Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Romanov

Optyka broni snajperskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Romanov   

Witam serdecznie

Mam do kolegów prośbę znajomy znalazł takie przedmiot i jesteśmy zainteresowani rozpoznaniem co to za optyka (prawdopodobnie z okresu II WW)

Za wszelka pomoc będę zobowiązany.

3.jpg

4.jpg

Pozdrawiam serdecznie

Roman K.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Równie dobrze może być cywilna do broni myśliwskiej. Bo wygląda jak z wytwórni EMIL BUSCH ale trochę inna.

Ale przede wszystkim napisy!! Ja tam widzę jakieś *FOERZ DER* ?? i 4X

Co jeszcze widać ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Ale przede wszystkim napisy!! Ja tam widzę jakieś *FOERZ DER* ?? i 4X

Co jeszcze widać ?

Powiedziałbym, że tam jest napisane GOERZ BERLIN.

Firma Goerz zajmowała się optyką i mechaniką precyzyjną, robiła m. in. aparaty foto, celowniki bombardierskie, także i celowniki optyczne do karabinów. A także okrętowe dalmierze, peryskopy dla okrętów podwodnych, sprzęt astronomiczny i meteorologiczny... Na niemieckiej wiki jest dosyć szczegółowo o niej, tylko ja aż tak dobrze po niemiecku nie kumam.

http://de.wikipedia.org/wiki/Optische_Anstalt_C._P._Goerz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Gdzieś czytałem, ze niemieckie celowniki były regulowane trzema śrubami i że to było nieco kłopotliwe. Ten ma takie trzy śruby...

Myślę, że Speedy i Razorblade będą mieli więcej do powiedzenia.

No Speedy już się objawił...

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, ze niemieckie celowniki były regulowane trzema śrubami i że to było nieco kłopotliwe. Ten ma takie trzy śruby...

Są dwie strony medalu... celownik wymagający do regulacji tylko jednej śruby łatwiej też się "rozregulowują". Ponadto regulacja celownika to nie jest coś robione na codzień - to jest czynność dokonywana przy przystrzeliwaniu broni.

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Te trzy śruby do regulacji (zgrywania osi optycznej celownika i lufy) to nie te na pokrętle, tylko te których główki widać na obudowie na wysokości tylnego zatrzasku. Pokrętło służy tylko do zmiany nastawy odległości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   
Te trzy śruby do regulacji (zgrywania osi optycznej celownika i lufy)
Mam rozumieć iż strzelec wyborowy ma mieć w zestawie narzędzi również... śrubokręt?

Tak na poważnie - Te trzy śrubki nie służyły do zmiany strzeleckich nastawień.

Wcześniej wolałem się nie odzywać, bo są lepsi ode mnie w tej materii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Romanov   

Witam ponownie

Wszystkim dziękuję za pomoc w rozwiązaniu zagadki :)

Więc teraz napisze że jest to luneta firmy Goerz Berlin x 4 i była używana w uzbrojeniu żołnierza wyborowego. Jedynie nie mogę się doczytać czy w okresie I Wojny :)) czy II Wojny :)

tutaj link do forum gdzie są jakieś informacje na ten temat

http://www.tircollection.com/t8584-lunette-pour-gew98

Pozdrawiam serdecznie

Romanov

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Więc teraz napisze że jest to luneta firmy Goerz Berlin x 4 i była używana w uzbrojeniu żołnierza wyborowego. Jedynie nie mogę się doczytać czy w okresie I Wojny :)) czy II Wojny :)

Dokładnie nazwa firmy to C.P.Goerz (od nazwiska właściciela, Carl Paul Goerz). http://snipercollection.wordpress.com/category/1900-to-1918/prussian-scopes/c-p-goerz-berlin/ z tego wynika że to celownik z czasów I wojny światowej (oczywiście i w czasie II mógł być stosowany). Może by poradzić się kogoś specjalizującego się w celownikach, może na strzelecka.net lub bron.iweb.pl - ten tzw. montaż wydaje mi się nietypowy, może da się określić od jakiej broni pochodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Mam rozumieć iż strzelec wyborowy ma mieć w zestawie narzędzi również... śrubokręt?

On niekoniecznie, ale przestrzeliwujący i zgrywający przyrządy obowiązkowo.

Tak na poważnie - Te trzy śrubki nie służyły do zmiany strzeleckich nastawień.

Tak na poważnie - Gdzie ja to napisałem ?

Romanov, a krzyż celowniczy jak wygląda ? Jak z I wojny to może jeszcze z nitek pajęczych ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Te trzy śruby do regulacji (zgrywania osi optycznej celownika i lufy) to nie te na pokrętle, tylko te których główki widać na obudowie na wysokości tylnego zatrzasku. Pokrętło służy tylko do zmiany nastawy odległości.

Do zmiany nastaw służy oczywiście pokrętło (bębenek odległościowy)... który obraca się bez konieczności luzowanie tych śrub - natomiast przy przystrzeliwaniu broni może zachodzić konieczność "wyzerowania" pokrętła, wtedy konieczne jest poluzowanie tych śrub i odpowiednie ustawienie pokrętła, a następnie ich ponowne dokręcenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Do zmiany nastaw służy oczywiście pokrętło (bębenek odległościowy)... który obraca się bez konieczności luzowanie tych śrub - natomiast przy przystrzeliwaniu broni może zachodzić konieczność "wyzerowania" pokrętła, wtedy konieczne jest poluzowanie tych śrub i odpowiednie ustawienie pokrętła, a następnie ich ponowne dokręcenie.

To w osi podłużnej, a w poprzecznej ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Mam do kolegów prośbę znajomy znalazł takie przedmiot i jesteśmy zainteresowani rozpoznaniem co to za optyka (prawdopodobnie z okresu II WW)

Za wszelka pomoc będę zobowiązany.

3.jpg

4.jpg

Pozdrawiam serdecznie

Roman K.

Może należałoby zrobić foto nie z boku tylko z góry? Tak aby było lepiej widać napis.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.