Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Nierozpoznany

Podbój dzisiejszej Ukrainy przez Gotów

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o pozycje po polsku lub angielsku opisujące jak doszło do owego podboju, zwłaszcza jeśli zawierają opisy oporu Sarmatów. Czy "Historia gocka" to dobre źródło na ten temat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Generalnie Jordanes jest źródłem podstawowym, Kasjodor jest znany jedynie we fragmentach, do tego Ammianus chyba coś wspomina. Nie wiem tylko czy uda Ci się dojść jak dokonano owego "podboju". Ja bym jednak szukał w pracach archeologicznych np u Kokowskiego, Goci czy praca M. Mączyńskiej, Światło z popiołów, P. Heather, Upadek Imperium rzymskiego (czy jakoś tak, nie pamiętam dokładnie tytułu), G. Halsall, Barbarian migrations and the Roman West, 376-568, P. Heather, Goths, H. Wolfram, Historia Gotów, J. Strzelczyk, Goci – rzeczywistość a legenda (dość stareńka praca) z ciekawostek R. Prinke, Dynastyczne powiązania Ostrogotów i Wandali, „Poradnik genealoga amatora”, 2006 czy R. Kasperski, Teodoryk Wielki i Kasjodor.

To naprawdę trudny temat. Co do Sarmatów, czytasz zapewne po rosyjsku (o ile pamiętam) - jest tego tam naprawdę sporo np na academia.edu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tytuły.

Chodzi mi o to, by dowiedzieć się, jak Sarmaci, mając katafraktów i inne bardzo skuteczne jednostki, dali się pokonać pieszej hołocie, jaką byli Goci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

To niekoniecznie musi się sprowadzać do prostego podboju, w grę wchodzi np atrakcyjny model polityczny, skuteczność elit, rozbicie polityczne jednych a konsolidacja drugich etc. Tego jak pewnie się nie dowiemy, bo większość informacji zapewne zapomniano zanim nadarzyła się okazja do ich spisania.

Tez bym nie przesadzał z tą skutecznością sarmackich jednostek, bo my wiemy więcej o ich wojskowości gdy wchodzili w konflikt z Rzymianami i Grekami a tu już różnie bywało. Co do skuteczności samych katafraktów to trzeba pamiętać, ze gdy Aurelian walczył z Zenobią to armię królestwa palmyreńskiego tworzyły w dużej mierze (jeśli idzie o kawalerię) oddziały, zapewne, katafraktów. Aureliana zaś vexilationes z jednostek dalmackich - lżej uzbrojonych. Starcie kawaleryjskie wygrał Aurelian. W bitwie pod Argentoratum też się nie spisali, to tylko tak w ramach uwag na marginesie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Coś zawiera ale to akurat dosyć słaba pozycja z tego co pamiętam. Raczej szukał bym gdzie indziej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

To ironia, bo nie jestem pewien?

Traktować Sarmatów jako jeden lud to błąd, należałoby raczej tę kwestię rozpatrywać w odniesieniu do poszczególnych plemion. No mniejsza, tak sobie przypomniałem - Flawiusz Arrian napisał coś takiego jak Ektaxis kata Alanōn

tu dwa linki do tekstu:

Bardzo stare wydanie z gogle books

wersja z tłumaczeniem na angielski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Jeszcze jeden tekst A. Paroń, Nomadic Peoples of the Black Sea Steppes — from Cimmerians to Polovtsy. Outline of the Political Relations, "Sprawozdania Archeologiczne" t.61 (2009) - tekst jest też w tym samym numerze tłumaczony na polski. Jest tam parę słów o okresie dominacji Gotów. Ciekawsza może być pewnie bibliografia pod tekstem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.