Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
czytacz1967

O mitach - mity i historia

Rekomendowane odpowiedzi

Wieslaw: Takie stereotypowe mity są w każdym narodzie i o każdym narodzie. Mówi się n.p. niemiecka solidność i perfekcja. Ordnung muss sein. Ten ordnnung prezentowali oni równie dobrze w czasie zagłady Żydów, jak i odbudowywując kraj po wojnie, podobnie jak w dbaniu o miasteczka. Powiedz teraz że ów ordnung nie jest li tylko czymś dobrym. Może być czymś złym. Do dziś za legendę uchodzą modele Mercedesa, choćby W124 - mówi się że to ostatni pojazd, gdzie robiono na lata. Ale na tym micie idzie teraz cała marka. Mówienie zaś o tym że ów ordnung i solidność to mit - grozi kalectwem. To tylko fragment historii Niemiec, jednego kraju, a inne...

O z mitów: Ameryka: demokratyczny kraj gdzie wolność człowieka jest wartością najwyższą. Amerykanie dadzą się za to pokroić...

Po części słowa Kolegi potwierdzają to co wcześniej napisałem :)

Pokuszę się o stwierdzenie, że niemiecka solidność i perfekcja to nie mit, ale fakt - oczywiście, że znajdą się przypadki odstępstwa. Takie "zalety" mogą się odnosić nawet do zagłady Żydów. Czyż nie można solidnie i perfekcyjnie zabijać ?

Powiedz teraz że ów ordnung nie jest li tylko czymś dobrym.

Przecież mity / stereotypy są i będą zawsze pozytywne lub negatywne.

Mówienie zaś o tym że ów ordnung i solidność to mit - grozi kalectwem.

Jakoś nie rozumiem sensu tego zdania :) Może chodzi o mówienie, że ów ordnung to prawda a nie mit ?

O z mitów: Ameryka: demokratyczny kraj gdzie wolność człowieka jest wartością najwyższą. Amerykanie dadzą się za to pokroić...

Polacy dadzą się pokroić za tolerancję :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

To są mity czy stereotypy ?

z mitów: Ameryka: demokratyczny kraj gdzie wolność człowieka jest wartością najwyższą. Amerykanie dadzą się za to pokroić...

Jakie wnioski z tego "mitu" w tak zdefiniowanym temacie:

Norman Davies tam, gdzie nie ma źródeł historycznych - posługuje się legendą, mitem. Pierwszy przykład z brzegu - Wilhelm Tell. I Rycerze Okrągłego Stołu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Wiesław: a dotyczy tego, że jak zadasz pytanie : a ile auto wytrzyma to no tego oczy w górę, buzia w ciup, zmieńmy temat... Poza tym pisanie o niemieckim porządku i solidności? Kiedy silniki są robione w Niemczech, alternatory w Polsce, świecie - we Francji, wtryski w chińskiej fabryce Boscha, alternatory - gdzieś u Turków [inna fabryka giganta...]...

Tomasz N: bo na tym micie Amerykanie budują swoją historię, bo na tym micie budują swoją politykę, bo w ten mit uwierzyli wszyscy od prześladowanych bo prześladujących i każdy da się za to pokroić. Dokładnie dlatego.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy na micie można budować przyszłość? Trzeba coś jeszcze mieć oprócz mitów ... Mit to (chyba) nietrwałe tworzywo .... Fakty też są potrzebne - dokumentami potwierdzone.

Edytowane przez czytacz1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kiedy silniki są robione w Niemczech, alternatory w Polsce, świecie - we Francji, wtryski w chińskiej fabryce Boscha, alternatory - gdzieś u Turków [inna fabryka giganta...]

To chyba jest internacjonalizm ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Dyskusja dotyczy mitu, czy może zastąpić fakty historyczne ....

Ciekawe, pisałeś w pierwszym poście, że Norman Davies tam, gdzie nie ma żródeł historycznych - posługuje się legendą, mitem więc w ogóle o czym jest ten temat?

