Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Ryszard Kapuściński - Mistrz reportażu

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj odszedł mistrz reportażu atutor takich książek jak: Wojna Futbolowa, Cesarz, Imperium, Lapidaria i wiele, wiele innych. Dla mnie to idol reportażu jego książki są niezwykłe, bo choć z pozoru to reportaż tak naprawdę niosą wartości uniwersalne. Moja praca maturalna poświęcona została właśnie niemu, kilka książek przeczytanych, wywiadów, esejów etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem "Cesarza" i tylko z tej jednej książki znam R. Kapuścińskiego ^_^ ze stylu jego pisania od razu wyczuwa się wielkiego człowieka. Zdecydowanie należała mu się nagroda Nobla. Szkoda że odszeł tak szybko ale bardzo dobrze że tyle po sobie pozostawił w postaci swoim książek, reportaży i artykułów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Choć od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego minęło już sporo czasu, to mój smutek nadal trwa. W momencie gdy dowiedziałem się, że pisarz ten odszedł z tego świata, miałem ochotę dodać swój komentarz - ale sam nie wiedziałem co w obliczu smutku można napisać. Na onet.pl spotkałem się z uwagą, że odchodzą Wielcy - a na ich miejsce nie ma kto przyjść, nie ma następców...

Dla mnie Kapuściński był Kimś Więcej niż tylko doskonałym reportażystą, pisarzem. Myślę, że każdy (zwłaszcza politolog) kto przeczytał "Szachinszacha" czy "Cesarza" spogląda na politykę innym okiem. Nie notuje jedynie suchych faktów. Mnie osobiście, dystansu do tego co sie dzieje wokół nauczył "Jeden dzień życia", a zwłaszcza zdanie: "Nie ma takiego absurdu, którego nie byłby w stanie wymyśleć rozum ludzki (...)."

Nic dodać, nic ująć :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja Kapuścińskiego nie znałem wybrałem sobie temat na prace Mistrzowie reportażu i mój nauczyciel znowu nie szkolny, ale do którego chodziłem na lekcji mówił koniecznie Kapuściński (był jeszcze Wilk i Krall) zacząłem czytać i oniemiałem to nie jest suchy reportaż jak Wańkowicza, który mi się nie podobał tylko książka akcji z wiadomościami historycznymi, jego reportaże można traktować właśnie jak powieść, a powieścią nie są, bo opierają się na faktach. Do tego i co najważniejsze i najlepsze w jego reportażach, że niosą prawdy uniwersalne i właśnie dlatego był wybitnym reporterm, zasługiwał na nobla bezapelacyjnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Zgadzam się w zupełności z twoją opinią, że Panu Ryszardowi Nobel należał się jak mało komu. Przez ostatnie lata widać bardzo wyraźnie jak tendencyjna, stronnicza i upolityczniona jest rada przyznająca owe nagrody. Nagrody dla grafomanów i lewaków (Dario Fo), czy przeciętnej pisarki, ktorej jedynym walorem jest epatowanie skandalem (Elfriede Jellinek) są tego najlepszym dowodem...

Są pisarze i twórcy, ktorzy nigdy nie dostaną tego autentycznego Nobla, mają go jednak w sercach ogromnych rzesz czytelników na całym świecie i jest on o wiele cenniejszy, bo wielkości talentu i dokonań nie da się zadekretować - albo one są, albo nie...

Kiedyś, różni tzw. "nobliści" zostaną zapomniani i jedynie bardzo cierpliwi historycy literatury będą o nich tak naprawdę wiedzieli, podobnie jak i czytelnicy.

Pan Ryszard zdobył sobie poczesne miejsce w światowej literaturze, publicystyce i w sercach swych licznych fanów na zawsze. A dla mnie prywatnie, choć nie jestem żadnym oficjalnym gremium orzekającym, noblistą jest już od dawna...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Dzisiaj mija pierwsza rocznica śmierci tego genialnego reportażysty/pisarza/historyka, dzięki

któremu wiele złożonych procesów, które opisywał w tak genialny sposób, stawało się łatwiejszymi do zrozumienia, człowieka który potrafił oddać całe piękno, a czasami całą grozę tego co opisywał. Bez wątpienia jeden z największych Polskich pisarzy, szkoda tylko, że nigdy nie otrzymał nagrody nobla, ale przecież to nie nagrody czynią książki wybitnymi, a autorów wielkimi, a na pewno takim był i na zawsze pozostanie Ryszard Kapuściński.

Osobiście przeczytałem większość jego książek i muszę powiedzieć, że jest On chyba jednym z niewielu wzorów/autorytetów jakie uznaję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Od 24 styczna w serii "Biblioteka Gazety Wyborczej" będą się ukazywać dzieła wybrane R. Kapuścińskiego. Pierwszy będzie "Cesarz", a następne będą się ukazywać co tydzień, w czwartek. Pierwszy tom kosztować będzie 9,99 pln, następne już jednak 19,99 pln. To niewielka cena jak na dzieła mistrza reportażu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zmarł śp. Ryszard Kapuściński. Na 100% agent bezpieki – co widać po klace, jaką Mu urządziła lewicowa część "klasy politycznej". A przy tym dobry reporter (co prawda: za "komuny" nie miał konkurencji...) i mądry człowiek. Jedno drugiego nie wyklucza. Naprawdę!

