Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chciałbym poprawiać tematu, ale czy nie była to aby audycja pt.: "Fala 49" m.in. z Wandą Odolską i ze Stefanem Martyką?

Kolega może poprawić ... Coś rodzina Adamahistoryk pokiełbasiła.

Kiedy pojawia się "Fala 49" po raz pierwszy?

Zmieniono temat z "Fala 46" na "Fala 49"

secesjonista

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka: Stefan Martyka był z zawodu aktorem. A tak pisze o nim Marek Hłasko: "Niejaki Stefan Martyka, aktorzyna trzeciorzędny, który prowadził w Polskim Radiu audycję pod tytułem >>Fala 49<< - pisał Marek Hłasko w >>Pięknych, dwudziestoletnich<<. - Bydlę to włączało się przeważnie w czasie muzyki tanecznej, mówiąc: >>Tu Fala 49, tu Fala 49. Włączamy się<<. Po czym zaczynał opluwanie krajów imperialistycznych; przeważnie jednak wsadzał szpilki w pupę Amerykanom, mówiąc o ich kretynizmie, bestialstwie, idiotyzmie i tego rodzaju rzeczach - następnie kończył swą tyradę słowami: >>Wyłączamy się<<. Pewnego dnia jakiś student położył Martykę trupem; z początku sądzono, że jest to zemsta Jana Cajmera, który był wtedy dyrektorem orkiestry tanecznej Polskiego Radia: w czasie audycji Cajmera Martyka włączał się najczęściej. Wkrótce jednak ustalono, że morderca Martyki był stałym gościem Ośrodka Informacyjnego Ambasady USA i Ośrodek zamknięto"

Zastanawia mnie fakt "włączania się" - było to legalis?

A kto wie - w jakich filmach zagrał Martyka?

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zastanawia mnie fakt "włączania się" - było to legalis?

Jak najbardziej. To nie była audycja podziemia, czy Londynu, tylko oficjalnej propagandy. Tylko styl taki.

Pewnego dnia jakiś student położył Martykę trupem

Inna sprawa, że rola "Jana" (Z. Sobota-Tomaszewski) i kierowanej przez niego organizacji "Krajowy Ośrodek - Kraj", której dziełem był zamach na Martykę do dziś nie jest do końca jasna. Istnieje nawet teoria, że zamach nastąpił z inspiracji UB, aby udowodnić tezę Stalina o zaostrzaniu się walki klasowej w miarę postępowania budowy nowego systemu i - tym samym - uzasadniać represje. Przeczy temu (ale, czy możemy mieć stuprocentową pewność?), fakt, że "Jan" miał później zginąć z ręki UB (czy raczej - otoczony, popełnić samobójstwo).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Jan" miał później zginąć z ręki UB (czy raczej - otoczony, popełnić samobójstwo).

Miał zginąć czy zginął? Miał popełnić samobójstwo czy popełnił samobójstwo?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tryb warunkowy "miał" nie tyczy się faktu śmierci, tylko tego czy zginął z rąk funkcjonariuszy UB czy popełnił samobójstwo. Znamy tylko informację UB wedle którego strzelił sobie w głowę na strychu domu Ignacego Kurzępy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W wyniku październikowego przełomu do mediów zaczęły napływać tysiące listów, w których ludzie po raz pierwszy od kilku lat pozwalali sobie na wyrażanie szczerych opinii, krytyki czy podzielenie się refleksjami. W związku z zachodzącymi przemianami Fala 49 nie miała już racji bytu. Na jej miejscu powstała nowa audycja – Fala 56. Co zrozumiałe, zmieniono także formułę programu – na interwencyjną – oraz prowadzących. Wiele osób piszących do radia liczyło na pomoc w rozwiązaniu problemów dnia codziennego. Niejednokrotnie pomoc taką ludzie ci uzyskiwali. Redaktorzy Polskiego Radia, wykorzystując nierzadko autorytet instytucji, którą reprezentowali, byli w stanie załatwić wiele uciążliwych spraw administracyjnych, z jakimi szary obywatel nie poradziłby sobie tak

łatwo. Rezultat interwencji był prezentowany na antenie, co skutkowało wzrostem zaufania do Radia. / Paweł Szulc "Ładną gwiazdkę nam rząd zgotował!”.Grudzień ’70 w listach do Radiokomitetu" Publikacja znaleziona w sieci, www.cejsh.icm.edu.pl

Kto prowadził "Falę 56"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Martyki: był on aktorem Teatru Miejskiego na Pohulance w Wilnie. W zbiorach NAC jest kilka fotografii z jego wizerunkiem, oprócz tego jest wypowiedź samego Aleksandra Zelwerowicza o naszym bohaterze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.