Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
adamhistoryk

Uniwersus

Recommended Posts

Budynek na rogu ul. Gagarina i ul. Belwederskiej otwarty w 1980r. Zaprojektowany w 1975r. pod kierownictwem Leszka Sołonowicza. Początkowo planowany jako pawilon ekspozycyjny poświęcony radzieckiej myśli technicznej. W ostateczności stał się księgarnią Domu Książki.

Stanął w miejscu neorenesansowej willi, w której mieściło się szpital (?) dla obłożnie chorych.

Szukam potwierdzenia wzmiankowanej willi: fotek, artykułów czy wspomnień?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No niedokładnie, na samym rogu stała inna willa (parterowa) pod adresem Belwederska 22, natomiast ów "szpital" to willa której projekt przypisuje się Janowi Kacprowi Heurichowi, u schyłku XIX w. rozbudowana została wedle projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. W rzeczonej willi mieścił się przytułek dla paralityków pod wezwaniem św. Władysława i miał on początkowo adres Belwederska 4 (potem Belwederska 20).

Owo schronisko (czy jak mówiono również: "schronienie") powstało w 1881 r. za sprawą fundacji Władysława hr. Czarneckiego, który poczynił zapis wieczysty w wysokości 100 000 rubli. Pierwszą przełożoną tego zakładu była Felicja Piotrkowska. Do zakładu nie przyjmowano: umysłowo chorych, osób z chorobami skóry, epileptyków.

Wspomniany Dziekoński, autor m.in.: kościoła pw. św. Rodziny w Zakopanem, kościoła św. Stanisława Męczennika na warszawskiej Woli, willi "Eugenia" ("Natemi") w Konstancinie i wielu innych projektów, był członkiem zarządu tego schroniska. Na czele samego zarządu stanął radca Aleksander Gagatnicki. Schronisko działało do roku 1954.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naprawdę tak trudno znaleźć?

Fotografia willi jest np. na stronie: www.warszawa1939.pl, wystarczy odnaleźć w indeksie nazwisko Dziekońskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Przy okazji prac nad planem zagospodarowania rejonu Sielc firma Selko Industries, która jest dziś właścicielem budynku { Uninersusa} i wynajmuje w nim biura, złożyła wniosek o wyburzenie Uniwersusa i zastąpienie go nowym budynkiem z 55-metrową wieżą. Firma argumentuje, że nie był projektowany na cele biurowe i nie jest zupełnie przystosowany, aby pełnić takie funkcje. Właściciel przekonuje również, że budynek źle się starzeje i nie da się go zmodernizować". To fragment artykułu "Uniwersus pod ochroną" Michała Wojtczuka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.