie były grobowcami władców, to po co taka sztuczna dyskusja? Również kształt budowli został przez architektów i archeologów wytłumaczony. A równie dobrze możnaby pytać dlaczego grobowce władców Nowego Państwa były kute w podłożu skalnym, dlaczego zawierały tyle komór i korytarzy, dlaczego komory są w planie prostokąta itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro już jesteśmy zgodni do czego służyły piramidy, to teraz w jaki sposób tamtejsi ludzie byli wstanie je wybudować, używając prostych maszyn i przenosząc kilkunasto tonowe bloki?

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

Ha! A ja myślałem, że i w tym wzgledzie wszystko (no, prawie) już powiedziano. Bedziemy mówić o rampach, saniach, kozim mleku lub wodzie, kołyskach, dziesiątkach tysiecy robotników... ? Ćwiek napisał ciekawą pracę na ten temat. W książce Lipińskiej i Kozińskiego "Cywilizacja miedzie i kamienia" też jest wiele o tych zagadnieniach. Wiele wyjaśniają nam badania prowadzone przez Lehnera, Stadellmana czy Arnolda.

Maszyn używali prostych, ale i budowle, choć ogromne, proste są. A w ogóle to stare chińskie przysłowie mówi: "Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym kapaniem".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nie szukam jakiś sensacyjnych wyjaśnień i Bóg wie jakich teorii, ale wyjasnienia jak to budowali. To, że używali prostych maszyn to wiem, ale jak takie ciężkie vrył przewozili przez Nil i te statki ich liche nie tonęły i udzwigały to? Jak przewozili bryły na góre piramidy i jak to robili, że wychodziły im takie świetne korytarze wewnątrz oraz ile trwała budowa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

Wiem, że nie szukasz sensacji. Wiem również, że podtrzymujesz temat, bo forum powinno żyć. I słusznie! No, ale przecież tutaj, na forum, nie przedstawimy ogromnego materiału, który można znaleźć w odpowiednich publikacjach. No bo po co przepisywać? A jako ciekawostkę podam, że komora grobowa w piramidzie Amenemhata III wykuta w jednym bliku kwarcytu ważyła 110 ton! Obelisk Totmesa III znajdujący się obecnie na Lateranie waży 455 ton, a nieukończony obelisk z Asuanu ważyłby 1168 ton !!!

Statki nie były takie lichutkie, budowano je specjalnie dla potrzeb konkretnego transportu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teamtu sztucznie nie podtrzymuje gdyż nie miałoby to sensu, jestem jednak ciekawy, gdyż Egipt to najmniej mi znany okres ze starożytności, a książek o nim nie czytałem..., wolę szczególnie Rzym, a w mniejszym stopniu Grecję. Dlatego nadal jestem ciekaw ile robotnikó, ile czasu, oraz może kto stworzył plan budowy takiej piramidy, bo pomysł chyba faraon?, ale architektem chyba nie był? (to odnośnie Cheopsa, ale pewnie innych też się to tyczy).

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

Zatem kilka informacji podręcznikowych:

Rdzeń piramidy wzniesiono z bloków wapienia pochodzącego z kamieniołomów znajdujących się nieopodal. Warstwy zewnętrzne z polerowanego wapienia z kamieniłomów w Tura. Do budowy użyto ok. 2.5 mln bloków ważących łącznie 7 mln ton w 210 warstwach. Czas trwania budowy - ok. 25 lat. Architektami byli Hemon (siostrzeniec) i Anchhaf (przyrodni brat).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piramidy zmieniały nieco swoją konstrukcję, która doskonałość uzyskała za panowania Cheopsa. Wcześniej architekt Imhotep, czczony potem jak bóg, zaprojektował dla Dżesera grobowiec klasyczny i wielkim szybem długości 28 metrów, prowadzącym do komory ze sjenitu. Nad całością wznosiła się sześcienna budowla o długości 60 m i szerokości 8 m. Pierwotną mastabę wydłużono w kierunku wschodnim. Jednak ośmiometrowa budowla nie była widoczna poza murem kompleksu grobowego. Dlatego dołączono piramidę o czterech schodach, którą jeszcze powiększono do sześciu stopni. Budowla miała ok 60 m.

Kolejne zmiany widoczne były w piramidzie Snofru w Mejdum. Ów król najpierw zbudował piramidę o siedmiu stopniach, które obłożono wapieniem z Tura. Ta jednak go nie zadowoliła więc polecił wykonać koleją w Dahszur. Ponownie w niej zmodyfikowano pomieszczenia wewnętrzne a jej charakterystyczny wygląd nadał jej nazwę- romboidalna. Snofru nie był zadowolony z niej dlatego wybudowano trzecią, też w Dahszur, ale dalej na północ. Masywniejsza podstawa i nachylenie 43 36` chyba wreszcie podobały się ostatniemu królowi III dyn., mimo iż świątynia grobowa nie została ukończona. Potem architekt Hemon (Hemuinu) zaprojektował Horyzont Cheopsa i dalsza historia budowy piramid Starego Państwa jest już znana.

vizier_hemiunu_4th_d-phoenix_art_museum.jpg

Posąg architekta Hemona

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.