Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Miodowa 24

Recommended Posts

Jaki znajdował się tam lokal gastronomiczny, kto był jego właścicielem?

Skąd tak dziwna klientela?

Jak wyglądało to na Sewerynów (pod jakim numerem?) u zakonnic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpowiadając na pytanie z P.W., zadane przez adamhistoryk: oba lokale miały być szczególnie często odwiedzane przez ukrywających się Żydów. Uważane były za bezpieczne przystanie gdzie często spotykali się ze sobą sami ukrywający.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Jeśli mówimy o Warszawie, to na Miodowej 22/24 w 1939 urzędował Najwyższy Trybunał Administracyjny. Nie bardzo mogła to być siedziba IS PAN, gdyż PAN to twór powojenny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A dlaczego nie? Zważywszy, że w okresie okupacji NTA się tam nie mieścił, a jest to w zasadzie duża budowla rozpostarta przez kilka numerów.

A na Sewerynów to była jadłodajnia, przedwojenny "Zakład św. Józefa Opieki" prowadzony przez Stowarzyszenie "Opieka nad Dziewczętami", czyli faktycznie przez siostry ASJ. Stąd i pomyłki w literaturze wspomnieniowej gdzie pisano, że były to zakonnice od Józefa - czyli józefitki. Łatwo się było pomylić: jedne i drugie zakonnice były bezhabitowe, a sugerowano się nazwą zakładu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.