Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
narodowce

Symbolizm/symbolika polityczna i polityka historyczna

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam literatury do tematów związanych z symbolizmem politycznym i polityką historyczną

Planuję pisać pracę uderzając w te tematy, jednak wcześniej chciałbym się obszerniej zapoznać z tematyką i trudnościami ;)

czy istnieją jakieś książki/szczegółowe opisy w których będą przedstawione głównie symbole związane np z ruchami nacjonalistycznymi lub komunistycznymi? Jakieś ich genezy itp? ;)

Dzięki wielkie jeśli ktoś odpowie, bo widzę że na pomoc można u was liczyć ;)

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Symbolika?

Podam taką ciekawostkę, że pierwsze ruble, te emitowane po rewolucji (przez Leninowców) październikowej/listopadowej, miały swastyki.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Nacjonalizm polski do 1939 roku. Wizje kultury polskiej i europejskiej" pod red. K. Stępnika, M. Gabryś

B. Grott "Dylematy polskiego nacjonalizmu - powrót do tradycji czy przebudowa narodowego ducha"

"Aksjotyczne przestrzenie kultury" R. Tańczuk, D. Wolska

V. Terner "Badania nad symbolami"

K. Jaskułowski "Nacjonalizm bez narodów. Nacjonalizm w koncepcjach anglosaskich nauk społecznych".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Praca ma dotyczyć historii tych symboli, (czyli ich początki, skąd się wzięły itp.) oraz ich odniesienie do polskich realiów w sensie ich wykorzystanie przez polskie ruchy komunistyczne i nacjonalistyczne. A także planuję napisać jakieś własne przemyślenia na temat ich wpływu na społeczeństwo oraz ich "dzisiejszy" odbiór (co miały znaczyć, a jak są kojarzone ;p)

dzięki za pomoc ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można zajrzeć do:

A. Wierzbicki "Spory o polska˛ dusze˛. Z zagadnień charakterologii narodowej w historiografii polskiej XIX i XX w."

A. Kłoskowska "Kultury narodowe u korzeni".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Symbolika?

Rodło

To taka wariacja odniesieniowa polskiej mniejszości, zamieszkałej w Rzeszy, względem swastyki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A na czym ma polegać ta wariacja, na podobieństwie graficznym znaków?

Zna poldas jakieś wspomnienia czy relacje Kłopockiej czy Osmańczyka, które by mówiły o powiązaniu tych dwóch znaków?

Gdyby bieg Wisły wyglądałby całkiem inaczej trudno byłoby mówić o "wariacji".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Proszę mnie nie pytać o źródła.

Wiem iż ten znak był odpowiedzią na swastykę.

Dawno o tym czytałem i utkwiło mi to w pamięci.

Skoro Secesjonista czyta wszystko, co popadnie i doskonale pamięta, włącznie z autorami publikacji, to proszę mnie poprawić.

Ja na tym forum bym nie "wydolił" na poziomie podobnym przedmówcy bez sztabu sekretarek.

Ale odnośnie wczorajszej dyskusji odnośnie Dulagu 121 & Vysse;

Szacun.

Tu sekretarka by guzik pomogła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

By uściślić - to ja jedynie odnoszę do kwestii pewnego podobieństwa (typograficznego) tych znaków, który moim zdaniem nie był zamierzonym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

A to proszę przedstawić swe racje.

Zgoda.

Ale nie teraz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.