Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
kensins

Krach na giełdzie , USA - 1929r

Rekomendowane odpowiedzi

kensins   

Mam ciekawe pytanie mianowicie, dlaczego ludzie przed wybuchem kryzysu w 1929, mogli wziąć tak łatwo kredyt ?

Nie posiadając nawet żadnych rzeczy pod zastaw. Mógł je wziąć praktycznie każdy, tylko dlaczego?

---

Edit : W książce Antoniego Czubińskiego "Historie Powszechne XX wieku" jest mało informacji do tego właśnie pytania.

Nie chodzi mi tutaj o rozpisywanie się po prostu 3-4 zdania .

Jest ktoś w stanie pomóc.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Kredyt?

Nie posiadając nawet żadnych rzeczy pod zastaw. Mógł je wziąć praktycznie każdy, tylko dlaczego?
Gdzie takie pierduły wyczytałeś?

Moje wrażenie jest akurat inne.

Ludzie zadłużeni popełniali samobójstwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kensins   

chodzi mi tutaj o : Przed wybuchem kryzysu przeciez kazdy brał kredyty i w ogole ?

Dlaczego tak łatwo mozna bylo je dostac i dlaczego kazdy je bral ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Skąd wiesz iż tak łatwo można było się zadłużać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi tutaj o : Przed wybuchem kryzysu przeciez kazdy brał kredyty i w ogole ?

Dlaczego tak łatwo mozna bylo je dostac i dlaczego kazdy je bral ?

Każdy?

A masz na to dowód w jakimś opracowaniu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Kredyty?

Bardziej by się tu rozchodziło o lokaty kapitałowe w akcjach spółek, które zbankrutowały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kredyt?

Gdzie takie pierduły wyczytałeś?

Moje wrażenie jest akurat inne.

Ludzie zadłużeni popełniali samobójstwa.

Samobójstwo to popełniali w okresie wielkiej depresji, czyli jak się już wszystko wyłożyło.

Poza tym argument z samobójstwem jest nielogiczny, bo z jakiego powodu był zadłużony?

Akurat większość badaczy jest zgodna, że jednym z elementów powstania kryzysu był wzrost globalnego zadłużenia - zarówno ludzi jak i przedsiębiorstw. W 1929 r. kredyty bankowe wynosiły 1,6 krotność amerykańskiego PNB, podobnie rosło zadłużenie federalne i stanów i miast amerykańskich, odpowiednio około 16,3% i 13,2%. Problem z kredytami brał się stąd, że praktykowano ułamkowe pokrycie wkładów, oraz to że inwestycje długoterminowe finansowano poprzez pożyczki krótkoterminowe.

Nie wiem czy każdy dostawał kredyt, bo trzeba by uściślić o jakie to kredyty chodzi, ale nie bez racji Maurice Allais stwierdził:

"Rozległość kryzysu 1929 była nieuniknioną konsekwencją, poprzedzającej ją w Stanach Zjednoczonych, nierozumnej ekspansji kredytów giełdowych...".

A dlaczego dawano?

Bo wydawało się, że koniunktura będzie wieczna, co potwierdzała bańka giełdowa.

Jeszcze przed czarnym piątkiem (24 października), choć DJ spadł do 299, większość czołowych amerykańskich ekonomistów przekonywało, że giełdę czeka wciąż hossa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   
W 1929 r. kredyty bankowe wynosiły 1,6 krotność amerykańskiego PNB, podobnie rosło zadłużenie federalne i stanów i miast amerykańskich, odpowiednio około 16,3% i 13,2%. Problem z kredytami brał się stąd, że praktykowano ułamkowe pokrycie wkładów, oraz to że inwestycje długoterminowe finansowano poprzez pożyczki krótkoterminowe.
Proste wytłumaczenie.

Te procenty niby czego się mają tyczyć?

Co właściwie wyniknęło z tego tzw. kryzysu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kensins   

Samobójstwo to popełniali w okresie wielkiej depresji, czyli jak się już wszystko wyłożyło.

Poza tym argument z samobójstwem jest nielogiczny, bo z jakiego powodu był zadłużony?

Akurat większość badaczy jest zgodna, że jednym z elementów powstania kryzysu był wzrost globalnego zadłużenia - zarówno ludzi jak i przedsiębiorstw. W 1929 r. kredyty bankowe wynosiły 1,6 krotność amerykańskiego PNB, podobnie rosło zadłużenie federalne i stanów i miast amerykańskich, odpowiednio około 16,3% i 13,2%. Problem z kredytami brał się stąd, że praktykowano ułamkowe pokrycie wkładów, oraz to że inwestycje długoterminowe finansowano poprzez pożyczki krótkoterminowe.

Nie wiem czy każdy dostawał kredyt, bo trzeba by uściślić o jakie to kredyty chodzi, ale nie bez racji Maurice Allais stwierdził:

"Rozległość kryzysu 1929 była nieuniknioną konsekwencją, poprzedzającej ją w Stanach Zjednoczonych, nierozumnej ekspansji kredytów giełdowych...".

A dlaczego dawano?

Bo wydawało się, że koniunktura będzie wieczna, co potwierdzała bańka giełdowa.

Jeszcze przed czarnym piątkiem (24 października), choć DJ spadł do 299, większość czołowych amerykańskich ekonomistów przekonywało, że giełdę czeka wciąż hossa.

Dzięki wielkie , oto mi chodziło , wytłumaczone w prosty i logiczny sposób.

Po raz kolejny dziękuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.