Kolega chcę dyskutować, a swoimi wypowiedziami nie wnosi nic wartościowego do całości tematu.

Fakty historyczne rekonstruujemy na podstawie źródeł historycznych (najlepiej dwóch niezależnych), a Mit z tego co mi na ten temat wiadomo jest zmyśleniem, opowieścią o otoczającycm świecie, bogach. Mity możemy badać przy użyciu metody strukturalnej-Lévi-Strauss, Barthes.*

*http://pl.wikipedia.org/wiki/Mit#Metody_bada.C5.84_mit.C3.B3w

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co z Troją ?

Troję trudno nazwać mitem skoro istniał dokument pisany mówiący o walkach

Wierszowany itd ale to czy źródło jest wierszowane czy nie ma akurat niewielkie znaczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A co z syrenami ?

Syreny trudno nazwać mitem skoro istniał dokument pisany mówiący o śpiewie.

Wierszowany itd ale to czy źródło jest wierszowane czy nie ma akurat niewielkie znaczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To jest tak: czytałem o Mieszku I i jego przodkach. Mieszko I to pierwszy władca, o którym możemy śmiało coś powiedzieć opierając się o dokumenty - Gall Anonim i ten niemiecki kronikarz, a także relacja kupca wschodniego. O jego przodkach mówimy opierając się o Galla Anonima i (chyba) archeologię. I tu jest popis dla legend - Benedykt Zientara mówi o hipotezach.

Czy Gall jest wiarygodny? Przecież w życiu Mieszka jest taka legenda - miał być niewidomy do momentu inicjacji; podobna historia miała się zdarzyć synowi Piasta Kołodzieja, który jest postacią na poły mityczną, czyż nie tak?

Mnie nie chodziło o takie mity społeczno-kulturowe - np. Ameryka krajem dobrobytu, tylko o te związane bezpośrednio z historią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fakty historyczne rekonstruujemy na podstawie źródeł historycznych (najlepiej dwóch niezależnych).

Czy za czasów Galla Anonima było to możliwe, można sprawdzić w innym zródle imię ojca Mieszka I?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co z syrenami ?

Syreny trudno nazwać mitem skoro istniał dokument pisany mówiący o śpiewie.

Wierszowany itd ale to czy źródło jest wierszowane czy nie ma akurat niewielkie znaczenie.

Syreny to chyba orki? Chodzi mi o śpiew ....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia śpiewu, a raczej opozycji względem "źródeł" wierszowanych...

Oglądałem swego czasu program gdzie owe śpiewy syrenie były jakoś półnaukowo czy nawet naukowo tłumaczone-niestety nie pamiętam konkretów.

A co do źródeł wierszowanych mogę podać kilka znakomitych tego typu opisujących dokonania kniazia Wiśniowieckiego.

Chodzi mi o twórczość Białobłockiego i Samuela Twardowskiego.

Oba źródła bezcenne przy opisywaniu kampanii Wiśniowieckiego między Korsuniem a Piławcami czy oblężenia Zbaraża.

Zdaje się że i Klimaktery Kochowskiego z których zrobiono książki są utworami wierszowanymi-w każdym razie przejrzę je w oryginale w tym tygodniu i napiszę o tym coś więcej.

Mój błąd-Climactery nie są utworem wierszowanym.

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja dotyczy mitu, czy może zastąpić fakty historyczne ....

Zastąpić - nie, uzupełnić - tak.

Mit z tego co mi na ten temat wiadomo jest zmyśleniem, opowieścią o otoczającycm świecie, bogach.

Ale mit próbuje wyjaśnić otaczający nas świat, wyjaśnić zjawiska w nim występujące.

Weźmy taki mit o Faetonie, czy jest tylko zwykłe zmyślenie czy też próba wyjaśnienia jakiegoś dziwnego zjawiska astronomicznego?

Mit podaje też pewne informacje o ludziach go tworzących, ich światopoglądzie, obyczajach...

Syreny to chyba orki?

A nie manaty?

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.