Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

Nazwiska

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Ja wiem, że jest słowianką.

Można się czuć kim się tylko chce. Niestety korzeni własnego rodu się nie wybiera. Bliżej do rasy Słowiańskiej Białorusinom aniżeli Niemcom.

Zadam Ci więc pytanie:

Skoro moi przodkowie byli Litwinami i pochodzili z Wilna i kiedy król Władysław Jagiełło zasiadł na Polskim tronie oni przybyli wraz z nim jako szlachta.

Zatem kim jestem z pochodzenia Litwinem czy Polakiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Wtrącę się;

Jesteś Europejczykiem aryjskiego pochodzenia z lekką domieszką krwi żydowskiej, tatarskiej ruskiej i niemieckiej.

Trudno udowodnić że nie było inaczej.

Europa nie jest aktualnie homogeniczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można się czuć kim się tylko chce. Niestety korzeni własnego rodu się nie wybiera. Bliżej do rasy Słowiańskiej Białorusinom aniżeli Niemcom.

Zadam Ci więc pytanie:

Skoro moi przodkowie byli Litwinami i pochodzili z Wilna i kiedy król Władysław Jagiełło zasiadł na Polskim tronie oni przybyli wraz z nim jako szlachta.

Zatem kim jestem z pochodzenia Litwinem czy Polakiem?

Według urodzenia masz domieszkę krwi litewskiej, ale według miejsca urodzenia - jesteś Polakiem. A przecież to jedna z dwóch twoich gałęzi. A druga?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Według urodzenia masz domieszkę krwi litewskiej, ale według miejsca urodzenia - jesteś Polakiem. A przecież to jedna z dwóch twoich gałęzi. A druga?

Druga strona szlachta ruska. Data przybycia na Lubelszczyznę XIVw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

W moim odczuciu;

Prusacy to zgermanizowani Słowianie.

Mam na myśli całe Prusy aż po Łabę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

W moim odczuciu;

Prusacy to zgermanizowani Słowianie.

Mam na myśli całe Prusy aż po Łabę.

Tak i nie.Należało by się tutaj cofnąć do XII wieku. I sprawdzić czy rdzenni mieszkańcy zostali wymordowani i zastąpieni osadnikami z zachodu. W jakim procencie ludność która ocalała została zgermanizowana.

Jest prawdą że część starych rodów pruskich nosi Polsko brzmiące nazwiska. Przykładem może być tutaj feldmarszałek Erich von Manstein, prawdziwe nazwisko von Lewiński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak te nasze ostatnie posty mają się do głównego tematu?

Pociągnę temat - co z takim nawiskiem jak Ołówek

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Widzisz Atrix;

Ta cała sprawa jest bardziej skomplikowana, ni się Nam wydaje.

Prusacy to podbity naród.

Czy podbity?

Tu się robi problem, bo zakonnikom tego nie wypadało robić.

Zakonnicy wykorzystywali Prusaków do wojowania.

W Polsce zakładano wiochy i miasta na prawie niemieckim.

I jak to rozwiązać?

Historia jest popieprzona - Tu nie chcę ingerencji Secesjonisty.

Celowo zapodałem wulgaryzm.

Nie jestem pewny czy dam rady ten problem wyjaśnić.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak słusznie zauważył adamhistoryk powyższe dywagacje

z kwestią nazwisk niewiele mają wspólnego, zatem proszę

nie ciągnąć tego wątku.

secesjonista.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Próba zaczarowania rzeczywistości administracyjną czerwienią?

Można i tak.

Pociągnę temat - co z takim nazwiskiem jak Ołówek
Ktoś, którego przodek wydobywał ołów.

To taki rodzaj metalu.

Jak słusznie zauważył adamhistoryk powyższe dywagacje

z kwestią nazwisk niewiele mają wspólnego, zatem proszę

nie ciągnąć tego wątku.

Proponowałbym nie bać się ciągu dalszego dyskusji i niech się wreszcie wypowie Administrator ile ochrzczono w ostatnich dziesięciu latach w Polsce Abrahamów, Izaaków, Mosze (Moszów?). Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Otóż w przypadku nazwiska "Ołówek" nie ma żadnej pewności - skąd w danym rodzie takowe miano. Wywód etymologiczny poldasa, jakkolwiek kusi swą prostotą, w świetle językoznawczych badań jest nie do udowodnienia. Nasz język w zasadzie nie zna praktyki tworzenia nazw zawodów czy też ogólnie: nazw osób wykonujących daną czynność poprzez przydanie do rdzenia tematycznego przyrostka -ek. Jedynie co można powiedzieć, to że w nazwisku rdzeń związany jest z "ołowiem".

Wypada przypomnieć, że:

"... analiza etymologiczna dowodzi, że ołówek to pierwotnie 'mały ołów', czyli 'kawałek ołowiu', a więc 'ołowiany rysik'...".

/B. Walczak "Od średniowiecznej do współczesnej polszczyzny, czyli o stałości w języku", "Studia Językoznawcze", Synchroniczne i Diachroniczne Aspekty Badań Polszczyzny, T. 11, 2012 s. 219/

Zatem idąc tropem wywodów poldasa byłaby to osoba, której przodek był np. skrybą. Nie wiedzieć czemu poldas podaje jedynie osobę wydobywającą ołów, a dlaczego nie: "osoba sprzedająca ołów"? A dlaczego np. nie: osoba pochodzenia żydowskiego, której urzędnik wpisał takie nazwisko, jako że ów Żyd zajmował się sprzedażą przyborów kreślarskich?

Tego typu naiwne wywody "etymologiczne" można mnożyć, wedle tego typu skojarzeń: "Janina Miednica" to osoba, której praprzodek zajmował się wyrobem naczyń miedzianych. Tyle, że z prawdziwymi badaniami onomastycznymi niewiele ma to wspólnego.

Co do pytania poldasa, to secesjonista nie tylko nie wie ile osób przyjęło na chrzcie imiona: "Abraham, Izaak, Mosze", nie wie nawet ile przyjęło: "Katarzyna, Paweł, Abram" itd. I w sumie niezbyt mnie to interesuje. Wiem jedynie, że na chrzcie daje się imiona, a temat jest o nazwiskach.

Jeśli poldas stara się mnie przekonać, że istnieje szereg imion czy nazwisk, które na ogół pozwalają nam z dużym prawdopodobieństwem wskazać, że jest to osoba pochodzenia żydowskiego, to próżny jego trud - bo ja to wiem. Co nie znaczy, że w tej kwestii można się posługiwać jakąś mechaniczną regułą.

A z ciekawszych dawnych nazwisk polskich: "Aćdabog".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.