Autor: Janusz Korwin-Mikke, polityk UPR, na swym blogu

Tego komentować nie będę.

Tylko podam listę nagród jaki ten łaskawie nazwany przez Mikkego dobry reporter zgarnął:

1956

• Złoty Krzyż Zasługi

1959

• Nagroda im. Juliana Bruna

1967

• Nagroda Ministra kultury i sztuki

1974

• Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

1975

• Nagroda im. Boleslawa Prusa

• Nagroda "Miesięcznika Literackiego" i "Nowych Książek"

• Nagroda państwowa II stopnia

1978

• Nagroda "Kultury"

• Uznanie Cesarza za trzecią książkę 40 - lecia przez "Politykę"

• Międzynarodowa Nagroda Dziennikarska

1980

• "Kowadło" nagroda "Kuznicy"

1983

• Ogłoszenie przez "Sunday Times" Cesarza książką roku

1990

• Nagrodę Pen Klubu im. Ksawerego Pruszyńskiego

• Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych

1994

• Nagroda Alfreda Jurzykowskiego

• Nagroda Niemieckich Wydawców i Księgarzy

1995

• Nagroda Prix d Astrolabe

1996

• Nagroda Fundacji Turzańskich

• Nagroda PEN-Clubu im. Jana Parandowskiego

1997

• Nagroda miesięcznika Odra

• Nagroda Instytutu J. Piłsudskiego w dziedzinie literatury im. Josepha Conrada

• Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

1999

• Statuetka Ikara za książkę Heban

• Nagroda literacka Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego

• Nagroda Goethego

• Tytuł Dziennikarza Wieku przyznany przez 50 najlepszych polskich dziennikarzy

2000

• Premio Internazionale Viareggio Versilia

• Nagroda literacka Ruchu Oporu za Heban

• Nagroda Premio Internazionale Feudo di Maida za Heban

• Nagroda Creola przyznana przez Uniwersytet Boloński za całokształt

2001

• Bursztynowy Motyl – za najlepszą podróżniczą książkę roku (Lapidarium IV)

• tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego

• Super Wiktor

• The Prix Tropiques

2002

• Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Sofijskiego

• Nagroda Miesięcznika i Wydawnictwa Znak im. Księdza Józefa Tischnera

• Order Ecce Homo

• Nagroda stowarzyszenia Liber Press

2003

• Nagroda Premio Grinzane Cavour

• Nagroda Wschodniej Fundacji Kultury Akcent z Lublina

• Nagroda Literacka Podporiusz

• Nagroda Księcia Asturii

2004

• Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta

• Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

• Nagroda im. Brunona Kreiskyego

• Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

2005

• Nagroda miesięcznika Nowe Książki

• Nagroda im. Dariusza Fikusa

• Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Barcelońskiego

• Nagroda literacka im. Elsy Morante w kategorii "Kultura Europy" za Podróże z Herodotem

• # Nagroda literacka Nike czytelników za Podróże z Herodotem

• Złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

A teraz pytanie do oogółu jakie książki mistrza przeczytaliście?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   
Zmarł śp. Ryszard Kapuściński. Na 100% agent bezpieki – co widać po klace, jaką Mu urządziła lewicowa część "klasy politycznej". A przy tym dobry reporter (co prawda: za "komuny" nie miał konkurencji...) i mądry człowiek. Jedno drugiego nie wyklucza. Naprawdę!

Hmm... swoją drogą ciekawe czy w takiej Francji, czy USA ktoś zna takiego Mikkego, bo Kapuścińskiego z pewnością zna i czytało gro ludzi. Co do pytania jakie czytałem jego książki to: Cesarz, Imperium, Heban i Lapidarium.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Czytałem te najnowsze wydanie książek Kapuścińskiego z wyd.Czytelnik, broń mnie Boże z GW !! Niesamowity człowiek! Jak już wczesniej powiedziano, jego reportaże zawierają prawdy uniwersalne, są doskonałym studium władzy. Czytałem Heban, Cesarza i Chrystusa z karabinem na ramieniu, a jak będzie lepiej z gotówką to kupie sobie całą serię z tego wydawnictwa :arrow: Zdecydowanie popieram pomysł Nobla dla Kapuścińskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A zna ktoś zbiór poezji Kapuścińskiego pt. "Notatnik". Kapitalna rzecz, polecam wam gorąco!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
shymaq   

Jeśli ktoś nie wbijał się jeszcze w twórczość Kapuścińskiego, jaki tytuł proponowalibyście na dobry początek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Ja np. zacząłem od Hebanu, czyli 'późny ' Kapuściński, ale oczywiście Cesarz i Szachinszach to lektura obowiązkowa, mnie podobał się Busz po polsku, ciekawa lektura, zresztą wszystkie Jego książki warto przeczytać, aby zobaczyć ewolucję poglądów autora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Jeśli ktoś nie wbijał się jeszcze w twórczość Kapuścińskiego, jaki tytuł proponowalibyście na dobry początek?

Ja zacząłem od "Imperium" ale to ze względu na moją fascynację naszym wschodnim sąsiadem. Można też zacząć od "Hebanu", jak u Gnoma, moim zdaniem jest łatwiejszy w odbiorze od "Wojny futbolowej" i "Szachinszacha".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.