Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
10618_1481369863

Prośba o pomoc w identyfikacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym prosić Was o pomoc w identyfikacji munduru, a na jego podstawie jednostki wojskowej, w której służył mój pradziadek. Zdjęcie zbiorowe na odwrocie posiada opis: Tulczyn Miasto i data 08-05-1920r. Zdjęcie indywidualne nie posiada żadnych oznaczeń czasu i miejsca wykonania. Na podstawie oznaczeń widocznych na kołnierzu munduru z fotografii nr 2, tj liczby 52, próbowałem dojść co to za jednostka. Zakładałem, że jest to oznaczeniu pułku, lecz okazuje się, że w owym czasie w strukturach Wojska Polskiego IIRP nie było takiego pułku.

Gdyby ktokolwiek z Was miał pomysł na ustalenie w jakim oddziale służył mój pradziadek byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,

ŁukaszW.

post-10618-0-57215200-1415725100_thumb.jpg

post-10618-0-90085700-1415725109_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W historii sztandaru 52 pp ze Złoczowa K. Satora podaje:

"Pierwszy sztandar, nietypowy, wręczyło pułkowi 31 sierpnia 1919 r. włoskie towarzystwo Pro Polonia w Turynie."

Twój dziadek obsługiwał ten garłacz ? Chyba francuski VB ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na mundurach i wyposażeniu znam się średnio, ale wygląda mi to na Armię Hallera. Zatem, może rzeczywiście jej pułk 10, który później stał się 52 w WP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję obu Panom za odzew, pomoc i sugestie do dalszych poszukiwań.

Wujek Google wie zdecydowanie mniej od Panów :-)

Twój dziadek obsługiwał ten garłacz ? Chyba francuski VB ?

Tak, to on, pierwszy z lewej, pan Mazur.

Dodam tylko, że niniejsza fotografia posiada na odwrocie zapiski imion pozostałych żołnierzy oraz miejsc, z których pochodzą. Fotografię miałem przez chwilę tylko w ręce i pamiętam, że były tam osoby z Żywca i Łańcuta.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,

ŁukaszW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
pamiętam, że były tam osoby z Żywca i Łańcuta.

Znaczy - Galicja. Co znakomicie koresponduje ze wspomnianą przez Bruno armią Hallera, a także wyjaśnia szczególny sentyment Włochów do tegoż pułku, wynikający z postu Tomasza.

Zatem, najprawdopodobniej, Twój dziadek służył w armii austro-węgierskiej i został skierowany na front włoski. Zapewne w trakcie którejś-tam ofensywy nad Isonzo (vel nad Sočou) dostał się do niewoli włoskiej. Potem wstąpił do formowanej armii polskiej, podobnie jak ponad 100 lat wcześniej jeńcy z armii austriackiej wstępowali do Legionów Dąbrowskiego.

Wraz z resztą armii został przetransportowany do Polski i wziął udział w wojnie polsko-ukraińskiej 1919 i polsko-radzieckiej 1920.

Tyle z tych zdjęć - z racjonalnie dużym prawdopodobieństwem - odgadnąć można.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Zdjęcie pierwsze. Żołnierze Błekitnej Armii dowodzonej przez gen. Hallera. Wyposażeni w karabiny Lebel, oraz rkm. Chauchat.

Zdjęcie drugie. Typowy żołnierz tejże armii. Na pagonach tarcze z polskim orłem. Pierwotnie na kołnierzu była trąbka, symbol piechoty. W tej wersji naszyty jest numer pułku, zwyczaj niepraktykowany w armii Hallera. Znaczy to tyle że zdjęcie wykonano od roku 20' w górę.

W uzupełnieniu informacji podanych przez Brunona i janceta.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.